Eskişehir'in Bir Öğrenci Şehrinden Daha Fazlası Olduğunun Kanıtı Niteliğinde Dev Bir Şehir Rehberi

Eskişehir'de gezilecek yerler neresi? Eskişehir'de nerede, ne yenir, ne içilir? İşte tüm bunların cevabı A'dan Z'ye eksiksiz haliyle Ekşi Sözlük yazarı "kuslar bile eslik ediyor yavrum seni"nin müthiş Eskişehir rehberinde.
Eskişehir'in Bir Öğrenci Şehrinden Daha Fazlası Olduğunun Kanıtı Niteliğinde Dev Bir Şehir Rehberi
iStock


müzeler

-eti arkeoloji müzesi

anadolu medeniyetlerinden birçok eser var. bir de simülasyon at arabası vardı gayet eğlenmiştim ben. roma döneminden mezar taşları, selçuklu döneminden mezar taşları var. friglerde şans getirdiğine inanılan kolye ucunu görmeniz lazım ayrıca.

-cam müzesi

burada cam işleri ile ilgili eserler var. ben çok camdan anlamadığım için yorum yapmam yanlış olur herhalde fakat çok hoşuma giden bir yer. rengarenk camlar içinde dolaşmak eğlenceli oluyor.

-karikatür müzesi

burası anadolu üniversitesi'nin bir birimi, daimi sergi gibi daha çok. 2-3 haftada bir eserler yenileniyor olmalı. karikatüre ilginiz var ise burayı seversiniz.

tülomsaş müzesi

tren garının hemen ilerisinde. tülomsaş fabrikasının içinde. burada eski trenler ve ilk tamamen yerli üretim devrim arabası sergileniyor.

-çağdaş sanatlar müzesi

burda modern sanatlar sergileniyor, genelde anadolu üniversitesi öğrencilerinin eserleri var sanırım(yada bana hep öyle denk geldi) anadolu üniversitesi yemekhanesinin hemen üst tarafında.

-cumhuriyet müzesi

burada daha çok milli mücadele dönemi eserleri var. atatürk'ün işlemeli tabancası. yemek yediği takımlar, pijamaları gibi kişisel eşyaları var. imza foyu nickli arkadaş düzeltti şu an tadilattaymış.

-hava müzesi

eskişehir ankara yolunun anadolu üniversitesi önü mevkiinde muhakkak koca koca uçakları ve füzeleri görmüşsünüzdür. evet işte orası. türk hava kuvvetleri'nin çeşitli dönemlerde kullandığı uçaklar, hava savunma füzeleri var. iç kısmında kıbrıs hava şehidi cengiz topeli anlatan bir bölüm var çok etkileyici. kapalı alanında f 104 kokpiti var içine oturup savaş uçağı kokpiti tecrübesi yaşayabiliyorsunuz.

bunların yanında anadolu üniversitesi içerisinde çeşitli sergi salonları var, frig yazılıkaya’nın önünde küçük bir evde bazı eserler sergileniyor. battalgazi külliyesinde ve kurşunlu külliyesinde küçük sergiler var.

gezilecek tarihi yerler

-frig vadisi 

bunu biraz açmak lazım aslında zira frig vadisi dediğimiz yer son derece geniş bir arazi.

- yazılıkaya anıtı

bu anıtı kimin nasıl yaptırdığı tam bilinmiyor, üzerindeki yazı da çözülebilmiş değil kocaman bir sır aslında. üzerindeki yazılardan "midas" ve "mater" kelimeleri okunmuş.efsanevi frig kralı midas'a mal edenler var. bu anıtın olduğu yer bir din merkezi. tepelik bir yer ve etrafta şehirden kalmış bir çok anıt, sarnıç, sunak var. dolaşması, çok merdiven olmasından dolayı biraz yorucu ama son derece keyifli.

yazılıkaya anıtının altındaki oyuğun da ana tanrıça kibelenin idolünün koyulduğu yer olarak düşünülüyor. gallus rahiplerinin zamanında burada yaptığı ayinleri düşününce insanın etkilenmemesi mümkün değil. gitmeden frigler, galluslar, kibele hakkında biraz bilgi edinmeniz tavsiye edilir. hatta araziyi bilen bir arkadaş da edinin çünkü gizli saklı yerlerde çok güzel şeyler var:) bu arada ben son 3 gidişimde de yazılıkaya restore ediliyordu umarım bitmiştir yoksa devasa bir naylon poşet göreceksiniz.

yine yazılıkaya civarında doğal kaleler var. tepeden araziye baktığınızda 4 tane tepe göreceksiniz o tepelerin hepsinin üzerinde yıkık halde kaleler var. biraz uzak mesafedeler fakat her bir kalenin hakim olduğu arazi çok şukela. bence hazır oraya gitmişken az götünüzü kaldırıp çıkın o tepelere ve sağdan soldan orduların geldiğini hayal edin. ben ettim çok süper oldu :p

gelmişken pessinusu da görün bi zahmet. ayrıca yol üzerinde, gelirken sağda-dönerken solda areyastis anıtını göreceksin şaşırma. şaka şaka şaşır lan çok güzel. henüz yazılı kayaya ulaşmadan yine sağda şahinkaleyi göreceksiniz orası da bir doğal kale içine giriliyor falan güzel yani. oralarda bir köyün içinde gerdekkaya mezarı var romalı bir zenginin mezarı olsa gerek onu da görün. kümbet vadisi var sonra dolaşın lan işte o kadar gelmişsiniz bakın internetten bir sürü yer var. kamp atın burada baharda çok güzel olur. yılan var ama. tikkat.

