Erkan Oğur'un Müziğini Tanımak İçin Dinlemeniz Gereken 10 Şarkı

Erkan Oğur üstadı gerek kendiniz anlamak, gerek de tanımayanlara anlatmak için tercih edebileceğiniz şarkılar, buyrun.
Erkan Oğur'un Müziğini Tanımak İçin Dinlemeniz Gereken 10 Şarkı

müzik listelerimden biri tamamen erkan oğur parçalarından oluşuyor. bu şarkıları da genelde daha önce erkan oğur'un adını hiç duymamış ya da sadece perdesiz gitarın mucidi olduğunu bilen insanlara erkan oğur'u tanıtmak için çalıyorum.

tabi erkan oğur'un tanıtılmaya ihtiyacı yok. zaten kendisi öyle popülerlik peşinde koşan bir insan değil. biraz da bu nedenle albümlerini dinlese çok sevecek pek çok insanın maalesef bu şarkılardan haberi yok. o yüzden hazırladığım playlist'in amacı eşin dostun müzik konusunda biraz ufkunu açmak. şimdi hazırsanız erkan oğur'u insanlara tanıtacak ve müziğine aşina olmalarını sağlayacak şarkılara bir bakalım.

1) bülbülüm altın kafeste

böyle ortamlarda genelde ilk açılan şarkılar muhabbete kurban gider. ancak erkan oğur için böyle şeyler genelde pek geçerli değil. açtığınız her türkü masanın modunu direkt olarak değiştirecektir. bu nedenle görece "ağır" türküleri sonraya bırakmak daha iyi.

bu açıdan bakarsak bülbülüm altın kafeste listeyi başlatmak için uygun bir tercih. biraz hüzünlü biraz da keyifli bir türkü bu. ayrıca nedendir bilmem birine yeni yeni aşık oluyorsanız türküden aldığınız keyif artıyor. "ben sana aldanamam yarim, ben sana dayanamam" dizesinin özellikle etkisi olduğunu düşünüyorum bu konuda. bir de "abi onunla aramızda bir şey yok ya." diyorsanız ancak bu türküye sırıtarak eşlik ediyorsanız birbirimizi de kandırmayalım burada. o kişiden hoşlandığınızı artık ikimiz de biliyoruz.

2) iki keklik bir yaylada

bu türkü benim en sevdiğim erkan oğur parçalarından biri olabilir. siz de kaydı açtığınızda masaya bir sessizlik çöktüğünü fark edeceksiniz. bunun da nedeni herkesin o an birilerini düşünmesi.

özellikle birini sevdiyseniz, o da sizi sevdiyse ancak işte hayatın saçmalıkları nedeniyle bir araya gelemediyseniz bu türkü genelde öyle kişileri akla getiriyor. böyle sert ayrılıklar değil de o olamamışlık ve olsa nasıl olurdu fikri aklınıza çöküyor. sanırım "yar benim olsan" dizesi burada asıl vurucu nokta.

bir de eğer birilerini unuttuğunuzu sanıyorsanız ve bu türkü sırasında aklınıza geliyorsa da geçmiş olsun diyorum şimdiden. kendinizi garantiye almak için bu akşam telefondan uzak durmakta fayda var. kimse sabah uyandığında 7 cevapsız arama ya da imla kurallarının mahvedildiği mesajlar görmek istemez. ha illa arayacağım diyorsanız da şunu ayık kafayla düzgün bir saatte yapın.

3) ağlama yar

bundan sonra daha ağır türkülerle devam edeceğiz. bu da geçiş parçamız oluyor. ağlama yar kaydının en önemli özelliği müzikal altyapısı. çünkü üçüncü şarkıya geldik ve fark ettim ki bir kere bile ismail hakkı demircioğlu dememişiz. bu türküde ise bu iki ismin düet konusunda ne kadar uyumlu olduğunu görebilirsiniz.

ismail hakkı demircioğlu'nun gayet tok bir sesi var. erkan oğur ise daha "yanık" diye tabir edebileceğimiz bir tondan söyler genelde. bu kayıt da iki farklı tarzın en güzel bir araya geldiği şarkılardan biri.

4) hey onbeşli onbeşli

ağır şarkılara geçeceğiz dedin hey onbeşli açtın bu nasıl iş diye soruyorsanız eğer kaydın takribi üçüncü saniyesinde fikriniz değişecektir. çünkü erkan oğur burada enstrüman olmadan başlıyor şarkıya ve dünyanın en hisli vokallerinden birini yapıyor.

mesela "yarimin gözü yaşlı" dizesinde etrafınızdaki insanlara bakın, eğer burada gözleri dolmayan varsa nabzını kontrol edin çünkü arkadaş ölmüş olabilir. bir de şarkı bu söz kısmı bittikten sonra tümden enstrüman devam ediyor. bu nedenle tribün tezahüratına çevirmeyeceksiniz eğer şarkıyı hep birlikte söylemek de baya keyifli oluyor. ya da aranızda sesi güzel biri varsa bırakın o söylesin.

