Erkeklerin 40'lı Yaşlardan İtibaren Başına Gelebilen Andropoz Hakkında Merak Edilenler

Erkeklerin ileriki yaşlarında yaşadığı sendromlardan Andropoz'un fiziksel olduğu gibi psikolojik de birçok etkisi var.
Erkeklerin 40'lı Yaşlardan İtibaren Başına Gelebilen Andropoz Hakkında Merak Edilenler
iStock.com

andropoz, erkeklerin olası 40 yaş ve üstü dönemlerde meydana gelebilicek sendromudur...
orijini; testesteron hormonunun azalması yada tamamen bitmesi ile olduğu bilinen bir gerçekliktir. bi de ''dihydroepiandrosteron'' ya da kısaca dhea denilen hormon vardır ki, böbreküstübezinin bir ürünü olan bu hormonun üretimi 45 yaşla birlikte gerilemeye başlamaktadır...

bu hormon, sinir hücreleri arasındaki iletişim sağlanmasında da önemli rol oynuyor ve bu rol o yal grubundaki erkeği fecaset derecede zorluklara sokuyor. dhea açığı yaşayan kişi daha depresif bir tutum içine giriyor, sosyal ilişkiler kurmaktan korkuyor, tıpkı bir kaplumbağa gibi kabuğuna çekilmek istiyor. dhea, yağları eriten bir hormon olduğundan, hormon seviyesi gerilediğinde spor yapan erkeklerde bile yağlanma başlıyor. ve erkekler enfeksiyonlara daha açık hale geliyor, grip mevsiminde en az iki ya da üç kez hastalığa yakalanıyorlar. bir de randımanlı sex yapamıyor...

iStock.com


"kadın cinsel hormonu belli bir yaştan sonra sıfıra iniyor ve menopoz denilen bu durumda
türkiye'de 40 ile 70 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 52'sinde cinsel performansta ve istekte azalma olduğu, ancak doktor başvurusunun azlığına bağlı bu rakamların gerçeğin oldukça altında kaldığı tahmin edilmektedir.

tüm bu bulguları özetlersek erkeklerde ilerleyen yaşa bağlı görülen fiziksel ve zihinsel değişikliklerin, androjen hormonlarının azalmasıyla birlikte bir klinik tabloya dönüşmesidir.

bu klinik tablo şu belirtileri içerir:

1. seksüel fonksiyon ve istek azalması, özellikle sabah ereksiyonlarının kalitesinde düşme,
2. entelektüel kapasitede azalma, konsantrasyon kaybı, yorgunluk, kızgınlık ve depresyon,
3. kas kitlesinde ve gücünde belirgin azalma,
4. kemik mineral yoğunluğunda azalma (osteoporoz),
5. organ yağlanmasında artış.

andropoz terimi yaygın kullanımına rağmen çok doğru bir tanımlama değildir. kadınlarda menopozla birlikte üreme özellikleri tamamen ve akut olarak bitmesine karşın, erkeklerde üreme kapasitesi ilerleyen yaşa rağmen devam edebilir. bu bağlamda "yaşlanan erkeklerde androjen eksikliği 'andropoz'a göre daha doğru bir tanımdır.

39- 70 yaşları arasındaki erkeklerde, serum serbest testosteron seviyelerinin yılda yaklaşık %.1.2 oranında düştüğü gösterilmiştir."

andropoza çoban çökerten otu iyi gelmektedir. güney afrika menşeili anavatanı orası. oraya gidenler ayakları ile polenlere basmış. buralara kadar taşımışlar. türkiyede de bulunmaktadır. ayrıca çobanı çökertirken boşuna çökertmemiştir idrar söktürür. damar tıkanıklığınıda giderir. 

iStock.com


her işe yarıyor yani. bütün herşeyin çözümü doğada var. lab. kapanacağına git dağlara otları kopar ye. hem açık hava yeşil sinirleri sakinleştirir.