Evde Fettucini Alfredo Nasıl Yapılır?

İsmi şekilli diye bunu sadece restoranlarda yiyebileceğinizi düşünmeyin, bu enfes makarnayı evde, marketten aldığınız malzemelerle siz de yapabilirsiniz.
Evde Fettucini Alfredo Nasıl Yapılır?
iStock

fettuccine alfredo... orjinalinde tereyağı ve parmesan peyniri olan, hamuru elle yapılan muhteşem ötesi orgazmik makarna.

yapılırken kırılmaması gereken bir üretim zinciri var

tabağın en altına dört beş küp tereyağı. yaklaşık 80 grama denk geliyor. tereyağını sıcak tabağa koyuyoruz. en altı hafif böyle ateşteki plastik gibi erimeye başlıyor ama bütünü erimeyecek hemen.

üstüne tencereden hemen kevgire aktarıp bekletmeden tabağa makarna eklenmesi gerekiyor. bu makarnanın sıcaklığı alttaki tereyağının bütünlüğüne nüfuz etmeye başlarken bir elin avucunu dolduracak kadar toz parmesan peyniri boca ediliyor.

en son aşama olarak tabakta kaşık ve çatal yardımı ile dibi de karışacak şekilde nazikçe makarnamızı parçalamayacak kadar karıştırılıyor.

eğer güzel karıştırırsanız makarnanız krem rengi kadifemsi bir görünüme bürünecektir.

orjinalindeki gibi hafif görünmesini sağlayan ise fransız ekolü italyanların yaptığı tereyağıdır. türkiyede bu ayarda tereyağları da üretiliyor ama marketlerde satılanlar bu işi görmüyor.

eğer bu tür bir tereyağı bulamıyorsanız üzülmeyin, toz parmesanı bir kasede bir çay kaşığının yarısı kadar zerdeçal ile birlikte karıştırıyoruz. bir de tereyağını eklemeden önce tabakların sıcak olması gerekiyor. yirmi otuz saniye sıcak suda beklese yeterli fakat bunu evde yapabilme imkanınız yok ise veya çok kalabalık iseniz fırında tabakları ısıtabilirsiniz veya bu adımı atlarsınız ama tereyağınızın erime kalitesi bu tabakların sıcak olmasına bağlı olduğundan bu da en önemli faktör.


internette sürüyle ev yapımı makarna tarifi var. içinde irmik olmayan sadece unla yapılanlardan yapmanızı öneririm. türkiye'de makarna fabrikalarında niye irmik kullanıldığını da çözemedim. spagetti, penne vs gibi makarnaları yapabilmek için makineye ihtiyacınız var fakat fettuccine için makinesiz de çok başarılı bir şekilde sonuç alabilirsiniz.