-kurşunlu külliyesi

burası şehrin merkezinde odunpazarı evlerinin en üst tarafında. zenginler bilir daha yukarda rixos var oraya çıkmadan solda kalıyor. yani büyük şehirlerde gördüğün külliyelerin yanına pek yaklaşamaz elbet ama ufak bir külliye işte. içinde ney taksimi yapıyorlar bazı günler. sufistik şeyleri seviyorsanız tam sizlik olabilir.

-seyit battalgazi külliyesi

burayı ben çok ayrıntılı gezmedim ama güzel bir yer. ilk kuruluşu selçuklu'ya dayanıyormuş hatta bir ara kalenderilerin mekanıymış burası. sonra birçok yapı eklenmiş görülmesi gereken bir yer. etrafında çay bahçesi var. frig vadisine giderken buradan geçeceksiniz durup bir dolaşın çayınızı için sonra devam. ( vadiye bisikletle gidecekler için tam mola yeri)

gelelim tiyatro sinema olaylarına

önce sinema ile başlayalım çok kısa bu 3 avm dışında sinema yok. fakat o kadar üzülmeyin. "illa sinemaximumun kölesi mi olacaz lan" diyorsanız, hayır çünkü kanatlı avm öteki sinema spotundan güzel filmler getiriyor. bunun yanında yılda 2-3 tane güzel film festivali olur onları yakalarsanız zaten yıllık film dozunuzu alırsınız.

eskişehir film festivali

,

palto

,

işçi filmleri festivali

gibi.

tiyatro konusunda eskişehir'in avantajı; fiyatlar neredeyse bedava denecek kadar ucuz. kötü tarafı ise bilet bulmak için biletlerin çıktığı gün kapıda kamp yapmanız lazım. çünkü salon çok yok dolayısı ile kapasite yetersizliğinden hemencecik bitiyor biletler. haller, esnaf sarayı yanındaki şehir tiyatroları gişesinden broşürleri edinin bakın bakalım güzel şeyler var mıymış.

bunun yanında anadolu üniversitesi'nde de birçok etkinlik olur ama dışardan alıyorlar mı bilmiyorum . üniversite sitesinden içerdekileri takip edebilirsiniz. ya da kütüphanenin alt tarafından yürürken köşede dayı duruyor cam kafeste, orada broşür olur bilet de olur. ben hiç alamadım ama satıldığı rivayet ediliyor.

bunun yanında zübeyde hanım kültür merkezi, yunus emre kültür merkezi gibi yerlerde de düzenli olmamakla beraber film ve tiyatro gösterileri oluyor. takip ediniz

opera biletleri de ucuz. yalan olmasın ben okulun dışındaki belediyenin salonuna 1 kere gittim dolayısı ile bilet bulunuyor mu bilemiyorum.

butik tiyatro açılmıştı kızılcıklının ara sokaklarından birine ama hemen kapandı sahne go idi ismi. şuan kıraathane kafede oda tiyatrosu tarzı olaylar dönüyor. orayı takip edebilirisiniz. hangi kafelere gidelim başlığı altında yazacağız sakin.

çok okuyan ekşiciler ve eskişehirliler için sahaflar

-eskişehir kitap evi 

buraya bir iki defa gittim ikinci eli çok geniş gibi gelmedi bana ama kahve içilip kitap okunacak mini mini şirin bir yer.

-germinal sahaf

burası adaların ara sokaklarından birinde(traveler’s arasından girince devam et orada) küçük ama etkili bir sahafımızdır. kitap seçeneği çok değil ama sohbet çok bol.

-aşiyan sahaf

burası bulamadığım kitapları bulduğum yegane yer. ne zaman kitap lazım olsa ve ayak altındaki kitapçılardan bulamasam, burada buluyorum. şair fuzuli caddesinin sonundaki aradan sağa dönünce göreceksiniz. işleten abimiz son derece yardım sever ve bilgili. emin olun ilgilendiğiniz konu ile ilgili bir sorun bin tavsiye alacaksınız.

italik sahaf

burası sanki daha çok ders kitabı yeri gibi geliyor bana hep bir iki defa gittim o yüzden üzerine çok konuşmayayım. esnaf sarayı yan sokağında.

insancıl sahaf

en geniş yelpazeye sahip yer burası. yine esnaf sarayının arka sokaklarında şair fuzili caddesine paralel arka sokakta. adalardaki insancıl kitap evinin sahaf şubesi. kiralama seçeneği de olmalı.

