Etsy'de Satış Yapmak İsteyenlerin İşine Yarayacak Detaylı Tavsiyeler

Etsy'de nasıl satış yapılır? Kendi ürünlerinizi dünyaya satmanızı sağlayan internet sitesi Etsy'de hesap açmayı düşünüyorsanız doğru yere geldiniz.
Etsy'de Satış Yapmak İsteyenlerin İşine Yarayacak Detaylı Tavsiyeler
iStock

etsy'de sadece el yapımı, vintage, dijital ürünler, antika ve tedarik için ara malzeme yapım malzemesi satılabiliyor.

el yapımı ürünleri kendiniz üretmek zorunda değilsiniz ama üretici kişiyi product partner olarak etsy'e bildirmek zorundasınız.

etsy ilk bir hafta sayfanızı iyi satış yapan sayfalarla aynı düzeyde gösteriyor. sonrası satışlarımızda, seo'ya yorum ve yıldızlara, reklama yani size bağlı. o yüzden hazır olmadan sayfayı açmamak lazım.

SEO (Search Engine Optimization): Arama motoru optimizasyonu. Web sitelerinin, (anahtar kelimeleri optimize ederek) arama motorlarının siteleri daha rahat bir şekilde tarayabilmesine olanak sağlayacak şekilde, arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilmesi.

etsy'de reklam genelde 1 aydan sonra etkili oluyor. ideal olarak 3 ay aynı ürünlere aynı bütçeyle düzenli reklam öneriliyor. diyelim ki 20 ürününüz var, güvendiğiniz üç dört ürüne reklam vermek daha mantıklı.

kargo ücretini ürün fiyatına dahil ederek kargo ücretsiz satış yapmanız lehinize. hem etsy sizi daha ön planda gösteriyor hem de müşteri 'kargo ücretsiz'i daha çok tercih ediyor.

abd için 35 dolar ve üstü kargo ücretsiz kampanya yapmanız da önemli. yine algoritmada üstte görünüyorsunuz. bunu tek bir listing için de yapabilirsiniz, mağazanızdan toplam 35 dolarlık karma ürün seçimi için de.

satışlarınızı isterseniz belli ülkelere kapatabiliyorsunuz. satışın yüzde 70 civarı abd'ye oluyor. abd gümrük ve iade sorunlarının da en az yaşandığı ülke ama aynı zamanda kargo ücret ve sürelerinin en çok sorun olduğu ülke. almanya da gümrükte en çok sorun çıkan ülke.

gümrük vergileri alıcıya ait ve alıcı etsy'e üye olurken sözleşmede bu var ama yine de bunu bilmeyen ve gümrük vergisine tepki gösteren, iade etmek isteyenler olabiliyor. tatlı dille ikna etmek lazım ama olmuyorsa da yapacak bişey yok.

etsy'de en önemli şey seo. yani başlık ve anahtar kelimelerde kullandığınız kelimeler. bunlar hem kendi kategorinizde en çok aranan kelimeler olmalı hem sizi rakiplerinizden ayıran sözcükler içermeli hem de ürününüzle uyumlu olmalı. misal deri cüzdan satıyorsunuz elbette deri cüzdan kelimesi geçecek. ama öne çıkmak için sadece kırmızı deri cüzdan satabilirsiniz. kırmızı cüzdan kelimesini de kullanabilirsiniz. deri cüzdan satan ve arayan çok kişi vardır ama aralarında görünür olmak zordur. ama kırmızı cüzdan arayan çok az insan size her türlü ulaşır. misal doğal taş takı üreten birinin sadece yeşim taşına özel ürünler yapıp öyle bir sayfa açması, hatta sayfa isminde bile yeşim kelimesini geçirmesi gibi. amazonda'da sadece kadın alıcıyı hedefe alan ve sadece pembe ve mavi laptop satan bu sayede çok başarılı olan bir arkadaşım var mesela.


etsy'de tek hesap altında birden fazla mağaza açabiliyorsunuz. ama hepsindeki kategori ürün ve fotolar kesinlikle farklı olmak zorunda. birinde yaşanan sorun nedeniyle etsy bazen sadece o mağazayı bazen hepsini kapatabiliyor. hepsine aynı pc'den fakat farklı tarayıcılardan girilmesi öneriliyor.

etsy'de ister banka ister kredi kartıyla ödeme alabiliyorsunuz. dövizin bu kadar oynak olduğu dönemde ürünleri dolarla listelemek bir avantaj. etsy reklam, listeleme vs gibi alacaklarını otomatik tahsil etmiyor. sizin takip etmeniz gerekiyor. belli bir süre gecikmede sayfanızı askıya alabiliyor. o yüzden borçlarınızı takip etmeniz gerekiyor... örneğin listeleme başına 0.20 dolar olan borcu hiç satış yapmasanız bile ödemeniz gerekiyor. hesabı ilk açtığınızda birinin 40 ürün ücretsiz listeleme referansını kullanabiliyorsunuz. her referansın bir kotası var. kotası dolduysa o referans işinize yaramıyor. bu 40 ücretsiz listelemeye çok takılan var. 40 ürünün toplamı 8 dolar yapıyor. siz sayfanızı güzelleştirmeye odaklanın bence. bu arada listeleme ücreti olan 0.20 dolar 4 ayda bir yeniden ödeniyor.