5) pencereden kar geliyor

burası tam olarak masaya nükleer bomba attığınız yer oluyor artık. hey onbeşli'yi atlatan olsa bile "pencereden kar geliyor"da dağılmayan insan görmedim şimdiye kadar. bu şarkıyı ağustos sıcağında dinleseniz bile o pencereden kar gelir arkadaşlar. ayrıca şarkının uzay zamanı bükmek gibi bir özelliği var. isterseniz sevdiklerinizle iki sokak ötede oturuyor olun bu türkü size o hasreti yaşatır.

bu şarkıdan sonra bir telefon molası vermeniz bile gerekebilir. çünkü kaydın dili çözmek gibi bir özelliği de var. mesela ailenizle bir süredir görüşemediyseniz seslerini duymak istersiniz.

ayrıca bir not; eğer masada ailesinden uzakta yaşayan ya da anne babasından birini kaybetmiş dolayısıyla onları arayamayacaklar varsa bu şarkıyı es geçebilirsiniz. evet genelde liste boyunca hüzünlendik ama amaç güzel vakit geçirmek temelde. bu şarkı ise durumu ağırlaştırabilir. o yüzden insanların yarasını deşmemek gerek diye düşünüyorum.

6) zeynebim

aile konusunu çok karıştırmayın dedik ama aşk acısı çeken varsa buraya istediğiniz gibi vurabilirsiniz arkadaşlar bu konuda bir sıkıntı yok. zaten bu insanlar bir şey olsa da hüzünlensem diye fırsat kollar. zeynebim de bu alanda kullanabileceğiniz en güzel türkülerden biridir.

herkesin isteyip de birlikte olamadığı bir insan vardır. ya kendi sıkıntısından ya da karşıdaki insandan illaki akılda kalan birileri olmuştur. o yüzden zeynebim de iki keklik gibi çok etkili bir parçadır.

hatta sevdiği insanla evlenenler bile bu türküyü dinlerken adeta yiğit özgür karikatürü gibi "niye ilk etapta vermedi. niye?" diye sorabilirler. ayrıca ilişkilerde bir süre sonra rutine bağlamak gibi bir durum var. bu türküyle ise insanların kaç senedir birlikte oldukları eşlerine falan tekrar aşık oldukları görülmüştür. o yüzden eğer masada yaşı büyük birileri varsa ve bu türküde suskunlaştılarsa "abi hayırdır?" diye sormayın. bırakın kendi halinde duygularını yaşasın.

7) yemen

bu türkü listenin ne kadar etkili olduğunu anlamak için bir turnusoldür. pek türkü dinlemeyen insanlar bile şarkıyı açtığınızda "off be yemen." diye iç çeker ardından da sanki yıllarca trt korosunda vokalistlik yapmış gibi erkan oğur'a eşlik ederler. enstrümantal kısımlarda da rakılardan (ya da artık ne içiyorsanız) yudumlar almaya başlarlar. bu türküden sonra ise artık siz dahil bir masa dolusu ekran oğur hayranı vardır ortamda.

8) urfa türküsü

yine dinlenir tabi de bütün bir akşam boyunca aynı kişinin şarkıları çalınmaz genelde. o yüzden başladığımız bu listenin bir de çıkışı olması lazım. bu çıkış bölümünün ilk türküsü de urfa'dır.

bu kayıt urfadan gazel ile başlar sonra urfa'nın etrafı ile devam eder. bu da yine insanların kolay eşlik edebileceği ve düşen modu yükseltecek bir parçadır. sözleri bir pencereden kar geliyor kadar ağır olsa da artık grubumuz bu tür şeylere alıştığı için aman insanlar hüzünlenir mi diye düşünmenize gerek yoktur.

ayrıca bu türküyü açtıktan sonra masayı gözlemlerseniz hayli komik görüntülerle karşılaşabilirsiniz. mesela ankara'dan doğusuna gitmemiş insanların yıllarca sıra gecelerinde diz çürütmüş gibi takıldığını ya da istanbul türkçesiyle konuşanların birdenbire urfa aksanına geçtiğini görebilirsiniz. ancak bunları söylemeyip ortamı bozmayın. bırakın insanlar nasıl istiyorsa öyle eğlensin.

9) kervan

bu listenin amacı başta da söylediğimiz gibi insanlara erkan oğur'u tanıtmak. ancak liste boyunca sürekli türkülerden gittik. bu nedenle kapanışta erkan oğur'un böyle işleri de var demek için farklı albümlerine bakmak gerekiyor. bu konuda en iyi örnek de 2006 çıkışlı telvin.

bu albüm genelde caz parçalar üzerine kurulu ancak kitleniz henüz buna hazır değil. o yüzden biraz modern görünen ancak caz kadar kompleks gelmeyecek kervan en güzel örnek olabilir burada. bu çok sakin ve güzel bir parçadır o yüzden hem başka sanatçılara geçmek için hem de yükselen duyguları sakinleştirmek için sondan bir önce çalınabilir.

10) dünya

buradan başka sanatçılara geçiş yapacağız demiştik. bu konuda güzel bir adım da erkan oğur'un gitarı resmen ağlattığı yavuz çetin parçası dünya olabilir.

bu parçayı açtıktan sonra muhabbet yavuz çetin'e oradan da başka isimlere kayabilir. böylece öneriler ile farklı farklı şarkılar dinleyebilirsiniz. ayrıca dünya, yavuz çetin'in ilk albümünün kapanış parçası olduğu için de listenin sonunda yer almaya uygundur.

dünya'dan sonra seviyorsanız eğer bir çay molası verebilirsiniz. geri geldiğinizde eğer etrafınızdaki insanlar abi erkan oğur iyiydi derse sırıtarak bir ömürlük misafir albümünü baştan sona dinletin. yok başka şarkılara geçelim derlerse neşet ertaş ya da zeki müren de kaliteyi düşürmeden ilerlemenizi sağlar. yok şu kadar listeden sonra hala yeni dönem abuk sabuk şarkılar öneren olursa da da anadolu beşik albümünden eşşeği saldım çayıra'yı açarak hoşaftan anlamayan bu arkadaşlara güzel bir mesaj verebilirsiniz.