En Zorlu Süreçlerden Biri Olan İstanbul'da Ev Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilenler bilir İstanbul'da ev aramak başlı başına bir serüven. Emlakçısı ayrı bir dert ev adı altında kiralanmaya çalışan zindanlar bir dert. Bu süreçte dikkat etmeniz gerekenleri Sözlük yazarları paylaşıyor.
En Zorlu Süreçlerden Biri Olan İstanbul'da Ev Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler
iStock.com

emlakçıların yer yön kavramlarına güvenmeyin. cevahir'in arkası ifadesi şişli, fulya, beşiktaş semtlerini; mecidiyeköy polis karakolunun arkası gülbağ, kağıthane, seyrantepe, hatta ve hatta gaziosmanpaşa semtlerini kapsayabilir. bu bağlamda üsküdar cevahir'in arkasındadır. hatta dünyanın yuvarlak olduğu gözönüne alınırsa cevahir, mecidiyeköy polis karakolunun arkasında kalmaktadır.

internetten gördüğünüz evlere güvenmeyin. her emlakçının ara güler kadar iyi bir fotoğrafçı ve ödüllü bir photoshop ustası olduğunu unutmayın. unutursanız hem hayal kırıklığına uğrar hem de boşu boşuna yorulursunuz.

Fatih'teki kiralık 2+1 zindan


emlakçı terimlerini öğrenin. bodrum katının zemin 2, zemin katının zemin 1, giriş katının bodrum, yüksek girişin giriş katı, 1. katın yüksek giriş anlamına geldiğini unutmayın. bölgesine göre (engebeli araziye sahip semtlerde, örn. mecidiyeköy, beşiktaş) 2. katın arka tarafının bodrum, 3. katın arka tarafının zemin, 4. katın arka tarafının yüksek giriş olduğunu unutmayın.

açık ve net olun. 2+1 daire arıyorsanız emlakçıya 5+2 aradığınızı söyleyin. en az 2. kat bir dairede oturmak istiyorsanız emlakçıya 9. kat istediğinizi söyleyin. eğer en üst dairede oturmak istemiyorsanız emlakçıya en üstün 5 altında oturmak istediğinizi söyleyin.

bir köpeğin bağlanıp terkedilmesi halinde bunalıma girerek intiharı seçeceği 1 oda 1 salon bir daire için 1500 ytl kira, 3 aylık kira peşin, 1000 usd depozito ve bir de kefil isteyen bir emlakçıya/evsahibine rastlarsanız sakin olun. önce derin derin nefes alın. sevdiğiniz insanları düşünün. hayata dair güzel şeyler bulmaya çalışın. eğer yalnızsanız hemen güvendiğiniz bir arkadaşınızı arayıp olay mahalline gelmesini isteyin. siz cinayet işlemeden yetişirse emlakçı/evsahibi kurtulmuş olur, yok o gelene dek siz cinayet işlemiş olursanız cesedi ortadan kaldırmanıza yardım eder.

internette gördüğünüz ilanlara aldanmayın. nişantaşında 3 oda 1 salon sıfır bina 600 ytl kira şeklinde verilen bir ilan zaman kaybından başka bir şey değildir. bu ilan sahibini aradığınızda "abi o ev sabah verildi, siz nasıl bir şey arıyordunuz yardımcı olalım" diyen zihniyetlere tolerans göstermeyin. direk telefonu suratlarına kapatın. bu tür ilanları illa arayıp şansınızı denemek, hayatın bir peri masalı olduğunu düşünmek istiyorsanız bari gizli numaradan arayın yoksa sonraki 1 hafta boyunca emlakçı tarafından taciz edilebilirsiniz.

internetten ev arayacaksanız sabah 06:00 ile 09:00 arası bilgisayar başında olun. olur da iyi bir ev ilanı varsa erken davranabilirsiniz.

sokak sokak gezerek ev arayacaksanız spor ayakkabı giyin. hatta mümkünse kendinize ortopedik özel tasarımlı ayakkabı yaptırın. bütün gün ayakta olmak kavramını yeniden gözden geçirin. ayaklarına kara sular inmek ifadesinin gerçek anlamını keşfedin ve tanımlayın.

ne yaparsanız yapın, kaç takla atarsanız atın şunu unutmayın: kısmetten öteye yol gitmez

çok dikkatle benimsenmesi gereken hususlardır.

öncelikle istanbul'a gelecekseniz iki hatta üç kere düşünün. bulunduğunuz şehirde asla ve asla en basit bir iş bile bulamayacak ve açlıktan ölecek durumdaysanız istanbul'a gelin iş arayın. eğer durumunuz ortalama ise, sadece farklı bir hayat ve biraz daha yüksek hayat standardı arıyorsanız onu istanbul'da bulamayacaksınız. bok gibi param var, en kral yerde yaşarım, işim de hazır diyorsanız gelin tabi ki.

geldiniz ev arıyorsunuz.

* ilk önce eğer ağır muhafazakar değilseniz, biraz modern kafaysanız, muhafazakar semtlerden veba varmış gibi uzak durun. buradaki neredeyse her ev sahibi hayatı size zindan edebilir, üstüne para vermiş olursunuz bir de. ev sahibi hacı amcaymış, dindarmış diye dürüst olacak sanmayın, en dolandırıcılar, en sahtekarlar bunlardan çıkıyor. kısacası ev kiralamayın semt kiralayın, ev sahibi kiralayın. ideal semtler moda, kalamış, kızıltoprak, bakırköy, ataköy, ataşehir, kartal, maltepe, göztepe, erenköy, kozyatağı, istinye. geri kalanında leş olmayan bina ve daire bulmanız gerçekten çok zor.

* beşiktaş'ı unutun. sözlükte de bolca tartışması döndüğünü göreceksiniz. kümeslere binlerce lira isteyen süpersonik utanmazlar var burada. merkezi semtlere takılmayın. avrupa yakasındaki merkezi semtler himalayalar kadar engebeli zaten, yürüyüş işkence bu yokuşlu semtlerde. daha uzak ama düz semtler seçin.

* internetteki ilanlara inanmayın. istisnasız hepsi abartılıdır. metrekareler hayal ürünü seviyelere şişirilmiştir. 3+1 dairelerde 3'ün sadece 1'i adam gibi odadır. diğer ikisi hücredir. salonlar ise tasarım faciasıdır. 2+1'leri sevin. onlarda 2 oda alanı en azından daha bir rahattır. 3+1 için ideal fiyat performans metrekaresi 120'dir. 2+1 için 90'dır. hesabınızı buna göre yapın.

* çevredeki evlerin kiralarını mutlaka öğrenin. gerekirse komşuların kapısını çalıp sorun. komşulardan 1 lira fazla ödememeye özen gösterin.

* beşiktaş'ı unutun demiş miydim?

* toplu taşımaya illa ki sıfır noktasında olmak zorunda değilsiniz. bulduğunuz bir semtte çok marjinal bir minibüs/dolmuş hattıyla işten eve, evden işe süper ulaşım imkanına sahip olup şaşırabilirsiniz.

* kaliteyi talep edin. bok gibi evlere tek kuruş ödememeyi hayat felsefesi yapın. para kolay kazanılmıyor, hele istanbul'da kıçından soluyorsun o parayı kazanmak için. sokağa atmayın yani.