Eşcinselliğe Karşı En Çok Dile Getirilen Savların Hepsini Cevaplayan Bir İnceleme

Eşcinsellik mevzubahis olduğunda en açık fikirli arkadaşımızın bile bizi şaşırtacak tavırları olabildiğini görmüşüzdür. Bu konuda toplumun klişe derecesinde tekrarladığı, özellikle de eşcinsel çiftlerin evlat edinme ve aile kurması konusundaki önermelere Sözlük yazarı "highpriestess", tek tek cevap vermiş.
Eşcinselliğe Karşı En Çok Dile Getirilen Savların Hepsini Cevaplayan Bir İnceleme
iStock.com

eşcinsel çiftlerin evlat edinme hakları olmaması gerektiğini iddia edenlerin ağızlarından düşmeyen klişe savların hiçbiri aslında sağlam temellere dayandırılamaz.

"eşcinsellik doğada yoktur, eşcinsel ebeveynler çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkiler." 

demek; duble hata. eşcinsellik doğada vardır, buraya teker teker örneklerini yazmaya üşeniyorum, o yüzden gelin sizi wikipedia'ya alalım. doğa demişken; doğada poliandri (bir kadının birden fazla eşi olması) de var. (polijiniden (erkeklerin birden fazla eşi olması) söz etmiyorum çünkü türkiye'de polijini o kadar da sıradışı bir örnek değil). cırcırböceklerinde yamyamlık da var. burada; yanlış bir bilgi üzerinden (eşcinselliğin doğada olmaması) yanlış bir mantık (ahlak kurallarının doğaya göre biçimlendirildiği yanılgısı) yürütülüyor.


çocuğun evlat edinilmesine sistem izin vermediği zaman, o çocuk yetimhanede kalacak.

iki yetişkin insan tarafından evlat edinilmenin ve yasal olarak öz çocukların yasal haklarına sahip olmanın, yetimhanede büyümekten ve 18 yaşında kapı önüne koyulmaktan nasıl daha kötü bir durum olabileceği, muhafazakarların samimiyetle cevaplaması gereken soruların başında geliyor.

"anne ve babanın eksikliği"

bunun çocuk psikolojisindeki etkisi dillerden düşmeyen başka bir mesele. pekâlâ; bugün bu çocuğu heteroseksüel evli çiftler dışında kimler evlat edinebiliyor? 30 yaşını doldurmuş bekar kimseler. yani bir adamın ve bir kadının tek başına evlat edinmesine yasal olarak izin varken, "anne ve babanın eksikliği"nden dem vurmak biraz mantıksız; bu çocuk zaten kimsesiz. homoseksüel çiftlerin evlat edinemediği çocukları, muhafazakar kesimin onayladığı heteroseksüel çiftlerin evlat edineceğinin bir garantisi var mı? yok.


çocuğun toplumda karşılaşacağı zorluklar

bundan söz edenler, bence hipokraside (ikiyüzlülük) son noktayı koyuyorlar. homoseksüelliğe tolere etmeyen insanlar, ebeveynleri üzerinden çocuğu ezecek olan toplum yapısını zaten bizzat kendileri oluşturuyor. yani bu probleme neden olan şey; ebeveynlerin cinsel oryantasyonu değil, tamamen muhafazakar faşizmiyken, bu durumun sebep olabileceği olumsuzluklardan bahsetmeye hakkı olan en son kesim, homofobik kesim.

insanoğlunun bugünü ve geleceği açısından; homoseksüel çiftlerin kimsesiz çocukları evlat edinmesi, heteroseksüellerin nüfusu şu şekilde seyreden dünyaya durmadan yeni çocuklar getirmesinden çok daha hayırlı bir iş:


problemin yasal boyutuna gelirsek

evli olmayan heteroseksüellerin de birlikte çocuk evlat edinemedikleri düşünülürse; eşcinsel çiftlerin çocuk evlat edinebilmesi için, öncelikle eşcinsel evliliklerin legalize edilmesi gerektiği sonucuna varabiliriz. türkiye'nin özgürlükçü geçinen kesimi bile buna izin verecek kadar açık görüşlü değilken, bu sadece bir hayal. çünkü birilerinin derdi; herkesi zorla kendi dini inançlarının buyurduğu kurallara göre yaşatmak. bunu da dürüstçe itiraf etmektense, mantıksız tezlerle insan haklarını ihlal etmeyi tercih ediyorlar, mevzunun özeti bu.