Evde Kedi Beslemenin Aylık Maliyeti

Kedi sahiplenmeyi düşünenler ne gibi bir maddi sorumluluk üstleniyorlarmış, bakalım.
Evde Kedi Beslemenin Aylık Maliyeti
iStock


kediyi sahiplenmeden önce yapılacak masraflar

bunlar bakın tamamen sizin bütçenize, götünüzün keyfine göre olan şeyler. kedinin yiyip içeceği kaplar, yatacağı yer, taşıma çantası, kum kabı. para harcamak istemiyorsanız evdeki eski leğeni kum kabı yaparsınız. ben mesela eski bi çekmeceli sebzelik vardı, onun bi çekmecesini kum kabı yapmıştım ilk kedi aldığımda. mama ve su kabı olarak yoğurt kapları, yatacağı yer olarak da eski sepetler/kutular/çamaşır leğeni içerisine sereceğiniz eski bir havlu/battaniye işinizi görür. zaten genelde sizin hazırladığınız yere değil kendi beğendiği yere yatar.

ama illa alacam lan hepsini derseniz

açık kedi kumu kabı 27 lira

kum küreği (bu şart) 5 lira 

mama/su kabı 8 liradan 16 lira 

taşıma çantası 31 lira

kedi yatağı 42 lira 

tırmalama tahtası 42 lira 

tasma 7 lira (ben prensip olarak tasma kullanmıyorum ama dekoratif olsun, sevimli dursun diye arada böyle şeyler şeedebiliyorum)

not: bunları bu arada hep en düşük fiyatlılardan seçtim ve bu fiyatlar benim internet alışveriş edeceksem tercih ettiğim siteden. ancak en ucuz fiyatlar değil. eminönü'nde daha ucuza bulursunuz hepsini otomatikli hazneli mama kapları, su sebili gibi akan sulu su kapları efendime söyleyeyim kendi kendini temizleyen kum kapları var aklınıza gelebilecek her şekilde. lunapark gibi kedi evleri var. bunlar hep sizin bütçenize ve zevkinize kalmış. ama benim tavsiyem, trilyoner de olsan kedinle tanışmadan, ilk başta tonlarca masraf yapmaman.

bunlar haricinde, migros'tan/koçtaş'tan/bauhouse'tan artık evine hangi market yakınsa yani, 7-10 lira arasında değişen fiyatları var, bir adet yapışkanlı rulo alman ki tüy toplamakta kullan. 5 liraya bir kedi tarağı, 7 liraya da bir tırnak makası al, kedinin tırnaklarını kendin kesmeyi öğren, veterinere boşa para verme.

veteriner masrafları

- pire ilacı: 25 tl 

- iç parazit hapı 5+5 tl'den 10 tl 

- karma aşı: 35+35'ten 70 tl

- kuduz aşısı 35 tl 

- lösemi aşısı 35+35 70 tl 

- kısırlaştırma 350 tl

not: veterinerlerin aldığı ücretler bulunduğunuz şehre ve aynı şehirdeki semtlere göre değişiyor. nişantaşı'nda götüreceğiniz veterinerin ücretiyle, ümraniye'dekinin fiyatları aynı değil. bunu bilin. ben kendi ödediğim miktara göre size fiyat çıkarıyorum.

bunların hepsinin toplamı şu ana kadar 749 tl etti. 

mama ve kuma gelelim

hills yetişkin kedi maması 15 kg 359 lira 

5 kg kedi kumu 14.25 lira 

benim tavsiyem, özellikle çalışan bir insansanız, her zaman için 15 kiloluk mamalar almanız. hem daha ucuza geliyor, hem de sabahın köründe işe yetişmeye çalışırken mamanın bittiğini görüp naapcaz şimdi diye strese girmiyorsunuz. her zaman için evinizde insan mamasından çok kedi maması, insan tuvalet kağıdından çok kedi kumu olsun. zira toptan almak hem daha ekonomik, hem daha pratik. uygun koşullarda sakladığınız müddetçe, bayatlama/bozulma vs olmuyor. (evinizin damlataş mağarasından hallice olmadığını varsayıyorum)