En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Malum turizm krizi her ne kadar bir tehlike olarak görünse de aynı zamanda bir fırsat anlamı da taşıyor. Bu fırsatı kaçırmak istemeyenler için ''immanuel tolstoyevski'' kendi tecrübelerini aktarmış.
En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?
iStock.com / Maxiphoto

[2016 turizm krizi entarisiyle alttakini birleştirip, içine bir çay kaşığı wwoof kattığım yazı ve blog sevmeyenler için medium versiyonu]

***

havayolları için çalışanların tavsiyeleri daha doyurucudur, ben ancak kendi tecrübemi aktarabilirim:

-avrupa uçuşları için 2-3 hafta önceden, hafta içi günlere bakmak yeterli. hatta aylar öncesinden alırsanız fazla bile verirsiniz, çünkü havayolu "demek bu adamın kesin bu tarihte gitmesi gerekli, o yüzden yüksek fiyattan alabilir" şeklinde düşünebilir, eğer yoğun bir hatsa. her hattın bir fiyat eğrisi var.

-en önemli şey tarihlerde esnek olmak, cuma çıkıp pazartesi döneceğinize, cumartesi çıkıp salı dönmek bile çok farkediyor.

-pegasusun avrupa'ya hafta içi fiyatları gayet uygun ama wizzair hep daha ucuz. ucuz avrupa havayollarından bize uçuşu olan tek wizzair var, o da sabiha-budapeşte arası sadece. bunu avrupa'ya kapı olarak kullanmak lazım. son uçuşum tek yön 10 euro idi. bir sonraki günün fiyatıysa 20 idi. üyeliğiniz yoksa bu rakamlar 10 euro daha fazla. bu arada grup üyeliği ya da tek üyelik fiyatı, neredeyse bir gidiş dönüşteki indirimiyle masrafını çıkarır.

-büyük avrupa şehirlerine giderken, bu ucuz havayolları ana havaalanlarına inmezler. mesela havaalanı zengini londrada, ryanair ile wizzairin vardığı yerler farklı, thy'nin vardığı onlardan da farklı. hepsine ulaşım aynı değil, araştırmadan bilet almayın.

- uzun uçuşlar içinse (bangkok gibi) kayak, skyscanner veya öğrenciyseniz studentuniverse gibi sitelerden belli rotalarda alarm oluşturun. esneklik burada daha da önemli (haftanın günlerinden ziyade yılın aylarından bahsediyorum, özellikle o ülkenin turist sezonu başı ve sonu en optimum zamanlar). bu uçuşlarda bazen ilk birkaç bilet çok ucuza veriliyor ama aynı gün içinde tükenebilir, çat diye alacaksınız, o yüzden alarmlar çok işlevsel.

-uzakdoğunun da ucuz havayolları var, airasia gibi. mesela endonezyaya iyi bilet bulamadıysanız, kuala lumpur'a bakın, oradan air asia'yla gidersiniz.

-aynı taktiği abdde uygulamak zor, orada ucuz havayolları pahalıdır. ispanya polonya arasını 30 euro'ya gidebilirsin, ama la-nyc arasını 30 dolara değil, 300 dolara gidersin. o yüzden abd'yi "gitmişken her yeri görülecek" tek bir ülke gibi düşünmeyin, kampanya yakalayıp iki ayrı yerine iki ayrı zamanda gitmek daha mantıklı olabilir (tabii en iyisi 1-2 aylığına gelip, bir çadır alıp, kiralık arabayla kaptırıp gezmek)

-ucuz havayollarıyla bavul götürmeyin. 30-50 euro arası ek ücreti oluyor. iş seyahati dışında bavul kullanmayın zaten. arada görüyorum küçücük japon kızları, kendileri kadar bavul sürüklüyorlar. erkek seks kölesi mi var içinde nedir, anlamıyorum. uçağa alınabilecek sırt çantaları, özellikle avrupa seyahatleri için yeter de artar bile. çift gidiyorsanız iki küçük çanta, bir de ortak büyük çanta alın gerekiyorsa. o büyük çantayı da kız taşısın (erkek de içine girsin, bir bilet tasarrufu olur).

-uçuşun başlangıç noktası çok mühim. gideceğiniz yere daha yakın olmak daha ucuz bilet demek değil. thy'nin istanbul kaynaklı uzun uçuşları, bazen avrupadan gelen istanbul aktarmalı uçuşlardan pahalı oluyor. örneğin avusturya bangkok uçacaksınız, gidiş dönüş 450 euro buldunuz, istanbul üstünden gidiyor. o uçağa istanbuldaki aktarma sırasında binmek için bilet bakarsanız, fiyat 900 euro olabilir. rakamlar abartı değil, o kadar oynadığını gördüm. dolayısıyla, önce wizzair'le filan avrupaya uçup, bir iki gün takılıp, sonra oradan uzak mesafe uçuşlar yapmak daha ucuza gelebilir.

-bazı havayollarında belli rotalarda tek gidiş, gidiş dönüşten pahalı. thy ayarındakiler bunu çok yapıyor. ikisini de aratın, gerekirse dönüşü yakarsınız. ucuz havayollarındaysa bu yok, gidiş-dönüş almak genelde ayrı ayrı gidiş + dönüşle aynıdır.

lancearmstrong ekledi:

almanyadan güneydogu asyaya veya güney amerikaya ucuz biletler kovalama üzerine yoğunlaşan ve almanca bilgisi gerektiren bir yer varmış:

bangkok
jamaika
güney asya

hevipeyra ekledi:

istanbuldan bangkok'a tahran aktarmalı giden mahan air var, saatleri iyi, gidiş dönüş 500 dolardı aceteden.

-allahsizligiyaymakursusubaskanindan:

istanbul - selanik arası otobüsler 35 euro, selanik'ten de birçok noktaya uçan ryanair var.

bu arada daha yakında, istanbul'a 300 km mesafede nessebar gibi, sunny beach gibi bulgar güzellikleri var karadenizde sudan ucuza, 350 km mesafedede alexandropouli var, 10 km ötesindekı makri beach plajıyla. sahilinde 2 kişi masayı deniz ürünleri + ouzoyla tıka basa doldurmak farzmış.