insancılın olduğu sokakta aslında irili ufaklı bir çok sahaf var diyebiliriz ama ankara, istanbul'daki sahaflar gibi yerler değil. gidince görürsünüz işte.

piknik, mangalcılar için mesire yerleri

-`beşikderesi`

burası osmangazi üniversitesinin yanındaki kent ormanın yanındaki yoldan çıkılıp gidilen bir yer. minik tatlı bir şelale var bob ross çizmiş galiba. neyse, dere akıyor çogzel. derede biralarınızı soğutup şelaleyi izlerken içebilirsiniz. şelalenin tepesine çıkmaya çalışmayın kaygan oluyor yada çıkın düşün bananeyse.

-regülatör-dsi

ben buranın alameti farikasını pek kavrayamadım. mangalcı cenneti burası. hep bisikletle gittiğim için arabayla nasıl gidilir bilmem ama osmangazi üniversitesinin arka taraflarında bir yerlerde. yeşillik bir yer regülatör dedikleri şey de kocaman bir regülatör. evet gerçekten höy höy su pompalayan regülatör var burada. bilemiyorum altan neden böyle bir yer mesire yeri olmuş. neyse restoran var bir de burada tabelası fransızca.( galiba fransızlar çok rağbet gösteriyor.) fakat fiyatlar fransızlara uygun olacak ki bana biraz kazık geldi.

-baraj

bir de şehrin doğu tarafında kalan baraj var. o barajın setinin arka tarafına piknik yeri yapılmış. burası da pek güzel değil bildiğin betondu ben son gittiğimde, gerçi küçük küçük ağaçlar ekmişlerdi eğer büyüdüyse güzel olmuş olabilir bilemenko. ama baraj gözükmüyor altta kalıyorsunuz. baraj görmek için mangalı bırakıp biraz yürümeniz lazım.

-musaözü baraj gölü

burası da baraj gölü. etrafta piknik alanları var. burada göl gözüküyor ve görece güzel bol yeşillikli . bisikletlilerin uğrak yerlerinden biridir burası. arabayla girecekseniz paralı ama. evet.

-fidanlık

adı üstünde fidanlık burası, fidanlar büyümüş sırık gibi ağaç olmuşlar. sakin bir yer. az sonra yazacağım sazova parkın arka taraflarında kalıyor. sazova’nın arkasından osmangaziye dönmüyorsun sağa dönüyorsun oralarda işte. yandan dere akıyor güzel yani. ama dereye ayak sokma olayı yoktu ben gittiğimde. kot farkı vardı.

-bir yer

kütahya yolundan kızılinler'e dönünce hemen 300 metre ilerde bir dere kenarı mesire yeri var. hiç gitmedim sürekli yanından geçiyorum fakat güzel gözüküyor. bu arada kızılinler eskişehir'deki bisikletçilerin mabedidir. haftada en az bir kere gitmezsem öleceğim abi hastalığından muzdarip olan bisikletçiler varmış ben öyle duydum. köy kızılinler, bir şey değil.

dolaşmalık yerler

-odunpazarı evleri

burası da şehrin merkezinde ağa dizilerinde olan tarzda konaklar var . restore edilmiş. her konağın ayrı enteresan hikâyesi var. dolaşırken konak sahiplerine sorun anlatsınlar. çok hoş.

-adalar

eskişehir’in en meşhur yeri. sürekli resimleri çekilen yer. burası temel olarak porsuk deresinin iki yanında uzanan kafeler ve yürüyüş yolundan ibaret. derenin üzerinde köprüler var. bu köprüler eskişehir'in resmi fotoğraf çekinme yerleridir. burada uygun mevsimde(misal şu an değil) gondol kiralayıp tüm şehre reklam olmak suretiyle gezinebilirsiniz. ya da 3 lira verip nehir teknesi gibi bir şeyle 200 metre gidip gelebilirsiniz. ama ben size dragon yarışını izlemenizi tavsiye ederim ben çok eğleniyorum izlerken. hatta arkadaşlarınızla takım oluşturup katılın. ben katıldım izlemekten çok daha fazla eğlendim.

işte bu derenin etrafında bir sürü kafe var. meşhur olanlar, sürekli el değiştirip batanlar… tek tek hepsinde oturmuşumdur ama yazmayacağım. ben size gidilecek kafeleri yazdım aşağıda. biz bu porsuğun kenarına iner şarap içerdik eskiden. bira içerdik gülüp eğlenirdik çok da güzel olurdu. son iki senedir daha çok çekirdek çitleyen çomarlar var kenarında. bilemiyorum polisler sıkıntı yaratıyor olabilir artık.

not: dolaştıran tekne 3.5 olmuş. o_o

-kanlıkavak

burası vişnelik tarafında kalıyor. bence yürüyüş yapmak için en güzel yerlerden biri. kesinlikle görmelisiniz. özellikle geceleri çok güzel olur. misal bazen tüm halkı galeyana getiren süper ay, kanlı ay, yıldız yağmuru, gezegen bilmemnesi gibi gök olaylarını buradan izleyebilirsiniz. tahta iskelelere ya da dere kenarındaki çimenlere uzanıp mis gibi izleniyor. ohh.

not: buranın ismi istiklal mahkemelerinin cezaları burada infaz etmesinden geliyormuş. imza foyuekledi.

