Enfes Woody Allen Filmi Midnight In Paris'te Gözlerden Kaçan İlginç Detay

2011 yılının ve son dönem Woody Allen sinemasının en güzel filmlerinden Midnight In Paris, geçmişe özlemin hayatta nasıl yer tutabildiğini başarıyla anlatıyordu. Esas oğlan Gil, kendisini nasıl 1920'lerin Paris'inde bulabiliyordu peki?
Enfes Woody Allen Filmi Midnight In Paris'te Gözlerden Kaçan İlginç Detay

midnight in paris şahane bir film ama herkesin atladığı bir şey var

filmin geçmişe yolculuk noktasında, hayal-fantazi arasında, dedektifin (kendi favori nostaljisi olan) rönesans dönemi paris'ine gitmesinden dolayı, geçmişe yolculuğun filmin hakikati olduğu konusunda birleşilmiş ama bence durum başka.

şöyle bi sahne var; adriana ve gil 1920'ler sahnesinde zelda'yı intihar etmek üzere yakalarlar. bu sahnede gil zelda'nın intihar etmesini engeller onu teskin eder ve sahne biter. bu sahnenin hikayenin gidişatına herhangi bir etkisi yok gibi görünüyor en başta.


gil'in bu hareketinden adriana etkilenmez ya da gil'in zelda hakkında bilmesi gerekenden fazlasını bildiğini de görmeyiz. peki bu ilk bakışta lüzumsuz sahne neden var?


gil zelda'yı sakinleştirmeye çalışırken cebinden valium çıkartır, zelda'ya verir ve panik ataklarından kurtulmak için bu ilacı içtiğinden bahseder. valium sedatif etkisinin yanında, (bahsettiğim sahnede de elinde bi kadeh şarap var) alkolle kullanıldığında halüsinatif etkiler gösteren bi maddedir.


woody allen'ın -tüm bu yaşananlar gil'in hayaliydi demek istemese de- ben size gerçek ya da hayal olabilme ihtimallerini verdim, hangisine isterseniz ona inanın deme şeklidir bence bu.

Ekstra bir detay ile bitirelim

gil pender'in nişanlısı inez ve ailesi, günümüzün acımasız, rekabetçi, parayı en üstün değer olarak algılayan insanlarını temsilen oradalar. kendisinden farklı olanlara her daim kuşkuyla bakmaları (kahramanın peşine dedektif takmaları) önemli bir detay olarak karşımızda. ayrıca kendi aralarındaki ilişkinin bile metalaştığı şu örnekten anlaşılabilinir: babasının ani rahatsızlığı sonucu gittikleri geziyi iptal ederek otele döndükleri sırada, odadaki inci küpesinin kaybolduğunu anlayan inez, babası için doktora haber verirken aynı anda küpeleri için de güvenlik görevlilerine haber vermekte.


bunu ayan beyan yapmasına rağmen hiç kimseden tepki almamakta aksine bu davranışı hasta olan babasınca bile onaylanmaktadır. karakterler için insan hayatı ve sahip olduğu metaların hemen hemen aynı önem derecesine sahip olduğu gözümüze sokuluyor.

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

The Mask Filminin Kült Dans Sahnesinden Daha Önce Fark Etmediğimiz Klas Bir Detay