Euroleague'de Play-Off Eşleşmelerinin Sonucu Ne Olur?

Euroleague'de normal sezonun sona ermesiyle birlikte ilk 8'e kalan takımlar arasındaki eşleşmeler de belli oldu. Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko ile, iki temsilcimizle katıldığımız play-off'lara bir bakalım.
Euroleague'de Play-Off Eşleşmelerinin Sonucu Ne Olur?

euroleague'de normal sezonun sonuna gelmiş bulunmaktayız. son haftanın maçlarında değinilecek pek bir şey olmadı açıkçası. kısaca değinecek olursak fenerbahçe'de zor maçların yükünü taşıyabilecek 3 adam var. de colo, vesely ve guduric iyi veya kötü oynasalar da zor maçlarda ezilmeyen oyuncular. diğerleri ise tamamen kayboluyor. burada oyunu kontrol altında tutacak daha fazla adama ihtiyaç duyuluyor. önümüzdeki sene yapılanmasında bunlar halledilecektir. aslında bu gibi maçlarda daha fazla öne çıkması beklenen oyuncular ulanovas ve barthel'di ama hiç ortalarda yoklar. barthel yerine ersan ilyasova gelse muazzam olur ama luke sikma da mükemmel transfer olur tabi.

eşleşmelere bakalım...

barcelona - zenit

barcelona'nın rahat geçeceği bir seri olacak. zenit kalibre ve istikrar olarak barcelona'nın kadro kalitesine ulaşabilecek takım değil. çok üzerine düşünmeye bile gerek duymadan 3-0 barcelona diyorum.

cska - fenerbahçe beko

bu seri vesely var mı yok mu üzerinden okunmalı. eğer vesely yoksa cska'nın 3-0 alacağını düşünüyorum. fenerbahçe üçlüsünden birinin kaybı anlamsız bir özgüven kaybına sebep oluyor. guduric/de colo/vesely'den biri sahada olmadığında o oyuncunun kişisel katkısından çok daha fazlasını kaybediyor fenerbahçe. guduric çoğu maçta aslından pek etkin değil. ama o olmadığında diğer oyuncuların etkinliği ve özgüveni yok oluyor. keza de colo ve vesely için de geçerli. ama vesely varsa fenerbahçe bambaşka bir takım oluyor. yine de zo brown'ın istikararsız katkısı, pierre'in bu seviyelerde zorlanması ve barthell/ulanovas'ın hiç olmamasını dikkate aldığımızda seri maximum 3-2 cska üstünlüğü ile sonlanır. cska'da da problem yok değil, milutinov yok. mike james takımdan ayrıldı ama bunu pozitif olarak ekliyorum, çok sorunlu bir oyuncu. cska'da bu oyuncuların yokluğunda sorumluluk alacak çok oyuncu var. will clyburn/shengelia/voigtmann üzerinden takımı taşıyacaklardır. ama clyburn kötü bir seri geçirirse ve fenerbahçe tam kadro üst seviyeye çıkarsa fenerbahçe'den f4 bekleyebiliriz.

anadolu efes - real madrid

efes'in keyfiyeti ve maç seçmesi can sıktı açıkçası. oynadığı zaman herkesi 30'a yatırıp, bazı maçlarda kontak kapatması tedirgin etti. ama playoff'ta herhalde böyle bir şey yapmazlar. real madrid'ten gabriel deck nba'e gitti, playoff'larda yok. llull ve fernandez playoff'lar için geri döndü. llull ve fernandez'in hangi seviyede döneceğini bilmiyoruz ama efes'in tavanını ve real'ın tavanını kıyasladığımızda bu seri 3-0 efes.

olimpia milano - bayern münih

kadro kalitesi ve derinliği açısından milano'nun geçmesi gereken bir tür ama bayern münih ayakkabıya yapışan sakız gibi takım. inatçı, kavgacı bir takım bayern, milano ise lider oyuncularının ittirmesiyle agresifleşen bir takım. yani hines/datome dürtmese hemen uysallaşan bir takım. burada seriyi milano'nun ne kadar agresif olabileceği belirleyecek ama son maça kadar gideceğini düşünüyorum ve 3-2 milano'nun geleceğini düşünüyorum. kadro kalitesi farkıyla maç sonlarını iyi oynayıp milano seriyi alacak gibi bir his var içimde.