-sazova

eskişehir ile ilgili resimlerde bazen disneyland photoshopu görüyorsunuz ya heh işte o shop değil gerçek. bildiğin şato var burda. hayal şatosuymuş adı. ben girdim girmem ile çıkmam bir oldu. içerisi velet kaynıyor. çocuklar için iyi ama. ayrıca burada cristof kolombun mu vasco de gamanın mı macellanını mı şu an hatırlayamadığım birinin gemisinin replikası var. küçük replikası diyelim. 

not: gemi colomb'un gemisiymiş bunun yanında burada benim unuttuğum güzel yerler var. uzay gözlem evi, fizik ve deney evi var. düzeltme için teşekkürler imza foyu :)

ortasındaki gölette de suya kayağı ve mini yelkenli kullanılıyor. bence park olarak güzel bir yer görün. hatta çok yorulursanız içerisine mini tren yapmışlardı sizi gideceğiniz yere taşıyordu park içinde hehe.

-kentpark

"eskişehirde yapay deniz yapıldı" diye olay olmuştu bir ara hatırlarsınız. işte o deniz burada. gerçi gördüğünüzde hayal kırıklığına uğrarsınız bence görmeyin. ama yine de dolaşmak için güzel yer. otogarın tam karşısı. geldiğiniz gibi buraya kafa atabilirsiniz isterseniz.

-haller

abi burası eskiden meyve haliymiş sonradan kültür merkezi olmuş.ahşap güzel bir yer. ama dolaşmaktan çok dinlenmelik bir yer bence. içinde yemek yerleri var. örneğin mazlumlar muhallebicisi var. bu adamlar işinin piri. nesillerdir muhallebi yapıyorlar. birçok ünlünün ilk durağıymış. sevdiceğinizle muhallebi nostaljisi yaşamak isterseniz burası sizin mekan. muhallebicinin ismi imza foyu'nun uyarısı ile düzeltildi. ek olarak mimarisi londra'da yer alan covent garden isimli bir yapıdan esinlenilmiş.

-şelale park

şahin tepesinde dandirik bir yapay şelalenin olduğu yer. çay bahçesi var burada insanlar çok gidiyorlar. şehri izleyerek çay içebilirsiniz burada ama çok bir nane yok.

-anadolu üniversitesi kampüsü

gelmişken burayı görün derim. tam ortadaki boş çimlik alanda bir yuvarlanın uçurtma falan uçurun. japon bahçesini dolaşın.

-espark şaka şaka burası avm işte, her yerde aynı bunlar.

mekanlar

kesin gidin kafeleri ( sürekli nargile içip herkese karşim diyen tipte biriyseniz bu mekanlar size gelmeyecektir şimdiden uyarayım)

-cafe kedi

abi burası benim mabedim gibi bir yer. içeride bir sürü kedi var hepsini ayrı ayrı tanırım selamım sohbetim vardır. bazılarıyla daha fazla samimiyizdir bazılarıyla yıldızımız hiç barışmaz falan ama bunun önemi yok burada rehber yapıyoruz. bu kafe eskişehir'in konsept olarak en iyi kafesi bana kalırsa. sahipleri dünyanın en sıcak insanları. vegan vejetaryen bir kafe, karışık tost isterseniz vegan sucuklu gelecektir şaşırmayın. kedilerle ilgili yaptıkları başlarından geçenler çook uzun hikaye sayfasından girip okuyabilirsiniz. hayvanlarla aranız iyiyse önce buraya gidin derim.

-eflatun

burası kitap kafe. sahaf da sayılır aynı zamanda. adaların ara sokaklarından yalaman sokakta. son derece sıcak ve sakin. sakin bir mekanda gideyim kitabımı okuyayım güzel güzel diyorsanız burası sizin mekan.

-black cat coffee

evet eskişehir'in göz bebeği butik kahve dükkanı black cat. onlarca yöreden gelen kahve çekirdeklerini kendileri kavurup istediğiniz demleme şeklinde size sunuyorlar. muazzam lezzetler keşfettim ben burada. mekanı işletenler son derece samimi ve nazik. kahve severim diyorsanız, şu yöreyi de deneyeyim şunu da içeyim derken buradan çıkmak baya bir zor oluyor.

-hey joe

burası da yeni bir kahveci ben gitmedim ama çogzel mekan diyen arkadaşlarım var. arkadaş tavsiyesi olarak yazdığım ilk mekan burası olsun o zaman.

-keçi

burası adalar'da bir kahveci. bence kahveleri kötü değil. buranın enteresanlığı mekan sahibinin enteresanlığından geliyor. gidin tanışın belki seversiniz.

