Etkisi Hayatın Geri Kalanında Devam Eden Sessiz Zulüm: Akran Zorbalığı

İlkokul ve lise döneminde akranların zorbalığına maruz kalanlar iyi bilir. Bunu bir şekilde deneyimleyen Sözlük yazarlarının tecrübelerini aktarıyoruz.
Etkisi Hayatın Geri Kalanında Devam Eden Sessiz Zulüm: Akran Zorbalığı
Geleceğe Dönüş

Nedir, ne değildir?

1982 senesinde norveç'te akran zorbalığı nedeniyle intihar eden üç erkek çocuğunun ülkede yarattığı şokun ardından literatüre giren kavram. ergenlik döneminde yaşanan intihar nedenlerinin içinde en yüksek oranı alan neden olduğu bilinmektedir. her suçta olduğu gibi tamamen önlenebilmesi mümkün olmasa da, zorbalığa uğrayan bireylerin sorunlarını paylaşabilecekleri kişi ya da kurumlara sahip olabilmeleri hayati önem taşır. sadece fiziksel değil sözlü şiddeti de içeren bu zorbalık biçimini "çocuktur yapar" mantığıyla değerlendirirsek bu gençler ilerleyen senelerde mevcut deneyimin neden olduğu travmaların etkisiyle çok daha ciddi psikolojik ve sosyal sorunlarla boğuşmak zorunda kalabilirler. üstelik okul ortamından soğumaları ve akademik başarının düşüşü de kaçınılmazdır.

Ben X (2007)

Hakkında bazı istatistikler

akran zorbalığı, çocukların ne kadar acımasız olabileceğinin kanıtıdır. geçen hafta ingiltere'de anti-bullying (anti-zorbalık) week idi. 2019 anti-bullying week sloganı change start with us. 11-16 yaş arasındaki 1000 öğrenci ile bir rapor hazırlamışlar. bu rapora göre:

- %24'ü haftada en az bir kez zorbalığa uğruyor. %3'ü(neredeyse her sınıfta 1 öğrenci) her gün zorbalığa uğradığını ifade etmiş.
- %11'i zorbalık nedeniyle okulda devamsızlık yapmış.
- %19'u zorbalıktan kaçınmak için arkadaşları ile zaman geçirmekten sakınıyor.
- %19'u zorbalık nedeniyle sosyal medyadan ve online oyunlardan kaçınıyor.
- çocukken zorbalığa uğramanın yetişkinliğe kadar süren etkilerinin olabileceğini belirtiyorlar.
- %76'sı sosyal medya ve oyun platformlarının zorbalıkla başa çıkma yöntemlerini değiştirmek için daha fazlasını yapması gerektiğini, %48'i okullarının daha fazlasını yapması gerektiğini belirtmiş.
- %44'ü medya ve influencer'ların zorbalığı azaltma gücüne sahip olduğunu söylemiş.
-% 73'ü yetişkinlerin sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olmak için adım atması gerektiğini ve % 25'i yetişkinlerin online ve yüz yüze davranışlar için iyi rol modelleri olmadıklarını, çocukların % 23'ü ebeveynlerinin kendileriyle zorbalık hakkında konuşmadıklarını söylemiş.

kaynak

veriler ne kadar gerçeği yansıtıyor bilemiyorum fakat farkındalığı arttırma konusunda gayet başarılı olmuşlar. bizim ülkemizde neden doğru düzgün bir şey yapılmıyor merak ediyorum.

Peter Parker vs Flash Thompson

Başka bir görüş

akran zorbalığı bütün ortaokul hayatımın özetidir. yaşam pratiklerimi ve dinamiklerimi belirleyen muhtemelen en önemli şeydir. o zamanları düşünmemeye, ön bellekte tutmamaya o kadar özen gösteririm ki, zira insana en korunmasız dönemini yatılı okul ortamında akla hayale gelmeyecek şekillerde psikolojik ve fizyolojik olarak sürekli küçük düşürülerek geçirdiğinde eşek kadar adam olsa bile şu gün şu saatte bile hafakanlar bastırabiliyor. insanlara sırf bu yüzden belli bir mesafeden fazla yaklaşamıyorum, er geç suistimal edecektir ya da fırsatını bulduğunda ortaya alacaktır korkusuyla.

hatta o insanlardan ikisi ile yıllar sonra karşılaştım iş hayatında. o kadar sıcaklar, o kadar yakınlardı ki gördüklerinde. onlar için hiçbir şey olan, akıllarında iz bile bırakmayan şeyler bunlar çünkü. çok istedim bağırmak, hayatımı mahvettiniz orospu çocukları diye ama yine küçük düşen ben olurdum, ironi böyle bir şey işte. onlar gibi sıcak davrandım , geçtim, bir daha aramadım konuşmadım, üç kez davetlerini kibarca reddettim, geçtim.

yaşamayanın anlamayacağı bir sıkıntıdır bu. özetlersek, çok içe dönüklerle çok dışa dönüklere değil, sessiz ama gururlu çocuklara vurur bu piyango.

Malcolm in the Middle 

Final yorumu

eğitim hayatının içindeyseniz ne yazık ki bu durumla çok karşı karşıya geliyorsunuz. gerçekten çok hassas ve hemen müdahale edilmesi gereken bir konu.

bunun birçok sebebinin olduğunu düşünenler olmakla birlikte bence bunun yegane sebebi aile ortamıdır. bir çocuğun çevresinden bir şekilde öğrenmediği bir davranışı göstermesi çok olağan değildir. bu yüzden çocukların eğitimi yanında ailelerin de eğitilmesi gerekiyor. aksi durumda davranış sadece o an bastırılır.

bu zorbalığın şu anda en önemli olanı ise göçmen çocuklarına karşı yapılan zorbalık. çocuklar zorbalığa uğradıkça kendi grubundan başka bireylerle bir araya gelip çeteleşiyorlar ve ortaya çok kötü sonuçlar çıkıyor. ve önlem alınmazsa önümüzdeki yıllarda bu durumun çok çok vahim sonuçları olacaktır.

Atiye Dizisi Üzerinden Kendini Aramak Üzerine Yola Çıkanlara Tavsiyeler

Hayata Kendi Başına Göğüs Germeyi Alışkanlık Haline Getirme Sanatı: Tek Çocuk Olmak