Erkekler Neden Sabah Ereksiyonu Olur?

Erkeklerin hemen her sabah ereksiyon olmuş bir durumda güne başlamasının sebebini hiç merak ettiniz mi?
Erkekler Neden Sabah Ereksiyonu Olur?
Görsel: Men's Health

iflscience ve medicaldaily gibi bilimsel sitelerde yer alan makalelere göre, yetişkin erkekler, küçük çocuklar ve hatta anne karnındaki erkek bebekler bile sabah ereksiyonunu yaşayabilir.

havalı ve bilimsel ismi nocturnal penile tumescence (npt). yani “gece oluşan penis şişkinliği”… tam olarak sebebi bilinmese de sabah ereksiyonununa dair birkaç güçlü teori var. bunlardan ilki rem uykusu (yani rüya gördüğümüz uyku hali) üzerinden bir açıklama getiriyor. uykunun bu noktasında beyin bazı nörotransmitterları kapatıyor. bu sayede vücudu düzenleyerek rüyalarınızda gördüklerinizi hareketlerle dışarı vurmamanızı sağlıyor. işte bu aşamada ereksiyonun kontrolünde görevli olan norepinephrine adlı nörotransmitter da durumdan nasibini alıyor ve azalıyor. bu nedenle de vücutta testesterona bağlı olan hareketler taarruza geçiyor. damarlara doğru artış gösteren bir kan akışı sonunda sabah ereksiyonuna sebep oluyor. yani sabah ereksiyonu rem uykusunun vücuda yaptıklarının bir kalıntısı olabilir.


bir diğer teori ise, sabah ereksiyonunun erkeklerin gece altını ıslatmalarını önlemek için meydana geldiğini söylüyor. gece uykudayken idrar tutuyor olmak mesanenin tamamen dolmasına ve penisin tıkanmasına sebep oluyor. bu da ereksiyonu tetikliyor.

bu teoriye göre sabah ereksiyonu erkekleri sabah kalkıp koşa koşa tuvalete gitmeleri için uyarıyor. fakat vücudun “altını ıslatmayı” önlemek için başka yöntemleri olduğu da düşünülürse bu teori akılda soru işaretleri yaratıyor.


sabah ereksiyonu aslında penisin sağlığı için faydalı ve kişiyi penis fonksiyon bozukluklarıyla ilgili hastalıklardan koruyan bir durum. unutmadan, bu durumun sadece erkeklerde olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz: kadınlar da uyku sırasında klitoral ereksiyon ve vajinal şişkinlik yaşıyorlar.

kaynak1

kaynak2