'Erkekler Aşk Acısını Daha Çabuk Atlatır' Yanılgısı

İlişkiler bittikten sonra erkeklerin bu süreci daha iyi atlatıldığı söylenir durur. Sözlük yazarı "piglet" konuya farklı bir bakış getirerek bu yanılgıyı açıklıyor.
'Erkekler Aşk Acısını Daha Çabuk Atlatır' Yanılgısı
iStock.com

sabah sabah güldürmüş cümledir. hiç mi aşık olmuş erkek görmedin?

aşık olmak feminen bir davranış değildir; sorguya yer bırakmaz, nedenlere dayandırılmaz. bu da kadınların duygu kültürünü yansıtan bi şey değldir. kadın sorgular. tek gecelik ilişki ya da fuck buddy denilen şeyin kadınlarda işlememesinin nedeni de budur. kadın sonrasını merak eder, sağlamcıdır, kendini bırakmak gibi bir dürtüsü yoktur, bundan keyif almaz. ama aşk için gerekli olan kural budur; sorgulamayacaksın...

kadın denen varlık, noktaları birleştirip, "bu adamı sevebilirim" der. ilgili, sorumululuk sahibi, sahiplenici, kültürlü, paralı, şefkatli... her kadına göre değişebilecek bu noktalardan bir şekil çıkarır ortaya ve tamam ya da devam der.

ama erkek bir bakışa aşık olur. aşık olmak da odur zaten. o kadar salak hali tutarlı bi şeyle açıklayamazsın. o kadın çok güzel bakıyordur, çok güzel gülüyordur, çok sevimlidir, çok çekicidir... her erkeğe göre değişebilecek bu noktalardan birine tutulur adam* ve aşık olur.

koşul aramaz erkek, aramadığı için kollamaz da. pislik gibi davransan da ona, o hep tedirgin bakar gözlerine. ayrılığın üzerine konuşmaz senin gibi; bulur derdinden anlayacak birini (ha diyelim onu da bulamadı, bir kadeh daha koyar karşısına, onunla tokuşturur kadehini) şerefe der sadece. karşısındaki de eşek değilse anlar zaten. senin gibi "neden beni aramıyoooo?" demez adam belki ama senden daha çok uykusuz gece geçirir.

sonra birinin adı attila olur," aysel git başımdan seni seviyorum" der; birininki necip olur, "geçti istemem gelmeni, yokluğunda buldum seni" der*; daha meşhur olanı mecnun olur, aşık olduğu kadını görünce tanıyamaz.

empati kur demiyorum da* azıcık düşün ama kendini değil.