Erkeklerin Önemli Bir Kısmına Uygulanan Sünnet, Yararlı mıdır Yoksa Zararlı mı?

Yılların tartışması olan bu soruya dair bilimsel dayanakları olan görüşleri aktarıyor ve yorumu size bırakıyoruz.
Erkeklerin Önemli Bir Kısmına Uygulanan Sünnet, Yararlı mıdır Yoksa Zararlı mı?
iStock


sünnet cinsel gücü azaltmaktadır ve psikolojik travmalara sebep olmaktadır

faydalarının fiziksel zararından fazla olduğu doğru olmakla beraber, bahsi geçen fiziksel faydalar görülen psikolojik hasarı amorti etmeyecek kadar küçüktür.

- sünnetten psikolojik zarar görme oranı %90'dır.

- sünnet derisinin toplanmasıyla yaptığı tümsek erkeğin partnerinin daha iyi uyarılmasını sağlar.

- devamlı ekspoze olan penis kafasının duyarlılığı azalır. iktidarsızlığa tek başına sebep olacak kadar fazla bir kayıp olmasa da, olumsuz bir durum.

- erkek uyarılmasına katkıda bulunan sinirler sünnet derisinde de bulunur. 10-20.000 arası, muhtelif çeşitlerde erojen sınır ucu sünnet ile kesilip atılmaktadır. yine erkek açısından cinsel hazzın azalmasına sebep olan bir durumdur.

- vajinal lubrikanların penis başı tarafından dışa pompalanmasına, ilk maddedeki tümsek engel olur. yine erkeğin partneri için sıkıntıdır: http://www.cirp.org/pages/anat/

- birkaç metrelik kılcal damar, sünnet derisi ile kesilir atılır. bu durum penise kan akışını gelişme çağında azalttığından penis gelişimine etkisi olumsuzdur.

- mukus salgılayan bir dokuyu kesip atmak bölgedeki immunoglobulin salgısını yok eder.

- langerhans hücreleri bu dokuda bulunur.

- penis ucu bir lenf dokusudur.

- fonksiyonu var mı bilinmemekle birlikte sünnet derisinde östrojen reseptörleri bulunmaktadır.

- yukarıda sayılan maddeler ideal koşullar varsayılarak yazılmıştır. ancak bilhassa ortadoğu ve afrika'da nadiren gerçek cerrahlar tarafından yapılan bir operasyon olduğundan genelde burada yazılandan daha fazla zarar görülür.

- yine aynı bölgelerde enfeksiyon vakaları da yaygındır.

daha fazlası için: http://www.noharmm.org/advantage.htm

tarih öncesinden kalma bir mısır yahudisi adeti için çocuğunuzun bedensel bütünlüğüne zarar vermeyin. bir ak köpek bir tane pubmed makalesi buldu diye yavrunuzun hayatı boyunca etkilerini hissedeceği bu saçmalıktan kaçının.

alın kaynaksa kaynak

(psikolojik etkiler)
- http://www.cirp.org/library/psych/goldman1/
- http://journals.sagepub.com/…177/135910530200700310
https://www.doctorsopposingcircumcision.org/for-professionals/psychological-impact/

(partnerin daha az uyarılması)
- http://epublications.bond.edu.au/…&context=hss_pubs

(cinsel güç kaybına dair)
- http://journals.sagepub.com/…66/pr0.2001.88.3c.1105
- https://link.springer.com/…007/978-1-4757-3351-8_12


sünnetin zararları oldukça fazladır

kime sorsanız "aa niye öyle, çok yararlı diyorlar" olacaktır yanıtı. unutmayın o saydığınız yararları kadın sünneti için de sayıyorlar ve bilinçlenme düzeyimiz biraz olsun arttığı için en azından ona "hadi oradan" diyebiliyoruz.

- sünnet, din çıkışlıdır ve asıl amacı cinsel hazzı sınırlayıp kendini maneviyata vermiş, alacağı cinsel zevk sınırlı insanlar yaratmaktır.

- zamanında kölelere uygulandığı da olmuştur; onlar bütün gün çalışırken aristokratlar daha da zengin olup cinselliğini doya doya yaşasın diye

günümüzdeyse cinsel zevki arttırmak için bir sürü yol ararken, daha az zevk almaya, hissizleşmeye ve erken boşalmaya yol aça sünneti (erken boşalma çok zevk almayla ya da yüksek hisle alakalı değildir) acımadan çocuklarımıza yapıyoruz.

- sünnet kapitalist düzenin oldukça işine gelmektedir. kendi zevkini düşünmeden patronlarına ömür verecek insanlar her zaman düzenin işine gelmiştir ve bu nedenle sürekli pompalanmıştır. sünnetin yararları(!) verilen sitelerde bir 'nezleye iyi gelir'in olmadığını fark edeceksiniz. işin aslıysa dünya nüfusunun çoğu sünnetsizdir ve çeşitli hastalıklara yakalanma konusunda önemli bir fark olmamakla beraber sünnetlilerin yine de daha şanssız olduğunu söyleyebiliriz.

