Evde Burrito Nasıl Yapılır?

Meksika mutfağının dürümü diyebileceğimiz bu yiyeceği evinizde de yapabilirsiniz. Nasıl yapılır, nedir, malzemeleri nelerdir diyorsanız buyrun.
Evde Burrito Nasıl Yapılır?
iStock

tex-mex mutfağından çıkma bir yiyecektir burrito. tortilla arasına envai çeşit malzeme koymak suretiyle yapılan dürümdür. yapmak isteyenler için birkaç ipucu vereyim.

1- tortillayı krep tavası üzerinde ısıtın. bir yüzü ısındıktan sonra çevirip, ısınmış yüzeyin üstüne cheddar peyniri (sarı burger peyniri) koyun. hafiften erimeye başlayınca tavadan alın..

2- ilk kat marul-iceberg olmalı. çarşaf misali altlık yapar ve burrito'nun delinmesini engeller.

3- yeşilliğin üstüne pilav, et (tavuk veya kırmızı et), fasulye, mısır şeklinde çok abartmadan malzemeleri yığın. bütün tortillaya yaymayın ama malzemeyi. bir ucuna daha yakın bir dikdörtgenin içinde üst üste toplayın. en üste zevkinize göre sour cream, guacamole, acı sos, salsa - pico de gallo gibi soslardan abartı olmayan miktarda koyun.

4- katlamak en önemli kısmı. iki elinizi kullanarak; önce dikdörtgenin (malzemelerin şekline göre) kısa taraflarında içeri doğru 1-2 cm olacak şekilde katlayın hafifçe. yüzük ve serçe parmakları bu katlamayı tutarken, diğer parmaklarınızla dikdörtgenin uzun olan kısmından içeri doğru katlayın ve yuvarlayın. sıkıştırarak ve toplayarak bu şekilde dürümü sarın. nette bulduğum bu sarma görseli daha net anlatıyor aslında:

5- bu halde tavanın üzerinde biraz daha ısıtarak çıtır bir doku yakalayabilirsiniz.

6- tam orta kısmından, keskin bir bıçakla dikkatlice çaprazlamasına kesip tabağa öyle alın. bu şekilde yemesi daha kolay olacaktır.

afiyet olsun...

Boşnak Pastırması Olarak Bilinen Nefis Meze: Kuru Et Nasıl Yapılır?

Evde Armutlu Tart Nasıl Yapılır?