-kedd

keçi'nin hemen ilerisinde köşede bir mekan. kahveci burası da. chai lattesini çok övüyorlar :)

-kıraathane

sahaf, butik tiyatro, canlı müzik, kafe… burası çok yönlü çok da güzel bir mekan. biraz merkezin dışında gibi ama kesinlikle görülesi bir yer. ısrarla arayıp bulun.

-hot n fun

burası çok şirin bir kahvaltıcı. sahipleri de çok tatlı insanlar. kahvaltısını ben çok seviyorum. serpme şeklinde yapıyorlar bir sürü çeşit var. adalarda traveler'ın yanından girdiğiniz zaman hemen bitişiği.

çay ocakları

abi bunların genel olarak bir olayı yok. yalnızca çay ucuz. bol çay, bol sohbet, az ödeme. “ben çay ocağı olayını seviyorum var mı hiç” dersiniz diye ekledim.

-hacıbaba 

garın karışışı (burada ödemiş tostu var bak o güzel işte deneyin)

-karum çay evi 

adalarda

-öz-dem çay evi

hallerin karşı arası

-ganyanın karşısındaki çay ocağı

bu biraz garip oldu. ismini bilmediğim ama çayı çok güzel olan ufak bir yer. barlar sokağının ara sokaklarındaki ganyan bayiinin sokağında. evet.

-esnaf sarayının arkasındaki çay ocağı

(adını hatırlarsam ekleyeceğim) burasının yazın limonatası çok güzel oluyor ondan yazdım. gidip deneyin, toz değil kendisi yapıyor. şair fuzuliden astsubay ordu evinin arasına girince sağa dönüyorsunuz o sokakta.

meyhaneler

-halit baba (kadınlar için uygun olmayabilir)

eski usul meyhane. pembe saman kağıttan peçeteler var bardağın içinde o kadar eski usul.
ama mezeleri leziz, fiyatı uygun. özellikle kabak tatlısını deneyin. ayrıca burada maç izleyebilirsiniz lig tv var. sakarya caddesindeki minibüs duraklarının sokağında.

-kör kamil

burası eskişehir'in meşhur meyhanelerinden. favası son gittiğimde süperdi. taraması efsaneydi. servisi muazzam ama müzik yok. sakin bir yer. fiyatları uçuk değil. sürekli devam edilecek bir mekan. yazmayacaktım ama yazayım bari, kellesini çok övüyorlar fakat sabahtan ayırtmanız gerekiyor.

-güverte

burası yeni açıldı. barlar sokağının sonuna doğru ikinci katta bir mekan. akdeniz, ege mutfağı ağırlıklı. modern bir konsepti var. ben beğendim tavsiye ederim.

-rumeli baharı

burası da yine barlar sokağında. genelde balkan ezgileri oluyor. yemeklerini çok beğendim. mezeleri de güzel. canlı müzik olduğu akşamlar çok eğlenceli oluyor. ramo oynayanları dahi gördüm. benim gibi goca macır olanlar sevecektir.

-meyhanes

sürekli gittiğim mekanlardan biri. barlar sokağının sonunda. mezeleri güzel, ikramları bol. en üst katında canlı müzik oluyor. keman çalan abiyi özellikle seviyorum işini çok severek yapıyor. burayı da tavsiye ederim es geçmeyin.

birahaneler

-çardak

buraya bir tane yazacağım çünkü bunların hepsi aynı. peki bunu niye yazdım? çünkü patatesi muhteşem. afyon'dan özel geliyormuş. kalın kalın kesiyorlar amsterdam patatesine benziyor. yanında da yoğurtlu haydari gibi bir sos ve acı ezme geliyor. maç izleyip ucuz bira içmek için biçilmiş kaftan. adalar ara sokaklardan birinde. eskiden aresin olduğu sokak. sokağın ismini bilmiyorum. girişinde harabe diye bir kafe var.

barlar- publar

-drunken duck

burası daracık ama içi dolu fıçıcık bir yer. irish pub. çeşit çeşit biralar bulabilirsiniz. ramazanda kapatıyor. ben pek sevmem ama seveni çok. kızılcıklı caddesinde.

-museum

bir kere hayvansever bir mekan. bunun yanında en çok bira çeşidinin olduğu barlardan biri. çalışanları güler yüzlü saygılı. burada sergilerde oluyor içerken gezebiliyorsunuz.
vegan - vejetaryen yemek seçenekleri mevcut. burası 222’nin olduğu cadde de.

-memphis

museum tam karşısı seveni çok. konsepti güzel kalabalık cıvır cıvır yerlerden hoşlanıyorsanız sevebilirsiniz bir gidin bakın.

-delmundovaruna kantin- los amigos

bunların hepsi hemen hemen aynı. biri esparkın yanında (kantin) biri barlar sokağı çıkışında(del mundo) biri de barlar sokağında(los amigos). buranında seveni çok konsepti gezginlik olan yerler. çok bira çeşidi var. iç dizaynı güzel mekanlar. ama bence pahalı, çalışanları laubali ve müzikleri ögheh benim çok tarzım değil fakat dediğim gibi müdavimi çok var. sevebilirsiniz.

