Erkeklerdeki, Ağlayan Kadını Teselli Etme İçgüdüsü Nereden Geliyor?

Feromonlar, gözyaşı ve erkek-kadın ilişkilerine dair ilginç bir araştırma.
Erkeklerdeki, Ağlayan Kadını Teselli Etme İçgüdüsü Nereden Geliyor?

feromonlar, ter bezlerinden salgılanan sıvının içindeki kimyasal bileşiklerdir. bizim anladığımız anlamda keskin bir kokusu yoktur ama diğer kişi kokuyu alınca beyin korteksinde uyarı oluşturur. (uzun uzun fizyoanatomisine girmeden özetle “burundan beyne yol vardır” diyelim). koku hafızası deyip geçmeyin; koku hafızası anıları geri çağırmada görsel ya da işitsel hafızadan daha kuvvetlidir. (işte bu yüzden eski sevgilinizin kokusunu duymak, resmini görmekten daha fazla dağıtır sizi). 

neyse, konuyu dağıtmadan devam edelim. bu koku uyaranı kimyasallar; ilk görüşte aşk ve ten uyumundan sorumludur. ama esas amacı sizin bedensel zevkinizden çok, birleştiğinizde genetik olarak daha matah bir ırkı ortaya çıkarabileceğiniz karşı cinsinizi radarla taramış gibi bulmanıza yarar. (herkesin, hatta bazen sizin bile çok çekici bulmadığınız birine saplantılı tutkunuz, kaderimizin değil, işte hep bu feromonların beyninize oyunu). klasik anlamda hormon değil ama karşı tarafın vücuduna girince bir doz hormon yemiş gibi biyokimyasını değiştirir. diğer taraftan, peş peşe parfüm sıktığınızda burnunuz nasıl duyarsızlaşırsa, zamanla sevilenin feromonu da etkisini kaybeder.

bu giriş bilgisinden sonra gelelim esas mevzuya; bu feromon denen meret gözyaşında da var. elli erkek üzerinde yapılan araştırmada (bu deneyi düşünüp kurgulayanları ayrıca kutlamak lazım) önce kadınlara acıklı film izletip ağlatıyorlar. kadınlar gözyaşlarını şişede topluyor (antik çağdaki kadınların sevgililerine gönderdikleri gözyaşı şişeleri gibi; ama bu başlı başına ayrı bir entry konusu olur). sonra adamcağızlara içinde kadın gözyaşı veya tuzlu su (kontrol grubu) olan şişeleri koklatıyorlar. hatta daha etkili olsun diye peçeteye emdirip burun deliklerine dayıyorlar. 

sonra ne mi oluyor? testosteronu en yüksek erkekler bile gözyaşı kokusu alıp yelkenleri suya indiriyor. bildiğiniz ilkel güdülerden sorumlu hipotalamus nöronları sönüyor. erkekler cinselliği bir kenara koyup, empati yapıyor, saldırganlığı falan azalıyor. erkekteki ağlayan kadını teselli etme güdüsü işte hep bu feromondan. dahası, hani bazı insanlarda yalan kokusu sezersiniz ya da tanımlayamadığınız bir rahatsızlık duyarsınız. altınci his, enerji falan dersiniz ya, aslında o da kısmen feromon etkisi...

kaynak