Erkek Çocuğun Annesine Duydugu Aşırı Sevginin Sonucunda Babasının Yerine Geçme İsteğinin Saplantı Hali: Oedipus Kompleksi

Sigmund Freud'un psikanalitik teorisinin açıkladığı Oedipus kompleksine göre, karşı cinsteki ebeveyni sahiplenme ve kendi cinsinden ebeveyni saf dışı bırakma konusunda çocuğun beslediği duygu ve düşünceler.
Erkek Çocuğun Annesine Duydugu Aşırı Sevginin Sonucunda Babasının Yerine Geçme İsteğinin Saplantı Hali: Oedipus Kompleksi

erkek cocugunun annesine duydugu asiri sevginin sonucunda babasinin yerine gecme isteginin saplanti halini almasi. freud'a göre de erkek bebek, seks içgüdüsü olarak anneye yöneliyor. 1.5 yaşlarında "üst beyin" kurulmaya başladığında , bebek bunun yasak olduğunu anlıyor. böylece "seks içgüdüsü" suçluluk iplerine bağlı kalıyor.

freud'un çocuklar hakkındaki görüşleriyle (her çocuk sapıktır, mazoşisttir, haz alma konusundan dolayı biseksüeldir, meme fetişistidir) örtüşen kompleks.

çocuğa göre ortada bir "ben" vardır ve kendisi dışında anne ile baba vardır. baba herşeyi tekelinde bulunduran, "hayır" diyebilen bir güçken, anne ise çocuğa göre kendinden ayrı görmediği bir parçadır.

anneden süt emmeyi bırakana kadar memenin aslında kendi uzvu olduğunu sanan çocuk, 3 yaşına geldiğinde kendinden ayrı görmediği annenin baba ile arasındaki ilişkiyi farkder ve bu durum aslında çocuk için bir travmadır;

çünkü anne, bu farkedişe kadar çocuğun dünyasının tanrısıdır. çocuk anneyi babasından cinsel anlamda bile kıskanabilir. bu sebeplerden dolayı babaya haset duygusu beslemeye başlar. kıskançlık, haset, baba ile rekabet duyguları içinde olan çocuk bir süre sonra yaşı ilerledikçe babaya özenmeye, "onun gibi olma" fikrine sahip olur. eğer haset duygusu babaya özenme duygusuna dönüşmezse, çocuk kişiliksiz olarak büyür. çocuğun bir kardeşi olması durumunda ise babaya karşı hissettiklerinin aynısı kardeşe de hissedilir. babanın ölmüş olması, aile tarafından dışlamış, kumar/içki vb. nedenlerden eve uğramaması, evle alaksının olmaması gibi durumlarda ise çocuk, babaya karşı bir zafer kazanmıştır. kız çocukları için ise daha zor bir durumdur. kız çocukları babaya özenirken "baban gibi değil, annen gibi ol" uyarılarıyla yetişir.

herkesin belirli yas araliklarinda yasamis oldugu bir ruhsal buhran. erkeklerin hayatinin belirli bir doneminde de bu buhrandan izler tasidigi acikca rastlanabilir bir durum.

erkek annesine benzemeyen bir kadına asık olur, fakat annesine benzeyen bir kadinla evlenir. bosanmanin esigine geldiginde ise annesine olan nefreti ortaya koyar.

çocuksu cinsellik dönemine özgü bir kompleks, kimi zaman erişkin yaşta da devam eder. ana ve babadan kendi cinsinden olanı dışlama öteki cinsiyeti benimseme vukuu. bu durumda benimsenmiş cinsin çocuğu kısa aralıklarla bi kaç hafta süresince dövmesi, diğer ebeveyn'in de "sevgi gösterilerinde bulunması" olayı nötrleyecektir [tez] ahıahahı.

chuck palahniuk' un, choke adlı eserinde
"..dul bir anne tarafından doğurulan oğlanlar doğuştan evli olarak yaşamaya başlarlar" şeklinde tanımladığı durum.

... "her erkek çocuğu annesiyle yatıp babasını öldürmek isteyecektir." sonucuna varılan (bkz: sigmund freud) ve en büyük trajedi olarak kabul edilen sophokles'in nacizane eseri.

- father
- yes son
- i want to kill you

- mother .. i want to fuck you!
(bkz: jim morrison)

Aynı kompleksin kız çocuklarında görüleni;