Ev Kiralarken Ek Masraf Çıkmaması İçin Kontrol Etmeniz Gereken Yerler

Bir eve baktınız, beğendiniz, tutmaya karar verdiniz diyelim; evi tutmadan hemen önce aşağıdaki kontrolleri yaparsanız sonrasında çıkabilecek ek masrafları ev sahibine iteleyebilirsiniz.
Ev Kiralarken Ek Masraf Çıkmaması İçin Kontrol Etmeniz Gereken Yerler
iStock

1. ocak, fayans üzerine gömme ise kenarlarından tezgahın altına su kaçırıyor mu diye mutlaka bakın.

2. tüm odaların kapı anahtarları var mı?

3. odalar düzgün kilitleniyor mu? kontrol edin.

4. lavabo giderlerine su tutun. sözleşme yapılmamış ve sular akmıyor olsa bile giderlere bir 5 lt'lik su dökerek mutlaka kontrol edin.

5. lavabo giderlerinden koku geliyor mu bakın. (bu nedenle gider hortumlarını değiştirmek zorunda bile kalabilirsiniz)

6. kışın taşınıyorsanız sizden önceki kiracı camı açık unutmuş ya da camlar su almış olabilir. yerler parke ise altlarından küf kokusu geliyor mu ya da terleme yapmış mı, bir kontrol edin.

7. mutfak dolaplarının sağlamlığını mutlaka kontrol edin. sorunlu dolapları evden çıkan kiracılar eğreti tutturabiliyorlar.

8. banyo ve mutfaktaki fayansları kontrol edin. kırık olanların fotoğrafını çekip ilk gün ev sahibinize gönderin.

9. kombiyi çalıştırıp tüm peteklerin ısınıp ısınmadığını kontrol edin. banyo ve mutfak musluğundan sıcak su gelip gelmediğini de kontrol edin.

10. ev sobalıysa baca deliğinden bir kağıt yakıp bacanın çekip çekmediğini kontrol edin.

11. tüm duylara ve prizlere elektrik gelip gelmediğini kontrol edin.

12. ışıkların anahtarlarının hepsinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

13. odalardaki prizlerin yeterli olup olmadığını kontrol edin.

14. çamaşır makinesini koymanız gereken yerde gider olup olmadığını priz olup olmadığını kontrol edin. yeni dairelerde bunlar unutulabiliyor.

15. odalarınıza uydu, anten vs. iç tesisattan gelip gelmediğini kontrol edin. yoksa çözümü sorun.

16. evinizin badanalı olduğu iddia ediliyorsa duvarları mutlaka kontrol edin. delikler ya da döküntüler varsa fotoğraflayıp ev sahibinize gönderin.

17. tüm camların kornişlerinin olup olmadığını kontrol edin.

18. pencerelerin düzgün bir şekilde kapanıp kapanmadığını, menteşelerin sağlam olup olmadığını kontrol edin.

19. kapı fitillerinin yıpranmış olup olmadığını kontrol edin. kışın çok fazla yakıt parası ödememek adına yapın bunu.

20. ev bakacağınız günü mümkünse yağmura denk getirin. akıntı vs. var mı, en güzel anlayacağınız zaman yağmurun yağdığı zamandır.

21. sifonu mutlaka kontrol edin. genelde kaçırıyor sifonlar. taşındığım evlerde contadan kaçırmayan sifon görmedim.

22. duş başlığının flexi hortumuna bakın, kaçırıyor olmasın.

23. otopark kumandalı ise kumandasını isteyin ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

24. evin iç kapısının tüm anahtarları olup olmadığını öğrenin. (teslim ederken nasıl aldıysanız öyle teslim edeceksiniz.)

25. evde alarm ya da diyafon varsa nasıl kullanıldığını mutlaka yanınızda test ettirin.

26. elektrik, su vs. sözleşmeleri hazır bir eve giriyorsanız girdiğiniz gün, sayaçların üzerindeki endeks değerlerinin fotoğrafını çekip ev sahibinize gönderin. istenmeyen faturaların önüne geçmiş olursunuz. taşındığım bir evde sifon bozuk olduğu için ilk girdiğim gün tamir etmiş olmama rağmen ben evi tutana kadar boşa akan suyun faturası üzerime kalmıştı.

27. tuttuğunuz ev eşyalı ise çamaşır makinesini mutlaka kontrol edin. bir çalıştırıp izleyin. eğer yürüyorsa, kazanında sıkıntı var ve yakın zamanda mefta olacak demektir. üzerinize kalabilir.

28. banyodaki eğimi yere su tutarak kontrol edin. su odaya değil gidere doğru akması gerekiyor. banyo temizliğiniz eziyete dönüşebilir. eşikte odaya su gitmesini engelleyen set de olması gerekiyor. bunları mutlaka kontrol edin. varsa balkon da aynı şekilde kontrol edilecek.

29. ev eşyalı ise ütü, ütü masası ve saç kurutma makinesi başta olmak üzere olması gereken eşyaları sorun ve kontrol edin. seyyar çamaşır askılığı yoksa çamaşırlarınızı nereye asacağınızı öğrenin.

30. ev eşyalı ise buzdolabının termostat devreye girerken ve çıkarken çalışma ve durma şekline bakın. titreme, sallantı varsa ya da buzdolabı çok gürültülü çalışıyorsa bozulması durumunda değiştirilme şartlarını sorun.

31. kombiye su basın ve peteklerde kaçak var mı? tesisatta kaçak var mı? kontrol edin.

32. ev eşyalı ise koltuklarda ve evdeki yataklarda sigara yanığı izleri olan yerleri ve leke olan yerleri fotoğraflayarak ev sahibinize gönderin.

33. apartmanla alakalı bilgileri not alın. aidat nereye ödeniyor çöpler saat kaçta çıkartılıyor. temizlik ne zaman geliyor. apartman görevlisi varsa kaç numarada oturuyor, ismi nedir vs...

34. kira sözleşmesi, banka hesap numarası, tapu sahibi üçü aynı kişi olacak. dolandırılırsınız bak söyleyeyim. bu belki de en önemlisi. evi terk ettikten sonra ödedikleri kiraları ödemiş olmalarına rağmen tekrar borçlandırılan insanlar var, kirayı başka hesaplara yatırdıkları için.

ödeme ya da kiralama işlemleri başkası adına yapılıyorsa vekaletnameyi mutlaka görmek isteyin hatta mümkünse fotokopisini talep edin ya da fotoğrafını çekin. çektiğiniz fotoğrafları silmeyin. mümkünse gönderdiğiniz mesajları saklayın.

Ev Satın Almakla Kiralamak İkileminde Kalanları Doğru Seçime Ulaştıracak Maliyet Hesaplaması