Evde Cider Nasıl Yapılır?

Cider nedir, nasıl yapılır? Yapımı evde bira veya şarap yapmaktan daha kolay olan cider'ı evde yapan birinden detaylı bir kılavuz.
Evde Cider Nasıl Yapılır?
iStock

kitsiz, masrafsız evde bira denemelerim sonuçsuz kalınca, bu sefer de cider denemek geldi aklıma. çünkü yapımı oldukça basit gözüküyordu. sahiden de öyle. işbu yazı gazlı mı gazlı, buz gibi enfes cider içerken yazılmaktadır...

malzeme tedarikinde bim'i kullandım. masraf benim için önemliydi, zira bu işle uğraşmanın tek amacı içkiyi ucuza getirmekti. bu yüzden şampanya ya da bira mayası falan almadım. ki alınabilir, evet ama içkimin tadını eğer sevmeseydim ancak buna mecbur kalacaktım.

masraflarıma bir göz atalım

Not: Yazı 2019 tarihlidir.

2 kilo şeker 9 lira, 4 adet jucy elma suyu 12 lira, ekmek mayası (fiyatını hatırlamıyorum) 2 lira, bir de iki adet 5 litrelik su ama gider olarak saymıyorum sonuçta sular içiliyor evde. cider için gerekenler bunlardı. bir de 20-30 lira vermeden hava kilidi yapmak için nalburdan 5 liraya silikon ve 1.5 liraya da 1 metre plastik boru aldım. tabi 5'er litrelik üretim yapacağım için 2 kiloluk şeker 4 sefer yetecek, maya ise baya bir kullanılır bunu da not düşeyim. yani toplamda düz hesap 15 liraya 5 litre alkol elde etme düşüncesiyle yola çıktım. (2.25 tl şeker + 12 lira elma suyu+1 lira maya) evet litresi 3 lira. bugün marmara gold ya da skol'un 18 lira olduğunu düşününce, baya bir iyi geliyor kulağa.

tarife gelince

500 gr. şekeri kavanozda, sıcak suyla karıştırıp güzelce erittim. 5 litrelik pet şişeye, 4 adet %100 elma suyu jucy'i boşalttım.


üzerine de 500 gr şekerli su döküp, iyice çalkaladım. şekerli su kavanozunun dibinde bir miktar kaldığı için, ılık su katıp, yaklaşık yarım paket mayamı, 10 ila 15 dakika bekleterek orada aktifleştirdim. köpürdü de köpürdü, ardından onu da ekledim pet şişeye. karanlık bir yere üzerine de battaniye ile sararak bıraktım canımı ciğerimi. bu sarma işi kefir ve yoğurt alışkanlığı. akşama bir kontrol ettim, hava kilidi için bir diğer su dolu 5 litrelik pet vardı yanında; o gluk gluk etmeye başlamış. ilk 2-3 gün, saniyede gluk gluk ediyordu. 4. gün gibi azaldı iyice, 5. gün durdu. ben de aldım şişelemeye götürdüm 6 saat sonra.


şişe olarak akmina'nın 1 litrelik maden suyu petlerini kullandım. 4.5 litre çıktı diyebilirim; dibini almak istemediğim için. ilk sefer olunca 4 şişede de bir deney yaptım ve sırayla; şekersiz, 1 küp şeker, 2 küp şeker ve 3 küp şeker ile şişeledim.


kalan yarım litreyi hemen buzluğa koydum. 15 dakika sonra lıkır lıkır içtim. o bile gazlıydı diyebilirim yani gazlansın diye beklemeden bile içerim dedim ben bunu.

gazlanmamış olanın bile asidini görmeniz için.

bu 4'lü takımı aldım karanlık yere götürdüm, bir de çöp poşeti geçirdim patlar matlar, tecrübesizliğim uğraştırmasın beni diye. yine aradan bir 6 saat falan geçti. birkaç saate de dışarı çıkacaktık içmeye, dedim bu 3 küp şekerli olanı dolaba atayım. onun patlamasından da endişeliyim çünkü.

o gece bu litrelik içildi ve gazı falan her şeyi tek kelimeyle lezizdi. alkol oranı da iyidir diye düşünüyorum. yarım litrede rahatlama baş gösterdi. maya tadı biraz vardı. diğerlerini de 24 saat sonra dolaba aldım. onlardan da önce 2 küp şekerliyi açayım dedim, bir ne göreyim köpürüyor deli gibi. fazla bile beklemiş dışarıda. bundan sonra 3 küp şekerlideki gibi 6-7 saat tutup hemen dolaba almayı planlıyorum. mecbur diğerlerini de açıp havasını alıp dolaba yeniden koydum. yaşadığım tek sorun köpürünce yahut bardağa da boşalttığınızda ortaya çıkan hafif köpürme üzerine, dibe çöken mayaların yukarı gelmesi. sonra yine iniyorlar aşağı gerçi.


şimdi notlarıma bakıyorum

öncelikle bekledikçe görüntüsü iyice biraya benzedi. mayalar dipte tam sıkıştı, bir katman oluşturdu. şişe şekeri olarak litre başına 2 küp yeter diye düşünüyorum. ilk yaptığımdan hemen buzluğa atıp lıkır lıkır içtiğim vardı ya, onun sayesinde o gün 5 litre daha kapatmıştım. birazdan açacağım hatta. :) fakat bundan sonra 10 litrelik sularda yaparım. 5-5 uğraşılmaz içmeyi seviyorsanız. şişeleme yaparken, kahve makinasında kullandığım kağıt filtreyi deneyeceğim. içerken de şişeden önce french press'e boşaltıp, onun filtresiyle mayayı altta mahkum etmeyi planlıyorum. tabi amaç ziyan etmemek. ne açgözlüymüşsün, litresi 3 liraymış zaten diyenler olabilir. evet ama kendin alkol yapınca daha çok içiyormuşsun kıyamıyormuşsun arkadaş.

sorusu olan varsa ve elimden gelirse yardım ederim. esenlikler dilerim.