En Uygun Fiyata En Kaliteli Eti Yeme Rehberi

Geçimini hayvancılıkla sağlayan Sözlük yazarı ''sebazios'', uygun fiyata kaliteli et yeme konusunda tavsiyelerde bulunmuş.
En Uygun Fiyata En Kaliteli Eti Yeme Rehberi
iStock.com

amaç, gerçek değerine alıp doyunca et yemek ise, tam olarak şöyle oluyor:

1-) en yakın köye gidin. kahveye girin. "yemek için bi kuzu kestirecektik. kimde vardır?" diye sorun.

2-) hemen bir sürü sahibi gösterirler size. hal hatır, sohbetten sonra "kaçtan kestiriyorsuz?" diye sorun. baskül için 11.5 ile 12.5 lira arası bir fiyat söyleyecekler size. bu baskül (canlı ağırlık fiyatıdır) 23-25 gibi bir rakam söyler ise, o doğrudan etin fiyatıdır.

3-) fiyatta anlaşıp dama gidin. istediğin hayvanı seçin. tartın. canlı halde kilogramı ne gelirse, anlaştığınız fiyattan parayı verin. örneğin 40 kg gelen bir kuzu 440-480 lira arası tutar. bunun tam yarısı (20 kg'ı) saf ettir. kelle, ciğerler, kalp, dalak, böbrek, iç yağları... kısaca tüm sakatarlar da yanında eşantiyon. (bildiğin bedava)

not: en pahalı et kuzu etkidir. koyun 8-9, keçi 7-8, koç 10 lira (en çok) baskül ile satılır. yani kuzu en kaliteli ve pahalı ettir. onu baz alıyoruz.

4-) o hayvanı ıster bir mezbaha'ya kestirin, ister rica edin onlar kessin. (keserlerse 20-30 lira el hakkı atarsınız). kesim işi gerçekten sıkıntı değildir. kendileri kesmese bile, 10 dakka içimde kesecek birilerini bulurlar. hemen oracakta, yani bahçede 15 dakikada hayvanı keser, yüzer, parçalar, elinize verirler. en çok 30 lira alırlar.

5-) gözünüzün önünde kesilir, paketlenir, mis gibi, lokum gibi kuzu eti. bagaja koyar, evinize gelirsiniz. dolabınız tıka basa et olur.

bu şekilde kilogramı 23-24 liradan, en kaliteli eti satın alabilirsiniz. sakatatları da hesaba katarsanız, etin kg fiyatı 20 liranın altına düşer. güzel yanı, hayvanın her bölgesi vardır elinizde. bugün pirzola, yarın incik, öbür gün kelle..

not-2: yanınızda bolca büyük poşet götürmeyii unutmayın.

not-3: isterseniz eti parçalamadan bütün halde alıp, şehirdeki bir kasaba 10 lira karşılığında (aslında para almazlar ya, tedbir olsun diye yazıyorum) usulüne uygun pirzola çıkarttırabilir, kuşbaşı doğratabilir. yemeklik parçalatabilirsin.

yani çok ama çok kolay bir şeydir. artık doya doya et yemek isteyen bir kişinin yapabileceği yegane yol bu.

not: sürü sahibinin numarasını alın. ne zaman lazım olursa aynı yere gidin. arada çayını için, sinerji oluşturun.