Entrikayı Türkiye'ye Getiren Bir Dönemin Efsane Dizisi: Böyle mi Olacaktı

Bir döneme entrikanın, ihanetin, aşkın kralını izleten; başrollerinde Atilla Saral, Hakan Ural, Yaşar Alptekin, Hande Ataizi gibi ünlü isimleri bulundurmuş olan 1997 yapımı Böyle mi Olacaktı dizisinden hatırda kalanlar.
Entrikayı Türkiye'ye Getiren Bir Dönemin Efsane Dizisi: Böyle mi Olacaktı

Günümüz dizilerinin çıkış noktası

bu dizi, şu an yayında olan bütün dizilerin nüvesi gibidir. olası ve izlediğiniz senaryoların hepsini bu dizi içinde bulabilirsiniz.

türkiye diziciliğinin ana özelliklerinden biri; ana karakterlerin yaşamda sert-keskin diye nitelendirdiğimiz deneyimleri ard arda yaşamasıdır. insanlar bir yıl içinde 1 kan kanseri, 2 major depresyon atağı, 3 hafıza kaybı, 4 çocuk kaçırma, 5 trafik kazası, 6 silahlı yaralanma, 7 enfarktüs geçirir ama bana mısın demez. bütün bunlar olurken evlenirler, yeni doğacaklara gebe kalırlar, evlerine yeni mobilya alırlar. ne olursun olsun orada hayat her zamanki gibi devam eder.

böyle mi olacaktı bunun önünü açmış ve bu vizyonu yerleştirmiş olan dizidir. bu dizide oynayan istisnasız her kadın karakter bir kez olsun tecavüze uğramış, bundan dolayı şantaj görmüş, çocuklarıyla birlikte bir kez olsun junkie olmuş, eşleri kaçırılmış, anneleri yanarak ölmüştür. sevgililerden biri yarışçı olduğundan trafik kazalarının haddi hesabı yoktur. sakatlanma ve sonra hayata tekrar bağlanma ilk kez bu diziyle devreye sokulmuştur.

çok sempati beslerdik bu diziye. en son cast torunlar üstünden dönüyordu. bir nesil büyüttü böyle mi olacaktı kendi içinde, hepsini de feleğin çemberinden geçirdi durdu.

şu sıralar televizyonda gördüğümüz bütün kötülüklerin anası kült dizi. dizinin ismini böyle mi olacaktı koyduktan sonra senaristler işin içinden çıkamadılar tabii; her bölüm için yeni bir felaket bulmak zorundaydılar ki dizi adını taşıyabilsin. sonra dizi felakete doymayan manyak bir izleyici kitlesi yarattı ve bu kitleyi doyurmak için felaket üzerine felaket yazmak durumunda kaldı bundan sonraki dizilerin senaristleri.

Olaylar hep aynıydı

ilginç bir algoritması olan bir diziydi. şöyle ki;

karakterler; hande ataizi, açelya akkoyun, berna laçin.

olaylar; kaçırılma,şantaj, tehdit, tecavüz, uyuşturucu madde, ihanet, ayrılık, yılan kadın şebnem.

sonuçlar; acı, hüzün, gözyaşı, mağduriyet, terkedilme, bunalıma girme, darp edilme, nadiren sevinç, yılan kadın şebnemi boğma isteği.

şimdi bu 3 ana başlıktan dilediğiniz birer taneyi seçin, işte size gelecek 3 bölümün kaba senaryosu. örnek;

hande ataizi şantaja uğrar ve kurtulması için yılan kadın şebnemin yardımı gerekir. oysa yılan kadın şebnem 3 nesildir açelya akkoyun'un ailesindeki dalyan gibi yiğitleri götürmekte olduğundan hande'nin kankisinin bir numaralı düşmanıdır.

artık nasıl köpürtürseniz. haydi hayırlı traşlar.

Görüp görülebilecek en kötü kadın karakterlerden biri: Şebnem

3 arkadaşın hikayesiyle başlayıp, daha 5. bölümde kadro dağıldı.. aynı rolü 4 farklı kişiye oynattılar lan.

acayip takıntılı hikayelere sahiptiler ;

şebnem özinal'ın oynadığı karakter, 3 nesille birden yattı.. baba-oğul- kutsal dede üçlemesi oluşturdu kadın... bir de nasıl birşeyse, zaman geçiyor, dede ölüyor, çocuk büyüyor, ama şebnem özinal hep aynı kalıyordu. ailenin bütün erkekleriyle yatma konusunda and içmiş , yemin vermiş, saçma sapan bir karakterdi..

bir de hapis olayı vardı.. işte her dizinin olmassa olmazı olan mapusa düşme olayının piridir bu dizi. bildiğin , adama yatak ayırmışlar hapiste, gidiyor gidiyor aynı hapishanede aynı yatakta yatıyor, fondaki ferdi baba posterleri bile aynı amk.. adam hapisten çıkıyor, bir duş alıyor, çocuğunu seviyor, elektrik faturasını yatırıyor, sonra hooop, tekrar hapise.. hakimlerde bunu tanıdığından dolayı herhalde, mahkeme bile olmuyor, direk aynı yatağa, aynı koğuşa götürüyorlar adamı.. apart otel muamelesi yapıyorlar hapishaneye..

Oyuncu değiştirme konusunda rekor sahibi bir diziydi

Berna Laçin, Açeyla Akkoyunlu, Hande Ataizi

her bolumde 30 tane yeni karakterin eklendigi dizi. bi aksam izliyim dedim kim kimin kayincosu belli degil. oeh yani.

bölüm başına 5 hastalık, 3 cinnet , 2 hapishaneye düşme veya hapishaneden çıkma, 4 evlilik dışı birlikte olma, aldatma veya aldatılma, 3.5 uyuşturucu kullanma, 2 yangın, 2 hırsızlık ve bilimum tek başına bile bir ailenin yıkılmasına neden olabilecek felaket olaylar düşen, her bölümde 2 oyuncunun ayrıldığı 5 yeni oyuncunun girdiği, türk televizyon tarihinin felaketler silsilesi dizisi.

oysa hande ataizi, berna laçin, açelya akkoyunlu vardı en başında, voleybolcuydu bunlar, aynı liseden mezundu, hepsinin erkek arkadaşı vardı, grupça görüşüyorlardı falan. felaketler önce en cesur sahneleri olan hande'yi aldı götürdü diziden, sonra berna uçak kazası geçirdi kurtulamadı, en uzun süre açelya dayandı bu üçlüden ama sonra o da ayrıldı. şebnem özinal'ı hatırlıyorum bir de, kötü kadın rolünde az felaketlere neden olmadıydı.

Bonus: Böyle mi Olacaktı dizisinin unutulmaz jenerik müziği