Erkeklerde Kirli Sakal, Son Yıllarda Neden Popüler Olmuş Olabilir?

Moda anlayışının dönem dönem değişmesinin bir örneği de kirli sakal diyebiliriz. Günümüzde genç erkeklerinin çoğunun bunu tercih etmesinin altında yatan sebep hakkında ilişki temelli sade bir analizi paylaşalım.
Erkeklerde Kirli Sakal, Son Yıllarda Neden Popüler Olmuş Olabilir?
iStock

artık erkeklerin erkekliklerini gösterebildiği alanlar kurumaya yüz tuttuğundan kadınların erkeklerde aradıkları bir şey hâline geldi kirli sakal. çünkü artık konuşmaları, giyimleri, tercihleri, işleri ile kadınlar ve erkekler oldukça benzeşmiş durumda.


bir 40-50 yıl geriye gittiğinizde kadınların sevdiği erkek tipinin kılsız, yüzü sinek kaydı denecek seviyede traşlı, beyefendi janti erkek olduğunu görüyorsunuz. öyle ki cüneyt arkın’ın dağ evindeki yalnız entelektüel adam hâlleri bile ne hikmetse her gün sinek kaydı traş olmaktaydı.

çünkü o zamanlarda erkeğin baskınlığı, kararlarıyla hayat tarzıyla baskındır. kadın ise bireyden önce kadındır. yani erkeklerdeki maçoluk hatta ayılık öküzlük zaten üst seviyededir. herkes erkek bir nevi, kadının bunu hissedememe durumu yok. bu yüzden kadınlar ayılardan bıkmış durumda ve janti, kibar, zarif diye tabir edilen adamlara doğru kaçmışlar. o zamanlar karizma olan şeyler bunlar. donald draper bu konudaki en iyi örnektir. adam “ben bir kadınla tartışmam” demiştir.


velhasıl mesele erkeklik krizi ile ilgili. bu yüzden erkekler kas yapıp kirli sakal bırakıp ne kadar erkek olduklarını göstermeye çalışıyorlar. temelde göğsünü döven gorilden farkı yok bunun. kızlar da ormandaki diğer gorillere en güçlü gorili kendisinin kaptığını gösterme derdinde.

bir diğer açı geçen yüzyılı etkisi altında tutan romantizm akımından çıkılıp zevklere ve iradeye yatkın dürtü temelli bir dünya algısına girilmiş olması. bu etki yüzünden her şeyin artık cinsel bir anlamı var, erkeğin de öncelikli anlamı bu oldu. romantizm mühim değil ve zaten erkek kadın arasında zihin olarak farklar azalmışsa, erkeğin erkek olduğunu gösterip çekicilik uyandırması için bir sebep gerek değil mi?

Kadınlar Vücutlarının Belirli Bölümlerini Sosyal Ortamlarda Neden Göstermek İsterler?