-travelers

burası adaların girişinde. irish pub tarzı bir yer buraya ilk açıldığında çok giderdim sonradan nedense bir anda soğudum. hala çok gideni var sevebilirsiniz gibi geliyor bana. burasi da 4'e kadar acik :)

-pan

barlar sokağında hayvan sever bir mekan. bira fiyatları görece ucuz. çalışanlar ve mekan sahibi samimi insanlar. ben genelde museum ve burayı tercih ediyorum. hem sakin oluyorlar hemde kafanız dan dan müzikle şişmiyor.

-laquistic

canlı müzik programını takip ederseniz çok eğlenebilirisiniz diyeyim. barlar sokağı

-replik

gece 1 den sonra içmek için neresi var(duptıs clublar hariç). aha burası var işte. hallerin yan tarafı. sabah 4’e kadar açıklar. o saate kadar açık olduğundan pek bir şey diyemiyoruz :p

esnaf lokantaları

hamburgercileri pizzacıları yazmayacağım burada merak ediyorsanız hepsi yemeksepetinde var zaten.

-hüsnü niyet

burası eski lokantalardan biridir, esnaf sarayı arkasındaki esnafların olduğu bölgede. yemekleri gayet güzel. ayrıca subay orduevinin yanında da şubesi var.

-as lezzet

subay orduevinin arasından girdiğinizde 2. aranın köşesinde. fiyatları uygun ve lezzetli. çarşı taraflarındaysanız tercih edebilirsiniz. bulgur pilavını seviyorum ben buranın.

-temizel

burası yeni açıldı hallerin karşı tarafında kalıyor. gerçekten temiz uygun ve lezzetli. sebze yemekleri de çok leziz.

-pilavcı

hallerin tam karşısında. öğrencilerin uğrak mekanı. pilavı biraz yağlı ama güzel. çeşitli yemekler var işte.

-öğrenciler için tabiiki okul yemekhaneleri 

anadolu'nunki çok iyi yani aşırı iyi ve 1 lira. et yerine vejetaryen tercih edebiliyorsunuz.
osmangazi'yi bilmiyorum.

şehrin genelinde çok elbette fakat hepsi birbirine benziyor kanımca. aşırı lezzet farklı olan pek görmedim. bunun yanında et yemekleriyle ünlü yerler de var onları ben yazmayacağım, kendiniz bulun.

hobi- ilgi alanları

eskişehir küçük olması rağmen genç nüfus fazla olmasından ötürü birçok sosyal aktivite yapılan bir şehir.

dağcılık, mağracılık, scuba diving, kaya tırmanışı, yamaç paraşütü, planör, atlayış , bisiklet , trekking gibi doğa sporları aktif olarak yapılıyor. eğer üniversite öğrencisiyseniz okul klüplerine gidip ilgili olanı seçiniz. değilseniz de bu sporları yapan gruplar var.

trekking için bozdağ ve arkasındaki vadilerde çok kaliteli rotalar var. bunun yanında frig vadisinde de yürüyüş rotaları mevcut. bazılarına gittim bence gidip görün. pişman olmazsınız.

kaya tırmanışı genelde karakaya'da yapılıyor bunun yanında iki üniversitede de tırmanış kulesi var. (osmangazi'nin içindeki çok güzel olmasına rağmen ne kadar aktif bilmiyorum) ayrıca her sene tırmanış ve dağcılık festivali olur karakaya'da mutlaka katılın.

eskişehir bisiklet grubu yazın bakın ne kadar çok şey çıkacak. onun için çok anlatmaya gerek duymuyorum. neredeyse her akşamın bisikletçileri var. salı gecesi bisikletçileri, çarşamba gecesi bisikletçileri gibi gidiyor. bakınız bulunuz. hepsi çok aktif.

mağracılık sanırım okul bünyesindeydi en son. dışarıdan yapanların olduğuna da eminim zira mağra konusunda bu coğrafyanın zengin olduğunu biliyorum. okuldaki dağcılık kulüplerine sorun hiç olmadı esdaka sorun.

scuba diving. bu konuda umarım üniversiteye kayıtlısınızdır diyeceğim çünkü okul destekli oldukları için inanılmaz ucuza eğitim alıp dalış yapabiliyorsunuz. hafta sonu 2 günlük gezilerle bir çok yere neredeyse yol parasına dalış yapabiliyorsunuz. ayrıca çok şaşırabilirsiniz ama eskişehirde de dalış yapılan bir yer var. irtifa dalışı olduğu için 2 yıldız gerekiyor. çiftelerde `sakaryabaşı` diye bir yer. 

