Eternals Fragmanının Akıllardaki Şüpheleri Ortadan Kaldıracak Bir İncelemesi

Sıkı çizgi roman okurları dışında neredeyse kimsenin tanımadığı ve filmine aşırı heyecanlanmadığı Eternals'a bu inceleme sonrasında çok daha aşina olacaksınız. Buyrun fragman incelemesine.

fragmanı önden verelim


eternals'ın ikinci fragmanı geçtiğimiz günlerde yayınlandı

ikinci fragmana "final trailer" notu düşülmüş. muhtemelen herhangi büyük bir değişiklik olmadığı takdirde film salgına rağmen vizyon tarihini koruyacak ve 5 kasım 2021'de sinema salonlarında olacak. şu an için disney plus premier access olarak yayınlanıp yayınlanmayacağı belli değil. buna shang-chi and the legend of the ten rings'in gişe performansı karar verecek gibi.

bir önceki fragmanın aksine bu sefer filmin hikayesi ile alakalı daha fazla şey öğrenme şansına sahip oluyoruz. ilk sahnede ajak ve ikaris'in thanos'un evrenin yarısını yok etmesi ve dünya halkının yok edilen kişilerin geri getirmesinden bahsediliyor. burada kilit nokta "the emergence" kavramı. ajak, the emergence'ın başlaması için gerekli enerjinin ortaya çıktığını söylüyor. the emergence'ın ne demek olduğunu şimdilik bilmiyoruz ama çizgi romanlardan yola çıkarsak belki fikir üretebiliriz.


the emergence kavramının bizim karışımıza üç şekilde çıkabileceğini düşünüyorum

birincisi deviants'ın ortaya çıkışı anlamına gelebilir. ama evrenin yarısının dönüşünün ortaya çıkardığı enerji dediği için daha büyük bir sonuç bekleyebiliriz. yani celestials'ın ortaya çıkışı olabilir. geçmişte yaşanan olaylar sonucu celestials bir şekilde denklemde şu ana kadar olmamış olabilir. the emergence denilen kavram celestials'ın tekrar uyanışı anlamına gelebilir. ama benim tahminin üçüncü seçenek olan celestials yumurtası hikayesi. bu hikaye marvel ana sürekliliği earth-616'nın dışında earth x denilen evrende geçen bir hikaye. bu hikayeye göre celestials bir gezegene yumurta bırakıyor. yumurta yeni bir celestial'a dönüşene kadar o gezegen yumurtayı korumak için üzerinde yaşayan insanlara özel güçler veriyor. ben bu hikayenin uyarlanacağını ve bu sürecin celestials, eternals ve deviants'ı dünyaya çekeceğini düşünüyorum.

Celestials / Marvel Database

daha sonra celestial olduğunu düşünebileceğimiz bir heykelin önünde kahramanlarımızı otururken görüyoruz. bir nevi yaşam enerjisi onların bedenine giriyor ve uyanıyorlar. bu eternals'ın sonsuz hayatına ait bir sahne olabilir. sersi 7000 bin yıl önce dünya'ya geldiklerinden ve insanları deviant'lardan koruduklarından bahsediyor. burası önemli. çizgi romanın aksine eternals, deviants ve insan ırkının film evreninde aynı primattan evrilmediği sonucuna ulaşabiliriz. farklı bir origin bizi bekliyor gibi.

dane whitman, sersi'ye thanos başta olmak üzere insanların başına gelen birçok felakette neden eternals'ın karışmadığını soruyor. sersi ise deviants dışındaki hiçbir tehdide karışmama konusunda emir aldıklarını söylüyor. işte o noktada bir celestial görüyoruz. gördüğümüz celestial, arishem the judge. arishem en güçlü celestiallardan biri. hangi gezegenin ve hangi ırkların yaşayıp hangilerinin ölmesi gerektiğine karar veren celestial. filmde göreceğimiz en önemli celestial muhtemelen kendisi olacak.

Arishem the Judge

fragman ilerlerken kahramanlarımızın bir araya gelişini ve güçlerini kullanışlarını görüyoruz

ilk fragman incelemesinde yazdığım için eternal karakterlerden ve güçlerinden tekrar bahsetme gereği duymuyorum. sersi'yi bir yapının içerisinde görüyoruz. bu yapı belli ki celestial teknolojisi. elini kristalize bir şeye uzatıyor. elbette şimdilik bu durum gizemini korumakta. eğer bahsettiğim celestial yumurtası hikayesi filmde işlenirse büyük ihtimalle bununla bağlantılı.


filmin villain'ı olduğunu tahmin ettiğimiz kro'yu thena'yı yakalamış şekilde görüyoruz

kro çizgi romanlarda deviants ırkının önemli bir lideri aynı zamanda thena ile romantik bir ilişkileri var. yalnız filmde thena ile olan ilişkisini farklı yaptıklarını düşünüyorum. deviants ırkı çizgi romandakinden zaten çok farklı. fiziksel özellikleri farklı, güçleri farklı... devinats'ı nasıl uyarladıklarını gerçekten çok merak ediyorum aslında. çizgi romanlarda deviants ırkı yapılanma açısından filme oranla daha fazla çeşitliliğe sahip. filmde sanki biraz daha basit ve işlevsel hale gelmiş gibi.


kro'nun sesi ile birlikte bir diğer celestial jemiah the analyzer'ı görüyoruz

kendisi genetik deneylerden sorumlu olan celestial. fragmanda görünmeyen ama filmde göreceğimiz diğer celestial'lar ise nezarr the calculator ve hargen the measurer. nezarr için celestials'ın bilgi deposu diyebiliriz. evren boyunca her bilgiyi depolayan ve ihtiyaç halinde ortaya çıkaran celestial. hargen ise gidilen yerlerdeki ölçümleri yapan celestial. celestials'ın tasarımlarının çok iyi olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. hem çizgi romandakine çok yakınlar hem de birbirlerinden son derece organik şekilde farklılaştırılmışlar. tasarım olarak birbirlerinin aynısı olmamış.

Jemiah the Analyzer

sonuç olarak

marvel cinematic universe içerisinde biz daha gerçek anlamda abstract entities'leri pek görmedik. ilk guardians of the galaxy filminde yien bir celestial olan eson the searcher'ı çok ufak gördük. ikinci filmde ise ego kendisini celestial olarak tanıttı ama çizgi romanlarda onun celestial olmadığını biliyoruz. eternals filmi ile bu varlıkları gerçek anlamda hikaye içerisinde görmeye başlayacağımızı söyleyebiliriz. buradan açılan kapı ile önümüzdeki filmlerde living tribunal, eternity, infinity, galactus, in-betweener vb. karakterleri de görebiliriz.

ikaris ile bir deviant'ın dövüştüğü sahne ile sonlanan fragmana geri dönersek filmin son derece güzel gözüktüğünü söyleyebilirim. bu film mcu'nun mitolojik kısmını derinleştirecek. mcu içerisinde evrenin işleyişini ve bunun matematiğini bize gösterecek. mcu'nun genel hikayesi için çok önemli bir film olduğunu düşünüyorum.