Ev İşleri Yapabilsinler Diye Kadın Gibi Yetiştirilen Samoalı Erkekler: Fa'afafine

Büyük Okyanus'un güneyinde bir adalar topluluğundan meydana gelen Samoa'da yıllardan beridir süregelen ilginç bir gelenek var: Fa'afafine. Nedir bu Fa'afafine derseniz detaylarını aktaralım.
Ev İşleri Yapabilsinler Diye Kadın Gibi Yetiştirilen Samoalı Erkekler: Fa'afafine

fa'afafine (fafafini), samoa kültüründe toplum tarafından yaratılan ve kabul gören üçüncü bir cins.

biyolojik olarak erkek doğan bireyin, çocuk yaştan itibaren bir kadın gibi yetiştirilmesi ve toplumda kadın rolünü yerine getirmesidir. 


toplumda kadınların eksikliğinden ya da yetersizliğinden dolayı, onların yerine getirmesi gerektiği düşünülen işleri yüklenmeleri için bazı erkek çocukları, küçük yaşlarda kadın rolünü üstlenirler. toplum, kendi ihtiyaçları doğrultusunda bu üçüncü cinsi oluşturup, yerini ve rolünü belirlediğinden, fa'afafine normal bir erkek ve normal bir kadın gibi içselleştirilmiştir.


toplum, onları homoseksüel ya da travesti olarak görmez. aksine, yükledikleri tanım gereği kadın gibi görürler. fa'afafine'ler kadın gibi giyinir, hareket eder ve konuşurlar. bir fa'afafine, bir başka fa'afafine ile ya da kadınla ilişkiye girmesi uygun bulunmaz, çünkü bu iki kadının birlikte olmasıyla aynı anlama gelir. 


kısaca lezbiyenlik bu toplumda hoş karşılanmaz. bir fa'afafine, normal erkeklerle birlikte olur. bu da homoseksüel ilişki olarak görülmez. bir diğer ilginç nokta ise, bu toplumda, genelde genç erkeklerin ilk cinsel ilişkilerinin bir fa'afafine ile olmasıdır.

İleride Koca Bulabilsinler Diye Kız Çocuklarına Zorla Yemek Yedirme İşlemi: Gavaj