Eşek Arılarını Vücut Isılarını Artırarak Kızartan Küçük Canavarlar: Japon Bal Arıları

Eşek Arıları 45 derece sıcaklığa kadar dayanabiliyor, Japon Bal Arıları ise 48 dereceye kadar. İşte bu aradaki 3 derecelik fark ortaya çok acayip bir şey çıkarıyor.
Eşek Arılarını Vücut Isılarını Artırarak Kızartan Küçük Canavarlar: Japon Bal Arıları
iStock.com

belgesellerin birinde izlediydim. şimdi bu kodumun eşek arıları, bal arılarını sikertmek istiyorlar. bildiğin savaş açıyorlar. olm arı arıyı öper mi lan. neyse eşek arısı, bal arılarının olduğu kovana/mekâna giriyor. bal arıları da boş değil tabii. 

hemen savaş baltalarını çıkartıyorlar. birden hepsi eşek arısının üzerine saldırıp etrafını çeviriyorlar. bal arılarından oluşmuş bir yumak düşünün içinde de eşek arası var. yok eşek arısını iğneleriyle sokmuyorlar ya da ısırmıyorlar. 

eşek arısının etrafına yapışıp sadece kanat çırparak ya da sürtünerek o arı yumağının ısı derecesini arttırıyorlar. yani ısı derecesini 47-48 dereceye çıkartıp eşek arısının sıcaktan ölmesini sağlıyorlar. ortam ısısı 47 derece olursa eşek arısı anasınınkini çay tabağında görüyor.

(bkz: akla bak)
(bkz: vay anasına sayın seyirciler)

simbolmina ve yarbanabireglencemedet uyardı. bunları sadece japon bal arıları yapabiliyormuş. diğer ülkelerin bal arıları bunu yapamıyormuş. vay anasına yavv, heriflerin bal arıları bile daha akıllı. 

(bkz: gâvur yapıyor abi)

İşte o acayip olayın videosu