Erkekler Topuklu Ayakkabı Giymeyi Neden Bıraktı?

Tarihe baktığımızda topuklu ayakkabının erkeklerle özdeşleşen bir şey olduğunu görüyoruz. Ancak 18. yüzyılda bundan vazgeçmişler.
Erkekler Topuklu Ayakkabı Giymeyi Neden Bıraktı?

fransa kralı xiv. louis, boyunun kısalığıyla da tanındığı, bu boy kısalığını kompleks haline getirmiş, saraylılardan kısa olmayı kendine yakıştıramadığı ve 10 cm uzunluğunda topuklu ayakkabılarının olduğu fransız arşivlerinde mevcut. aynı zamanda kendi ayakkabısının kırmızı olması sebebiyle halka kırmızı ayakkabı giymeyi yasaklamıştır.


evet, ilk olarak erkekler giyiyor topuklu ayakkabıyı. peki ne zaman bıraktılar giymeyi?

aydınlanma çağı'nın entelektüel ortamı erkeklerin de moda anlayışını değişikliğe uğratmıştır. bu dönemlerde modada daha rasyonel bir bakış açısı olduğundan erkek giyim tarzında büyük değişiklikler yaşanıyor. 


18. yüzyılda tarihe "great male renunciation" adıyla geçen bir fenomen ortaya çıkıyor. bu akım sonrası erkekler parlak ve gösterişli moda tarzından vazgeçiyorlar. topuklu ayakkabı da bu yıllarda terk ediyorlar. tarihte tam olarak 1740'lı yıllar olarak geçiyor. bu akım sonrası toplumsal cinsiyet rolleri tekrar inşa ediliyor. erkek, pratik ve rasyonel bir dış görünüşe sahipken, kadın ise daha duygusal ve zarif bir hale bürünüyor.