- sünnet haliyle kapitalizmin beşiği olan amerika'da da pompalanmıştır, özellikle sünnet derilerinin kullanıldığı ilaç ve krem sanayi düşünülürse. yine de orada en azından bilinçli doktorlar işin aslını anlatmaktadır.


sünnet ile ilgili en yaygın inanış idrar yolları enfeksiyonunu engellediği, daha temiz tuttuğu ve daha rahat işemeyi sağlamasıdır.

1. idrar yolları enfeksiyonunu engellemez. tam tersi onu enfeksiyonlara karşı koruyan doğal tabakanın bir bölümünü almış olursunuz.

2. daha temiz tutmaz. genital bölgeleriniz steril ortama değil; düzgün ph oranına ihtiyacı vardır. tabii ki bölgelerin düzenli temizliğe ihtiyacı vardır fakat bu temizliği insan kendisi sağlar. örneğin vajina penise göre çok daha mikrop kapmaya eğilimlidir fakat kızlarımızı sünnet ettirmek yerine onlara kişisel temizliklerini nasıl yapacaklarını öğretiyoruz ve başarılı da oluyoruz.

3. işeme sorunları denilince öncelikle türkiye'de çok yaygın olan bir hata: penisle ilgili en ufak bir sorunda doktorun sünnet önermesi. gerçi hiçbir sorun yokken bile yaptırılıyorsa, sorunda önermesi çok tuhaf karşılanmamalı herhalde... kadının memesini aldırırsanız kadın tabii ki meme kanseri olmayacaktır fakat bunun için sünnet derisinin binlerce işlevinden vazgeçmek ne kadar mantıklıdır? basit bir tedaviyle halledilebilecek şeyler için sünneti tercih etmeyin.

- tıp dünyasının ''öncelikle zarar verme'' etiğiyle çelişmektedir. doktorların vücudumuzun her işlevinin bir faydası olduğunu bilmesi ve hiçbir faydasını bilmese dahi vücudumun herhangi bir parçasını yok etmemesi gerekir. işin aslı; doktorlar, sünnetle ilgili derinlemesine bir ders görmemektedir. sadece sünnetin nasıl yapılacağını öğrenmektedir. burada eğitim sisteminin soruşturmacı olmaması ana nedeni oluşturuyor. yine de sorgulamadan bu işlemi gerçekleştiren her doktor kendini sorgulamalı.

- çocuğun beden bütünlüğüne tecavüz oluşturması: sünnet yaparken maalesef çoğu zaman ana neden faydalı olması da değil sevap kazanma sevdasıdır. çocuğunun bedeni üzerinde sevap kazanmaya çalışan anne baba tabii ki ''faydalıymış'' diye kendini avutur fakat gerçekten kaçı bu geri dönülemez operasyonu gerçekleştirmeden önce sünnetle ilgili küçük bir araştırma yapmıştır?

çocuğunuzun sağlığı ve cinsel hayatı üzerinden bu kadar önemli rol oynayacak bir kararı çouğunuzun bilinci yerinde değilken onu zorlayarak uygulamak kişilik haklarına tecavüzdür.

gerçekten 21. yüzyılda böyle bir barbarlık yaşamamız ve kimsenin bunu sorgulamaması çok acı. "ben sünnetliyim demek ki sünnetin yararlı olduğunu savunmalıyım" gibi bir takım tutma mantığındansa en azından konuyu araştırın ve gelecek nesilleri kurtarın.

sünnetin faydası bilimsel makalelerde öne sürülür. bu fayda, hiv riskini azaltıyor olmasıdır

bu arada erkek sünnetinden bahsediyorum. birkaç örnek vermek gerekirse:

1- aşağıdaki, dünya sağlık örgütünün (who) doğu ve güney afrika'da hiv virüsünün yayılmasını engellemek için erkek sünnetinin yaygınlaştırıldığıyla ilgili bir 2011 raporu.

ve bu raporun dördüncü sayfasında şu yazmaktadır:

"in 2007, the world health organization (who) and the joint united nations programme on hıv/aıds (unaıds) recommended that male circumcision (mc) be recognized as an additional, important strategy for the prevention of heterosexually acquired hıv infection in men, particularly in countries with hyperendemic or generalized hıv epidemics and low mc prevalence."

türkçesi özetle şu: dünya sağlık örgütü 2007'de erkek sünnetinin heteroseksüel ilişki ile bulaşan hiv'i engellemede önemli bir strateji ve yöntem olarak tanımıştır.

http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/44741/1/9789241502511_eng.pdf

2- bir sonraki makalemiz ise, international journal of health sciences'ta yayınlanmış, daha yeni bir 2018 makalesi ve yine diyor ki

"...male circumcision decreases the risk of acquiring human immunodeficiency virus-1 (hıv-1 or hıv) infection by 50–60% in men"

yani, "...erkek sünneti erkeklerde hiv enfeksiyonu riskini yüzde 50-60 oranında azaltmaktadır.

ve yine aynı makalede şu bilgiyi de görüyoruz:

"...the american academy of pediatrics (aap) took a similar step in favor of male circumcision for newborns, and moreover, this has also been supported by the american college of obstetricians and gynecologists."

