Etkili Bir Biçimde Not Tutmak İsteyenler İçin: Cornell Metodu

Walter Pauk tarafından geliştirilen Cornell metodu, bir türlü hızına yetişemediğiniz anlatıcıyı yakalayarak etkili biçimde not tutmanıza vesile olacak türden bir yöntem.
Etkili Bir Biçimde Not Tutmak İsteyenler İçin: Cornell Metodu
iStock


cornell metodu, etkili not almak için walter pauk tarafından geliştirilmiş bir yöntemdir.

not almak, her türlü bilgiyi doğrudan kağıda aktarmak, ardından bir daha geri dönmemek üzere rafa kaldırmak değil elbette. bu yüzden, önemli noktaları belli bir ahenk içerisinde tutmak, tekrar dönüp bakıldığında akılda kalıcılığı arttırmak, kavramlar arası köprüler oluşturmak çok önemli. bu konu üzerine düşünülmüş ve halihazırda kimi üniversitelerde uygulanmış güzel yöntemlerden birisi de cornell not tutma yöntemi.

teknik olarak; 

"notlar için ayrılan bir sağ sütun ve anahtar kelimeler, fikirler, konu hakkındaki soruların yazıldığı sol sütun ve bir de özet kısmının kullanımına dayanıyor. bu tekniği kullanmak için özel olarak tasarlanmış bir not defterine ihtiyacınız yok. herhangi bir kağıdı, dar bir sol sütun ve geniş bir sağ sütundan oluşacak şekilde ayıracak dikey bir çizgi ve özet kısmını üst sütunlardan ayıran yatay bir çizgi yardımıyla bu teknik için kolayca hazırlayabilirsiniz."


videolu anlatım için: 


Üniversite Bölüm Tercihi Yaparken Kendinize Sormanız Gereken 6 Soru