Eskisi Gibi Yerli Komedi Dizisi Çekilmemesinin Sebepleri Nedir?

Eskisi gibi kaliteli yerli komedi çekilmiyor, çekilenler de drama ve tarih dizilerine kıyasla hemen bitiriliyor. Sebeplerine kısaca bir değinelim.
Eskisi Gibi Yerli Komedi Dizisi Çekilmemesinin Sebepleri Nedir?

- komedi dizileri araplara satılmıyor. araplar daha çok tarih ve entrika dizilerini seviyor. bu dizileri türkiye'de ucuz işçilikle, bir bölümünü 150 dakika çekip, 50'şer dakika yayınlıyorlar.

- iş bu yüzden kanal yöneticileri kendilerini sağlama almak için dram dizilerine ağırlık verirler. 6 bölümde patlayan bir dramada yurt dışına satılabilir. ama komediyi satmak güç. örneğin geniş aile, leyla ile mecnun ve işler güçler gibi dizilerin yurt dışında anlaşılması çok zor.


- bir kanal kötü komedi yapınca uzun süre yapmıyor. komedi yaptık demek ki zamanı değilmiş diye düşünüyorlar. en son iyi aile babası'nda gördük. senaryosu o kadar kötüydü ki... ama kanal yöneticileri bunu üstlerine almaz. onlara göre komedinin zamanı değildir.

- iyi komedi dizisini iyi bir komedi yazarı yazar. komik oyuncunun oynaması diziyi komik yapmaya yetmiyor. örneğin tutunamayanlar. aydın doğu demirkol komik ama yazarları çok vasat olunca dizi kötü oldu. aslında iyi aile babası'nın tutmamasının bir sebebi de bu, evet çağlar çorumlu komik ama senaryo değil.


- komedi yazarlarının dramatik matematiğe riayet etmemesi de bir başka sebep. esprileri gelişi güzel sıralamak diziyi dizi yapmaz. bunu becerebilen türkiye'de 2-3 yazar var zaten.

- yapımcı ucuzculuğu. yapımcılar komedi dizilerini genellikle çok ucuza mal eder. bu yüzden kanal yöneticileri iyi içerik yerine ucuz içeriği tercih eder.

pandemiden sonra komedi açığı yükseldi, sinemada olmadığı için aslında insanlar iyi komediye aç. ama türkiye'de tv kanalları her dönem farklı kafayla çalışır. bir standardı yoktur hiçbir zaman.

ilginç bir şekilde tv'de olmayan komedi dijital mecralarda da yok. özellikle son yapılan hep hayal kırıklığı...