çocuk sağlığı konusunda dünyadaki en önemli kurumlardan ikisi, yani amerikan kadın hastalıkları ve doğum uzmanları koleji ile amerikan pediatri akademisi, yeni doğan çocuklar için erkek sünnetini onaylıyorlarmış.

https://ijhs.org.sa/index.php/journal/article/view/3142

3- bu makalede ise journal of medical ethics'ten bir makale görüyoruz, 2014 yılının makalesi. ve diyor ki "erkek sünnetini önermemek etik değildir."

özet sayfasının başında diyor ki,

"evidence-based policies[1-6] concur that medical male circumcision (mc), best performed early in life[7] under local anaesthesia by a trained provider, is a simple, safe procedure conferring lifetime protection against numerous adverse medical conditions that together affect half of all males[2,7]. data from numerous clinical trials and hundreds of research studies show benefits greatly exceeding risks[2,7], particularly in resource-poor communities. claims of adverse effects on sexual function, sensitivity, and satisfaction are not supported by scientific evidence[8]. opponents often deny confirmed benefits and overstate or fabricate the harms"

yani, "kanıta dayalı uygulamalar bize erken yaşlarda ve eğitimli kişiler tarafında lokal anestezi ile uygulanan erkek sünnetinin erkeklerin yarısını etkileyen birçok olumsuz medikal koşullara karşı hayat boyu koruma sağlayan basit ve güvenilir bir prosedür olduğunu göstermiştir. birçok klinik denemeden ve yüzlerce çalışmadan toplanan veriler erkek sünnetinin faydalarının risklerinden çok çok daha fazla olduğunu göstermiştir, özellikle de kaynak olarak fakir topluluklarda. erkek sünnetinin cinsel fonksiyon, hassasiyet ve tatmin üzerinde zararlı olduğu iddiaları bilimsel kanıtlar tarafından desteklenmemiştir. buna karşı çıkanlar sık sık onaylanmış faydaları inkar etmekte ve zararlarını abartmakta veya uydurmaktadır."

http://jme.bmj.com/content/unethical-not-recommend-circumcision

bu makaleler google scholar'a "male circumcision and health" yazılarak bulunmuştur. ayrıca bu makalelerin içindeki referansları kullanarak da yine bu tarz birçok makaleye ulaşabilirsiniz.

evrim tartışması gibi abuk sabuk tarzda ilerleyen sünnet tartışmasına taraf olmak istemezdim ama abd'den kapı gibi bir tıbbi makale ile üzülerek oldum bile

gene takıntılı iflah olmaz sözlük ateyistlerinin nefretine maruz kalma pahasına konuya dahil oluyorum. haydi bismillah...

archives of pediatrics & adolescent medicine, online august 20, 2012. yani geyik sitesi değil babalar gibi hakemli tıp dergisi. bu dergide bir makalesi yayınlansın diye kıçını yırtar hekimler. yani kaynak çok saygın.

diyo ki; günümüzde abd'li (erkek) bebeklerin yarıdan fazlası sünnet ediliyor. sigorta şirketleri ödeme kapsamından çıkardığı için oran azalıyor. böyle devam ederse gelecekte sünnet olmamış yetişkinlerde artacak hastalıkların sisteme ek maliyeti 4.4 milyar dolar olacak. (sünnetliler şimdinin %55'i yerine %10 olsa mesela.) bu ana fikir etrafında uzuuun uzadıya sünnetin yararlarından bahseden gavuru okumak isteyen linke gitsin, daha uğraşamam.

dürüstlük notu: kaynak abd, orada yahudi nüfusu ne kadar, derginin sahibi musevi mi, yazar musevi mi gibi soruların yanıtlarını bilmiyorum ama musevi+müslüman toplamı şu anda %55 değildir muhtemelen. yani din dışı gerekçelerle oğlunu sünnet ettiren çok. tıbbi istatistik, fayda-maliyet analizi, tıbbi itibar konularında amerikalıları kaale almak gerekir.
dini sevmemek, dini olana gıcık olmak başka, aksi gösterilene kadar bu verileri kabul etmek başka. üzgünüm. ebeveynler oğullarının sünnet olup olmaması hususunda karar vermeye çalışırken pek sözlüğü referans almıyor, bize soruyor. görünen o ki daha uzun bir süre "sünnet iyidir, yaptırın tabii" diyeceğiz.

daha "bilimsel (!)" bir makale yazıp hakemli tıp dergisinde yayınlayın, değerlendirmeye almazsam yüce zeus sitsin beni.