Evde İtalyan Usulü Sıcak Çikolata Nasıl Yapılır?

Dışarıda sıcak çikolata ismiyle satılan içeceklere rahmet okutturacak güzellikte bir sıcak çikolata tarifi, buyrun.
Evde İtalyan Usulü Sıcak Çikolata Nasıl Yapılır?
iStock

sıcak çikolata diye sulu süte karıştırılmış en leş kakao ve mısır şurubu karışımını içip midesi bulananların çilesini sonlandırmak benim görevim, kim verdi lan sana görevi demeyin, kendim durumdan vazife çıkardım. öncelikle, bu bilinene göre zahmetli ve pahalı bir yol, korkan şimdiden yazıdan çıkabilir. ben sıcak çikolatayı yaklaşık on-on beş yıldır böyle yapıyorum, sonradan öğrendiğime göre italyan usulüymüş.

önce 200 ml'lik bir kutu kremayı hacmi iki katına ulaşana dek çırpıp dolaba kaldırıyoruz.

sonra bir tepeleme yemek kaşığı nişastayı az soğuk sütle açıyoruz, içinde kesinlikle topak olmayacak. bu da dursun kenarda.

üçüncü olarak bir kaserole 300 ya da 350 ml süt döküyoruz, içine bir yemek kaşığı kaliteli dark kakaoyu eleyerek ekliyoruz, sonra iki yemek kaşığı şeker, bildiğimiz beyaz olanı ama esmer eklediğimde ortaya çıkan tat daha karamelimsi ve derin, varsa yapın derim, sonra en önemlisi bir pinçik tuz, aşırı yakışıyor ve tadı dengeliyor, olmazsa olmazlardan, himalaya ya da kaya tuzu olsun (madem şımardık).

bunları güzelce karıştırıyoruz, homojenize bir hal alınca nişastalı süt karışımını ekliyoruz, sonra karıştırarak kaynama noktasına getiriyoruz, kesinlikle kaynamayacak, bu arada ateş hep orta, o noktada altını kapatıyoruz.

koyuluğu son derece güzel ve yerinde olan karışıma yüzde altmışın üzerinde kakao ihtiva eden bir çikolata ekleyip eriyene dek karıştırıyoruz, yalnız sakın damla çikolata denen o korkunç şeyi katmayın. küvertür ya da yemek için aldığınız kareleri ince parçalayın, olur. ne kadar çikolata derseniz çok katılaştırmayacak ama çikolata tadını da adına layık olacak kadar içerecek kadar bir miktar.

evet bitti, fincanlara paylaştırıp üzerine çırptığınız kremayı ekliyorsunuz, ben gibi bir lezzet arsızıysanız krema üstüne tarçın da serpiyorsunuz, abartmanın en güzel yanı sınırının olmaması zaten. (bugün bir kupa içtim diye 3 saat spor yaptım, 1100 kalori yaktım, hiç pişman değilim, değerdi.)

üşenmeyip yapacaklar varsa afiyet olsun.