Eski Günlerini Aradığı Düşünülen İngiltere'nin Hala İyi Yapmaya Devam Ettiği Şeyler

Üstünde güneş batmayan imparatorluk belki de süper güç olmaktan düşeli uzun zaman oldu ancak hala bazı şeyleri oldukça iyi yapmaya devam ediyorlar.
Eski Günlerini Aradığı Düşünülen İngiltere'nin Hala İyi Yapmaya Devam Ettiği Şeyler
iStock

ingiltere'nin bittiğini düşünenler, gelişmişlik kriteri olarak sadece "imalat" sanayini dikkate alanlardır. genellikle de evlerinde ingiliz malı bir ürün olamadığı için, ingiltere'nin, britanya'nın geride kalmış olduğunu iddia etmektedirler.

oysa bilmedikleri şey: ingiltere, belki de dünyanın en gelişmiş servis sektörüne sahip ülkesidir.

1) öncelikle city of london, dünyanın tartışmasız finans merkezidir.

2) ingilizler dünya genelindeki tüm meslek ve meslek gruplarının sahibidir. evet sahibidir, o kadar etkili meslek "odaları" vardır ki, bu odaların sertifikasyonları, eğitimleri, workshopları dünya çapında tanınır.

iş güvenliği üzerine mi çalışıyorsunuz? iosh sizin mekkeniz olacaktır. insan kaynaklarında mı çalışıyorsunuz? cipd sizin kılavuzunuz olmalı. inşaat sektöründe misiniz? ciob veya rics sizin pusulanız olacaktır.

yani bu ingilizler, meslekleri ve standartlarını belirleyen insanlardır.

3) hukuktan sigortaya, mimarlıktan danışmanlığa abd toprakları hariç tüm dünyada ingiliz etkisi çok güçlüdür. katar'da bir inşaat projesinde, güney koreli inşaat firmasıyla, italyan işveren mahkemelik olursa, aradaki anlaşmazlık 99% londra'da çözülecektir. aylar/yıllar alan bu süreçlerde tarafların tutacağı ingiliz uzmanlar yüzbinlerce pound'u cebe indirir.

4) ingilizler harika mühendis ve bilim insanı yetiştirir. siz sadece "alman arabası ve beyaz eşyası" üretmedikleri için habersizsiniz. 2018 rakamlarına göre ingiltere, abd-çin ve almanyadan sonra en çok bilimsel araştırma yapan ülkedir: kaynak

bunun yanısıra dünyanın çoğu büyük ve teknik açıdan zorlu projesi (havaalanları, rafineriler, köprüler, gökdelenler, raylı sistemler, vs...) ingiltere'de dizayn edilir. hatta yapacak firma abd firması bile olsa, dizayn gene ingiltere ofislerinden yapılır. çünkü ingilizler işin imalatını ve inşaatını (ameleliğini) türklere ve çinlilere bırakırken, dizaynı kendileri yapmayı yeğlerler.

5) eğitimin, finansın, sosyal hayatın ve adaletin aşırı sağlam olduğu bu ülke aynı zamanda bir cazibe merkezidir. bittiğini düşünen insanlar muhtemelen "imalat" yaptığı için çin ve belki türkiye'yi üstün görüyor ama unuttuğu şey, çin ve türkiye'nin milyarderleri onlarca milyon sterlin bayılarak londra'dan ev alma yarışında.