etsy'de seo için hem rakiplerinizi analiz etmelisiniz hem de erank gibi uygulamalardan destek almalısınız. ama profil bilgilerinize, banner ınıza, logonuza, profil fotonuzda, ürün açıklamalarınıza, paketlemenize kadar özenli olmalısınız. hem reklam verip, hem seo'yu doğru yapıp , hem fiyatlarımız uygunsa, fotolar güzelse ziyaret ve görüntülenme yeterliyse yine de satış olmuyorsa belki de ürün yanlıştır. ürüne bağlı kalmak zorunda hissedip basiretinizi bağlamayın. satış yapılacak 500 milyon insan var ve fırsatları kovalamak zorundasınız. ya da ürün-foto-fiyat doğrudur ve seo yetersiz veya yanlıştır. sayfayı açalı 4 ay olduysa ve satış hiç yoksa bir şeyleri değiştirmeniz gerekiyor demektir. birçok başarılı sayfa 4. aydan sonra belli bir istikrara kavuşuyor. ama ilk 4 ay tek kargo çıkartıp sonra 1 senede 60 bin kargo çıkartan da var hamleler yapıp. kısaca aktif olup sürekli araştırmalı ve gerekli hamleleri yapmalısınız.

ürünlerin fiyatını beklentinizin yüzde 40 üstünde kaydedip 24 saat sonunda biten yüzde 40'lık indirim kampanyaları düzenlemek satışta faydalı oluyor. ürünün altında yüzde 40 indirimli almak için son 5 saat 35 dk kaldı gibi bir sayaç bulunuyor ve bu müşteriyi. ürünü sepete atıp bekletmek yerine o an almaya teşvik ediyor. burada bu kampanyayı her gün yeniden başlatmak gerekiyor. müşteriler etsy'de onbinlerce sayfa içinde gezindiği için bu küçük hileyi fark etmiyor. yani bu kampanya dün de vardı diye soracak biri olma ihtimali çok az. ayda bir defa 24'er saatlik 30 gün için otomatik olarak kurabiliyorsunuz bu kampanyayı. tavsiyem buna ya hiç bulaşmayın ya da sürekli olarak uygulayın. sürekli değişkenlik yapmak algoritmada ters teper.

internette ürün değil foto satar diye doğru bir söz vardır. fotolarınızı başkasına çektirebileceğiniz gibi iyi bir telefonla (iphone 12 ve xiaomi'nin yeni modelleri oldukça iyi. böyle bir telefonunuz olmayabilir. emanet bir telefonla da çekebilirsiniz. kısaca bahanelere sığınmayıp hem çözüm odaklı olun) da gün ışığında çekim yapabilirsiniz. etsy'de başka platformlardaki gibi beyaz arka plan değil yaşayan doğal zeminler ve pozlar daha ilgi çekiyor. unutmayın, burası el yapımı ürünler sitesi...

her ürüne toplamı 10 mb'ı geçmeyecek 10 foto yükleme hakkınız var. mümkünse bu hakkın tamamını kullanın. yine mümkünse ürünün yapım anını gösteren 3-4 saniyelik sessiz bir videoyu da bu 10 fotonun arasına yükleyin. fotolar dükkanınızın vitrinidir. çokça önemseyin. ama etsy'nin ruhuna uygun yaşayan fotolar kullanın... kendinizi müşterinin yerine koyun: ürünleri nasıl görmek isterdiniz?

listeleme konusunda da herkesin ürün sayısı tabii ki farklı. ama önerilen hesabı ilk açtığınızda en az 5 listeleme yapmanız ve sonra belli periyotta düzenli olarak her gün veya her hafta yeni listeleme eklemeniz. aynı kategoride 300 ürününüz varsa ve hepsini doğru veya doğruya yakın bir seo ile yüklediğiniz de o kadar çok organik şekilde yükselirsiniz ki reklama ihtiyacınız kalmaz...


sayfayı açmadan önce belli bir stoğu elinizde hazır bulundurun. hiç belli olmaz, satışlar birden bire başlayıp hızlanabilir. bu durumda siparişlere yetişemediğiniz için hesabınız kapatılabilir bu, inanın satış olmamasından daha üzücü bir durumdur...

ürünü bir yerden kargolayıp ödemeyi başka bir yerden alabilirsiniz. ama ödemeyi alan kişi ile sayfa sahibi aynı kişi olmak zorunda ya da iş ortağı olarak etsy'e tanımlanmış olmalı..

etsy'de kişiselleştirilmiş ürünlere ilgi çok fazla... bu alana yönelebilirsiniz. isim yazılan her şeye yoğun bir ilgi var. ama ürün hazırlama sürecinizi iyi planlamalı ve müşteriye bunu net şekilde açıklamalısınız.

etsy'de kendi sektörünüzden olmasa bile her türden başarılı ve başarısız sayfayı gece gündüz incelemenizi öneririm. böylece hatalarınızı eksiklerinizi ve yapmanız gerekenleri daha net anlayacaksınız. kendiniz gibi değil, abd'li veya avrupalı bir satıcı veya müşteri gibi düşünmeyi öğrenmelisiniz. inanın yabancı dizileri bile izlemenin faydası var. sonuçta farklı bir kültüre satış yapıyorsunuz. misal patik örüyorsanız, aynı sürede aynı maliyet ve emekle süper kahraman maskesi örüp daha çok satabilir ve kazanabilirsiniz. abd'liler de patik kullanıyor ama inanın süper kahraman maskesini daha çok kullanıyorlar. müşteri siz değilsiniz, bütün dünya. farklı düşünmek zorundasınız.