öğrenci olmayanlar için de eğitim veren ve gezi yapan sanırım 2 yada 3 organizasyon var. google sorunca söyler :p

yamaç paraşütü, planör, uçaktan atlamaca işleri inönüde thk’nın bir tesisi var orada yapılıyor. ben gitmedim gidenlerle tanıştım biraz prosedürü olan işler.

doğa sporlarının yanında hobi olarak benim bildiklerim:

airsoft mesela. 3 ekip var sanırım aktif olarak oyun oynayan. eskişehir airsoft'u biliyorum ben bir tek facebook sayfasından yardımcı oluyorlar. aa birde adalarda bir airsoft poligonu var o poligonda oyun düzenliyor olması gerek.

sonra motor klüpleri var birçok fakat ben onlara hakim değilim. museum bar birinin takıldığı mekanlardan. höy höy deri ceketleri ve zincirleriyle dolaşıyorlar.

mesela uzun zamandan sonra aktif bir frp ekibi var meraklısı baksın. sağlam dmler var. asırlar sonra warhammer 40k frp oynatan cengaverle karşılaşmak da varmış bu şehirde. insanın gözleri doluyor.

larp var mesela. bir göz atın derim.

ayrıca benim ilgim olmayan incik boncuk hobileri, tahta boyama olayları var. belediyeler kurslarını beleşten veriyor ilginiz varsa zıplayın derim.

"eskişehir'de ne nerden alınır?"a geldik

hemen söyleyeyim. ev için ıvır zıvırı hamamyolu'ndan alacaksın. evet hamamyolu diye bir yer var gezilecek yerlere neden yazmadım bilmiyorum ama var. orada hamamlar da var gerçekten ama konumuz alışveriş.

hamamyolu ve onu kesen asarcıklı caddesi eskişehirin çarşısı oluyor. burada eskişehirde olan her şeyi bulursun. tuhafiye , züccaciye, hırdavat ne lazımsa burada. ayakkabın yırtıldı buraya geleceksin tamire. donunun lastiği koptu don lastiği almaya buraya geleceksin. cekedin astarı yırtıldı, diktirmeye buraya geleceksin. bıçaklar mı bilenecek buraya geleceksin. buraya geleceksin arkadaş, elbet bir gün yolun düşecek . bak ben sana söylüyorum aklına bir gün “ya bunu şimdi nerede yaptıracağız” yada “bu nereden bulunur ki” sorusu düşecek. işte cevabın: hamamyolu.

bir de esnaf sarayı diye bir yer var tramvay çarşı durağının orada. burada da elektronikle ilgili işlerini halledebilirsin. bilgisayara format, bilgisayar parçası gibi şeyler. (formatı kendin atman lazım bu devirde ama neyse.) hemen yanında elektrikçiler var esnaf sarayının. oradan da uydudur, elektrik aksamıdır ne varsa çözebilirsin.

bit pazari var eskişehir'de. metro grossmarket'in hemen üstündeki binada. burası çok acayip bir yer. antin kuntin bir sürü eşya var. antika eşyalardan kuş yemine, birinci kalite çakma vacheron constantin saatlerden pinokyo bisiklete her şey var. kesin gidin herkesin çok hoşuna gidecek şeyler var. ben sırf dolaşmak için bile gidiyorum. pazar günleri sabahları kuruluyor. erken giderseniz daha iyi.

sakarya caddesinin arka sokağında daimi bir bit pazarı var bir de. burası spotçuların mekanı. garantili mal satıyorlar. garantisi satan adam.

pazartesi günleri yenibağlar balkan caddesinde, çarsamba günleri de atatürk bulvarının paralel caddesinde sebze meyve pazarı kurulur. mutfak alışverişlerinizi buralardan yapabilirsiniz.

sıra geldi eskişehir ve sokak hayvanlarına

hayvan sevmeyen biriysen muhtemelen eskişehir'i de sevmezsin. ben sana söyleyeyim. çünkü burada, özellikle şehir merkezinde, hayvan dostlarımızla iç içe yaşıyoruz. ama insanların ekseriyeti hayvanları sever. onlara iki çift lafım var:

değerli romalılar, saygıdeğer hayvan severler burada emin olun zor durumda birçok sokak hayvanı ile karşılaşacaksınız. her ne kadar(merkez için konuşuyorum) hayvanlara iyi davranılsa dahi hala hepsi bize muhtaç. sağlık sorunu olduğundan şüphelendiğiniz yahut küpesi olmadığını fark ettiğiniz köpek gördüğünüzde lütfen hemen barınağı arayın telefonunu internette bulabilirsiniz .biraz başınca bekleyin çocukcağızın gelsinler. tedavisi yapılıp geri bırakılacaktır. hatta bırakın diye tembih edin. aynı şey kediler içinde geçerli tabii ki.

peki barınak kapalı ne yapacağız? alacaksınız veterinere götüreceksiniz, ne yapacaksınız. gece gelip hizmet veren veterinerler var. ben bildiğim ve güvendiğim 3 tanesini yazacağım size.

