Erkekler Neden Kadınların Göğüs Dekoltesine Bakmaktan Kendilerini Alamaz?

Homo sapiens var olduğundan beri mevcut olan bu sorunun basit, evrimsel cevapları var.
Erkekler Neden Kadınların Göğüs Dekoltesine Bakmaktan Kendilerini Alamaz?
Woody Allen ve Scarlet Johansson, Match Point filminin galasında. Fotoğraf: Getty Images/Jon Kopaloff


en başta göğüs dekoltesi vermek sağlıklı vücut bütünlüğüne dair karşı cinse bir mesajdır

olası bebeğimi uygun ve usulünce emzirebileceğim demektir. vücutta salgılanan östrojen, oksitosin, progesteron vb hormonların düzgünce salgılandığı ve endokrin sistemde sorun olmadığına dair kuvvetli bir göstergedir. endokrin sisteminde sorun olmayan bir kadının genetiğinde de yüksek ihtimalle kronik hastalıklardan muzdarip olmadığı anlaşılabilir. %100 değil elbette ama bir hayli yüksek oranda sıkıntı olmadığı varsayımını yapabilir erkek ki bu daha ilk basamaktır tarafların birbirini tartmasında. olası bir birliktelikten önce erkek ve dişi bilinçli ya da bilinçsiz olarak birbirini sürekli tartar fizyolojik olarak. bu kısım çiftleşmenin tanışma faslı olarak görülebilir. dolayısıyla dolgun ve fizyolojik olarak sağlıklı memelere sahip kadınların bunu kısıtlı oranda sergilemelerinde evrimsel psikoloji açısından bir mahsur yoktur. gayet doğaldır.

peki tamamını neden gösteremez / göstermez ?

o noktada devreye toplum sosyolojisi devreye girmekte. açıklamaya üşeniyorum. açıkçası bilmediğiniz yeni şeyler söyleyeceğimi de düşünmüyorum. haliyle siz bilirsiniz diyerek geçiştiriyorum bu kısmı. yani herkesin ahlaki kodu kendine göre çalışır... ne diyeyim... öyle işte. 


erkeklerde göğüs çatalına bakmamak bu aşamada bir olgunluk gösterisi midir? 

net olarak cevabı: hayır.

neden? 

çünkü göğüsler seksüel olarak size seksi gelebilir lakin bilinç altında dönen mekanizma öyle değil. büyük ve düzgün formlu memelerin erkek için geldiği en önemli mana doğacak olan bebeğin yeterince beslenip beslenemeyeceğidir.

elbette büyük meme/küçük meme arasında hacimsel olarak verilen süt miktarında pratikte bir fark ya da çok az fark olabilir. yani küçük meme demek az süt manasına gelmez. lakin depolanan süt miktarları elbette farklı olacaktır. küçük memelerde her birinde 30-35 gr'dan totalde 60-70 gr kadar süt tutulabilirken, büyük memelerde bu miktarlar her biri için 45-50 gr'dan totalde 90-100 gr kadar depolanır... sütün kalitesi ise annenin beslenme şekline göre memelerin büyüklüğünden bağımsız olarak değişecektir. 


meme çatalına bakmak doğru mudur? 

toplumsal görgü açısından bunun bir değerlendirmesini yapmak istemem bir erkek olarak. istemiyorum yani. herkesini kimi konulardaki etik seçimleri ve moral kodları kendine göredir. beni ırgalamaz. meme çatalına bakılan kadının medeni durumu, ilişki durumu vesaire gibi bir sürü parametre var...

biyolojik açıdan ise herhangi bir sıkıntı görmüyorum. bilakis bakmamak biraz sıkıntı.
heteroseksüel bir erkek kendini özellikle baskılamadığı müddetçe ve hormonal olarak da bir sıkıntısı yoksa refleks olarak bunu yapacaktır. elinde değildir zira. 

eğer ahlaki açıdan kendini baskılarsa elbette bunu yapmayacaktır. kendini baskılayıp bakmamaya kasması da onu heteroseksüel olmaktan alıkoyacak değildir. tercih kendisinindir. bunun ekşi sözlük jargonundaki "ılıklık"la falan ilgisi yoktur.

ezcümle, meme çatalına bakmanın insan olgunluğu ile arasında doğru bir orantı olduğunu düşünmüyorum. 

hatta hiç alakası olmadığını bile düşünüyorum.

kaynak

kaynak 2

Bu içeriği de beğenebilirsiniz