Eşya Hukuku veya Medeni Hukuka Giriş Sınavlarında Sorulabilecek Bir The Lord of the Rings Sorusu

Lord of the Rings'te yüzüğün hak sahibinin kim olduğu konusuna Sözlük yazarı ''g man'' hukuksal bir yaklaşım getirmiş.
Eşya Hukuku veya Medeni Hukuka Giriş Sınavlarında Sorulabilecek Bir The Lord of the Rings Sorusu

bir hukukçu gözüyle bakıldığında hikayede yüzüğün asıl sahibinin gollum olduğunu anlıyoruz.

buyrun size herhangi bir hukuk fakültesinin eşya ya da medeni hukuka giriş sınavlarında sorulabilecek the lord of the rings sorusu:

(iyiniyetli zilyetlik, emin sıfatıyla zilyet, istihkak davası, hak düşürücü süre)


"bay (s), üzerinde herhangi bir özel işaret ya da sembol olmayan altından bir yüzüğe sahiptir. bay (s) uzun yıllar yanından hiç ayırmadan özenle bakarak sakladığı yüzüğü bir gün kaybetmiştir. yüzük kayıp olmasından 35 yıl kadar sonra bay (g) tarafından, bir göl kenarında üzeri kum ve toprakla örtülü olarak bulunmuştur. bay (g), üzerinde herhangi bir işaret ya da sembol taşımayan yüzüğü almış ve 15 yıl kadar kullanmıştır. daha sonra evinde yüzüğü kaybetmiştir. o sırada bay (g)'nin evinde misafir olan bay (b) kimin olduğunu bilmeden yüzüğü almış ve çok kısa bir süre sonra bay (g)'nin, evinde kaybolan değerli bir eşyasını aradığını öğrenmiştir.


bu olaydan birkaç yıl sonra hala yüzüğü taşımakta olan bay (b), onu geçici olarak muhafaza etmesi ve daha sonra yeğenine vermesi için bay (m)'ye vermiş, bay (m) ise yüzüğün geçmişte uzaktan akrabası olan bay (s)'ye ait olduğunu anlamıştır. buna rağmen yüzüğü, olay devam ederken hala hayatta olan bay (s)'ye vermek yerine, bay (b)'nin yeğeni bay (f)'ye vermiş ve gerekirse bozdurup harcayabileceğini söylemiştir.


bir gün zor durumda kalan bay (f), amcasının eski yüzüğünü bozdurmak için kuyumcuya gittiğinde, bay (s)'nin yıllar önce kaybettiği yüzüğünü hala aradığını öğrenmiştir.

somut olayda kimler, kimlere karşı, hangi davaları açabilir?"