Erkekler İçin Kadınların Kalçaları Neden Hep Yüksek Bir İlgi Alanı Oldu?

Erkeklerin kadınların kalçasına olan merakının olası sebeplerini evrimsel açıdan değerlendirince aslında olayın bir mantığı olduğu çıkarımı yapılabilir.
Erkekler İçin Kadınların Kalçaları Neden Hep Yüksek Bir İlgi Alanı Oldu?
iStock


kadınlar ve erkekleri ayıran bedensel özelliklerin belirgin oluşu, her iki cinsiyet için çekicidir.
desmond morris, kadınlarda ince uzun boyun, ince bel, dolgun kalça ve memeler gibi özellikleri süper dişi özellikler olarak tanımlıyor.

kadınların kalçasının erkeklere kıyasla çıkık oluşu, daha yağlı bir dokuya sahip olması ve yürürken sallanışı, erkeklere cinsel olarak güçlü bir mesaj verir.


kalçalara dair şöyle evrimsel bir spekülasyon var

ilkel atalarımız primatlar gibi arkadan çiftleşmekteydi, bu nedenle kalçası geniş dişiler daha güçlü bir cinsel mesaj veriyordu. kalça büyüdükçe mesaj güçlendi ancak bir noktada arkadan çiftleşmek zorlaştı ve önden çiftleşmeye başladılar. bu yaklaşımın sonucunda önde yer alan süper dişi özelliklerden olan memeler de önemli hale geldi. bunun sonucunda ise kalça ve meme büyüklükleri birbirini dengeledi ve vücut dinamiği açısından da avantaj yarattı.


bu spekülasyon doğru olsun ya da olmasın, cinsiyetleri birbirinden ayıran bedensel özelliklerin cinsel çekicilik yönünden önemli olduğu bir gerçek. son yıllarda güzellik ölçütü olan kalça, bel, meme boyutları yukarıdaki spekülasyondakinin tersine, giderek fantastik hale geliyor. örneğin son birkaç yıl içinde, neredeyse olağan hareketi bozacak ölçüde devasa kalçalar moda(!) oldu. ben bunu günümüzde cinsiyetler arası farklılıkların azalması ve gender neutrality'nin artışı ile açıklıyorum. süper dişi ve süper erkeksi özelliklere ilgi, bu nötralite eğilimine reaktif olarak artıyor olabilir.

özetle, kalçanın erkekler için cinsel olarak çekici bir bölge olması doğal bir durum, çünkü hem süper dişi özelliklerden biri hem de östrojen ile genişleyen kalçalar doğurganlık açısından gösterge.

sosyobiyoloji ve antropolojiye meraklı kişiler için keyifle okunacak kitap önerisi de vereyim:

desmond morris - the naked man ve the naked woman

Bu içerikler de ilginizi çekebilir