gönen veteriner kliniği
nuh’un gemisi veteriner kliniği
sempati hayvan hastanesi

özel klinikler ücret talep edeceklerdir fakat sokak hayvanı olduğu için yardımcı da olacaklardır.

kendi dostunuzu götürmek için de bu veterinerleri tercih edebilirsiniz gönül rahatlığı ile. eskişehir'in en iyi veterinerleridir. şuraya götürmeyin diye yazmayacağım girdiye ama özel mesajdan söylerim.

eskişehir’deki pet shopların hemen hepsi hayvan ticareti yaptığı için ben hiçbirinden alışveriş yapılmaması taraftarıyım. mama, oyuncak falan alacaksanız internetten alın hem daha ucuz. ama size kalmış tabii. şehrin çeşitli yerlerinde pet shoplar göreceksiniz zaten gidip ne yapıyorsanız yapın.

spor

evet millet gelelim rehberin son halkasına eskişehirde spor. öncelikle izlemek için yerler;

dumlupınar yurdunun karşısındaki yanyana iki futbol sahası. buralarda amatör küme futbol maçları oynanıyor. benim sevdiğim bir şey merakınız varsa gidebilirsiniz.

bu sahaların önündeki porsuk spor salonu. burada da genelde amatör basket, voleybol ve hentbol oynanıyor. ben hiç gitmedim ama böyle bir yer var. ha birde arada burada konserler olur. ayrıca burada okçuluk kursu da veriliyor ilgilenenlere duyrulur.

eskişehir stadyumu

tramvay stadyum durağının yanı. zaten göreceksiniz burada pro seviyede futbol maçları oluyor. seviyorsanız burada izleyeceksiniz. bunun hemen bitişiğinde kapalı spor salonu var burada da pro basket maçları, hentbol döner.

bunların hemen arkasında da yüzme havuzu var belediyenin. burada da yüzme müsabakaları yapılıyor izleyebilirsiniz. su topuda olabilir tam hatırlayamadım şuanda.

anadolu üniversitesi içerisinde ki futbol sahasında ise yine amatör, fakülteler arası futbol maçları yapılıyor. yamulmuyorsam üniversitenin amerikan futbolu takımı da maçlarını burada yapıyor merakı olan varsa bakabilir. elbette iki üniversitenin kapalı spor salonları da son derece aktif ve müsabakalar yapılıyor.

evet gelelim bizim spor yapabileceğimiz tesislere. önce beleş olan yerler:

yukarıda yazdığım eskişehir stadyumunun yanında halka açık futbol sahası, koşu pisti var. diğer yanında ise açık hava basketbol sahaları var. sonracığıma odunpazarı belediyesi tramvay borsa durağının hemen yan tarafına bir tesis açtı. tenis, basketbol, futbol oynanabiliyor çok güzel olmuş. bunlar beleşş.

üniversitelerin içerisinde yine bir sürü tesis var takdir edersiniz ki. 

yunus emre hastanesinin ön tarafında da bir takım tesisler var. bunlarda beleş.

şimdi paralı tesisler:

öncelikle lüks spor salonlarını yazayım onlar aradan çıksın.

havuzu olan spor salonları.

şablon, esjim, quality spa. bunlar lüks 3 tane spor salonu godomanların tercihi.

şablon vişne evlerinin orada, esjim cengiz topel caddesinin arka sokağında, quality spa ise özdilekte.

uygun fiyatlı ve gidilebilecek olan spor salonları ise:

esjim’in fakir şubesi doktorlar caribunun karşısı.
dayusa (anadolu üni çok yakın)
akademi’yi öven var
daha bir sürü var ama diğerlerini bilmiyorum. bence yeter zaten bunlar.

spesifik sporlar için misal crossfit quality spa’da ve big boss gym de var. boks, kickboks, wing tsun, karate gibi dövüş sanatları için eskişehir fight club ve dinamik do salonlarına bakabilirsiniz. krav maga yok hiç kurcalamayın boşuna. plates, dans gibi olaylar genelde her spor salonunda oluyor.

bunun yanında okulların öğrencilerine uygun fiyatta sunduğu okul içerisindeki salonlar var.
yüzme için belediyenin yukarda bahsettiğim yüzme havuzuna üye olabiliyorsunuz. yüzme havuzlu spor salonlarının sadece yüzme bölümüne üye olabiliyorsunuz diye biliyorum.
okullar dışardan kabul ediyorlar ama pahalı. anadolu ve osmangazi'nin kapalı salonları var.
açık havuz olarak ise dedeman otel, rixos, kent park benim bildiklerim. bir de bir ara aqua park gibi bir şey vardı ama hala açık mı emin değilim.

kişisel tavsiye: eskişehir'de uzun sure kalacaksanız kesinlikle bir bisiklet edininiz. yatırım tavsiyesidir.

not: imza foyu eklememi rica etti espark önceden kiremit fabrikasıydı ve kanatlı da un fabrikasıydı. yani mazisi olan binalar. :)

evet şimdilik bu kadar sanırım. aklıma gelirse bir şeyler güncellerim herhalde.