Evde Kedi Besleyenlerin Sayısında Neden Gözle Görülür Bir Artış Var?

Kedi beslemenin neden popülerleştiğine dair olasılıkları masaya yatırdık.
Evde Kedi Besleyenlerin Sayısında Neden Gözle Görülür Bir Artış Var?
iStock

ilk akla gelenler

son derece sevimli, duygularını ifade edebilen, temizliği kolay, sessiz, ev içinde huzurla yaşayabilen ve oyun oynarken bütün stresinizi, üzüntünüzü alabilen bir hayvan olduğu için. kedi yüzü insanın güzellik ölçüsü olarak kabul ettiği iri ve çekik parlak renkli gözler, minik ağız ve burunla bezenmiş.

ama iş yalnızca sevimlilikte bitmiyor, duyuları çok güçlü hayvanlar. yetişkinlikte beslediğim ilk kedim açık kalan ocaktan yayılan doğalgazın kokusunu alıp koşturarak beni uyarmış, evi muhtemel bir patlamadan kurtarmıştı. bunda ne var demeyin, zira ben koku alamıyorum, o gazı fark etmem saatler sürebilirdi.

"nankör kedi" efsanesi de ayrı bir yanılgı, zira yine aynı kedi babam hastaneye yattığında iki hafta yatağının üzerinde beklemiş, sonra cenazesinin olduğu gün eve gelenlere tıslayarak babamın yatağına oturtmamış, babamın bir daha dönmeyeceğini anladığında da sinir krizi geçirip bizi ısırmıştı. sevdiğine oldukça sadık bir hayvandır.

bunlar gibi sayısız örnek anlatabilirim, ateşli yatarken beş gün üzerimden kalkmaması, alerji nedeniyle gece yarısı bayılıp odanın zemininde kaldığımda bir başka kedimin yüzümü yalayarak uyandırması, ikiz kardeşi astım krizine girdiğinde diğer kardeşin çığlık atarak beni yardıma çağırması, saymakla bitmez...

keyfini sizinle, acısını yalnız yaşayan dirayetli ve gururlu bir hayvandır. bir kez tanışan bir daha bırakamaz.

çünkü dışarıda çok fazla kedi var

kedilerin inanılmaz bir popülasyonu var. belediyelerin ve vatandaşların en çok şikayet ettiği hayvan köpek. köpekler sürü olur, köpekler ısırır, parçalar, haberlere konu olur. kediler ise kendi halinde takılır, size kolay kolay salça olmaz. alt tarafı attığı bir tırmık için kimse ortalığı galeyana getirmez, haber değeri de yoktur. kendi halinde takılırlar işte. bu sebeple belediyeler toplama, barınakta bakma, kısırlaştırma ve serbest bırakmada hep gündem köpeklerdir. gidin bakın belediyelerin hayvan barınağına, bir tane bile kedi göremezsiniz. bu yüzdendir ki belediyeler, kedi toplama, kısırlaştırma, barınakta bakma ve serbest bırakma işine bakmazlar. bundan ötürü de kediler sevişiyor, doğuruyor ve özellikle caddelere yakınlarsa yavruların çoğu arabaların altında kalıyor.

bu kadar çok yavru kedi olunca ve evde de bir hayvan bakma isteği oluşunca sokaktan bir tanesini tutup eve getirmek çok basit ve bedava bir eylem. ayrıca kedi yetişkin değilse eve alışması bir kaç gün bile sürmüyor. bu yüzden herkesin evinde kedi var ve bu yüzden bu kadar çok kedi var...

kendimizden biliyorum, çocuk ve torun sevgisi ihtiyacını gidermek amacıyladır

bizimki torun gibi mesela. gençler kötü ekonomik koşullar, eğitimin yerle bir olması, adaletin, liyakatın olmaması dolayısıyla geleceklerini karanlık görmeleri vs nedenlerle ile aile kurup çocuk sahibi olamadıklarından, bu çocukların anası babası olan belli bir yaşın üstü de torun, yeğen çocuğu vs olmadığı için sevgi ihtiyaçlarını evcil hayvanlarla gideriyorlar.

kayınvalidemin 5 torunu var, 4’ü yurt dışına yerleşti. son giden 40’ından sonra çoluk çocuğu ile gitti. kızlarını bu ülkede büyütmeyi riskli buldu. burada kalan en büyük torun da yaşı büyük olmasaydı muhtemelen giderdi.

"neden köpek değil de kedi?" derseniz... bir kere bedava edinileniliyor, birine emanet etmek daha kolay. özellikle arabası olmayanlar, kiracılar, öğrenciler, düşük gelirliler ve benim gibi tembeller için bakımı çok daha kolay. bir de seviyoruz tabi minnoşları.

son söz

kedi hayvanı (elma meyvesi) evrim denilen olayda yüz binlerce senedir çok müstesna bir yerde duran, kendi kendine yeten ve insanoğlunun bütün densizliklerine karşı hiç gecikmeden s.ktiri çeken bir hayvan olduğundan insanla birlikte yaşamaya en müsait hayvandır. türlü uyanıklıklarla kendisini insan yavrusuna benzetse de (büyük göz, minimini burun, güzel yüz, ince ses) asla insan yavrusu kadar bağımlı değildir, kafa ütülemez ve talepleri genellikle çok bellidir, ötesi için de “gölge etmeyin, başka ihsan istemez”.

insana yeryüzünde eşsiz olmadığını iyice belletmesi açısından herkeste kedi olması hiç de sorunsal olmayıp, muhteşem bir şey bu nedenle.