Eski NBA Oyuncusu Bill Bradley'nin, Eksiklerini Yok Etmek İçin İcat Ettiği Kıvrak Çözümler

Eski New York Knicks oyuncusu ve senatör (New Jersey'den Demokratik ABD Senatörü olarak üç dönem görev yaptı) Bill Bradley, eksiklerini giderebilmek için ilginç bir antrenman programı geliştirmiş kendisine. Emek ve çabanın nelere kadir olduğunu da kanıtlayan bir hikaye.
Eski NBA Oyuncusu Bill Bradley'nin, Eksiklerini Yok Etmek İçin İcat Ettiği Kıvrak Çözümler


bill bradley (d. 1943) on yaşlarındayken basketbola aşık oldu

yaşıtlarına oranla avantajlıydı çünkü yaşına göre boyu uzundu. ama bunun dışında basketbol için bir yeteneği yoktu. ağır ve hantaldı, yükseğe sıçrayamıyordu. oyunun hiçbir yönünü kolayca kavrayamıyordu. yetersizliklerini telafi etmek için sürekli antrenman yapmalıydı. böylece spor tarihinin en sıkı ve verimli antrenman programlarından birini geliştirdi. okulun spor salonunun anahtarlarını eline geçirmeyi başardı ve kendine bir program hazırladı.

okuldan sonra ve pazar günleri üç buçuk saat, cumartesi günleri sekiz saat çalışacaktı. yazın da her gün üç buçuk saat antrenmanı sürdürecekti. yıllar boyunca bu programdan hiç şaşmadı. antrenmanlarda bacaklarını güçlendirmek ve daha yükseğe sıçramak için pabuçlarının içine beş kiloluk ağırlıklar yerleştiriyordu. en zayıf noktalarının top sürme ve genel ağırkanlılığı olduğuna karar verdi. bu noktalar üzerine yoğunlaşacak ve hızlı olmamasını telafi etmek için kendini üstün bir pasöre dönüştürecekti.

bu amaçla çeşitli egzersizler geliştirdi

altına karton yapıştırılmış gözlük takmaya başladı, dripling yaparken topu görmeyecekti. böylece top yerine çevresine bakmaya alışacaktı ki, pas atmanın anahtarlarından biri buydu. 

basket sahasında rakiplerinin yerini belirlemek için iskemleler kullandı. saatlerce iskemlelerin çevresinde dripling çalışırken hızla yön değiştirip aralarından sıyrılma antrenmanları yaptı. can sıkıntısı ya da ağrı duygularını aşıp saatlerce bu egzersizleri yineledi.

missouri eyaleti'nde yaşadığı kentte anacaddede yürürken gözlerini öne dikip, başını çevirmeden iki yandaki dükkânların vitrinlerindeki malları görmeye kendini alıştırdı. bu konuda bitmek bilmeyen alıştırmalar yaparak periferik görüşünü geliştirip sahanın daha fazlasını görmeye başladı. evde odasına çekilince gecenin geç saatlerine kadar yön değiştirme ve rakibine feyk atma hareketleri çalıştı. bu beceriler de yavaşlığını telafi edecekti.

bradley tüm yaratıcı enerjisini yepyeni ve verimli bir antrenman yöntemi oluşturmak için kullandı

bir yaz ailesiyle birlikte avrupa'ya bir gemi yolculuğu yaptı. gemide antrenman yapacak yer olmadığından anne babası geçici de olsa bir süre çalışmalarına ara vereceğini umuyordu. ama güvertenin altında, gemiyi boydan boya geçen, ancak iki yolcunun yan yana yürüyebileceği kadar dar, 270 metre uzunluğunda iki koridor vardı. kusursuz bir top kontrolü yaparak dripling çalışması için harika bir yer bulmuştu. işi biraz daha zorlaştırmak amacıyla görüşünü daraltan özel bir gözlük takmaya başladı. yolculuğun sonuna kadar her gün saatlerce bir koridordan gidip diğerinden dönerek dripling çalıştı.

yıllar boyu bu biçimde çalışan bradley yavaş yavaş kendini basketbolun en büyük yıldızlarından biri konumuna getirdi. önce princeton üniversitesi'nde all-american takımına seçildi, ardından profesyonel olarak new york knicks takımına katıldı. sanki başının iki yanında ve arkasında gözleri varmış gibi verdiği müthiş paslar hayranlarını şaşkına çeviriyordu. dripling ustalığını, inanılmaz dönüş ve fake atma hareketleriyle sahadaki zarafetini de unutmamak gerekiyordu. kolayca yapıyormuş gibi görünen bu hareketlerin aslında yıllar boyu saatlerce yoğun çalışmanın ürünü olduğunu elbette kimse bilmiyordu.

kaynak

Michael Jordan'ın Üzerinden 37 Sayı Atan LaBradford Smith'e Jordan'ın Verdiği Film Gibi Cevap

2002'de Kaybolan NBA Oyuncusu Bison Dele'in Agatha Christie Romanlarını Aratmayan Hikayesi