Evde Kendi Güvenilir Sucuğunu Yapmak İsteyenler İçin Leziz Bir Tarif

Evde sucuk nasıl yapılır? Evde sucuk tarifi için malzemeler nelerdir? Evde kalmanın en güzel şey olduğu şu koronavirüs günlerinde, sucuk yapmayı da deneyebilirsiniz.
Evde Kendi Güvenilir Sucuğunu Yapmak İsteyenler İçin Leziz Bir Tarif

türkiye'de çok güvenilen kasaplar dışında satın alınmaması gereken bir gıda maddesi sucuk. hatta içini kendiniz vermiyorsanız o güvenilir kasaba da güvenmeyin. zor değil, kendiniz yapabilirsiniz; hem kendi zevkinize göre yağ-baharat ayarı çekersiniz, hem sağlıklı ve katkısız protein kaynağı olur. hesaplı olması da cabası.

baharat

baharat olarak kimyon, yeni bahar, karabiber, tuz, toz biber, sarımsak veya sarımsak tozu, pul biber temel baharatlardır. artık iyi soğutuculara sahip olduğumuz için çok tuz koymanıza gerek yok. zevkinize göre tarçın, karanfil hatta zencefil katabilirsiniz. ben risk almak istemiyorum diyorsanız hazır sucuk baharatları var.

et

et olaraksa imkan varsa kuzu-dana karışık kaburga, antrikot vb. gerek yok diyorsanız da orta yağlı normal köftelik kıyma işinizi görür. et ne kadar yağlıysa o kadar lezzetli ama sağlıksız olur.

son olarak en önemli malzeme: bağırsak

malzemeleri hazır ettikten sonra kıymayla (2-3 kere çektirirseniz veya evde rondodan geçirirseniz iyi olur) baharatları ve tuzu etle iyice bütünleştiğini, kıymanın heryerinin renk değiştirdiğini hissene kadar karıştırın. ölçü olarak 1 kg kıyma için her baharattan 1 yemek kaşığı ile başlayın, 2. 3. 4. seferinizde oranlarla oynayıp sizin için en ideal reçeteye ulaşırsınız. daha sonra kıymayı hava almayacak şekilde dolaba kaldırın 24 saat dinlendirin. (7-8 saat de olur ama 1 günü öneririm)

ertesi gün aldığınız kurutulmuş bağırsağı sirkeli ılık suya atın. bu aşamada çok kötü bir koku çıkıyor, hassassanız uzak durun. atanamamış mumbarlar suda yumuşarken siz de dolaptan eti çıkarın, et düne göre bir tık sertleşmiş ve baharatla kaynaşmış olacak. çıkarttığınız eti sert bir cisimle dövün (naylon geçirilmiş çekiç bile iş görür) ve biraz daha yoğurun. artık iyice macun kıvamına gelmiş bir kıymanız olacak. daha sonra sucuğu dolduracağınız aparatı hazırlamanız gerekiyor, evde kıyma makinesi veya sosis tabancası tarzı bir alet varsa ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. bu tarz aletleri olmayan arkadaşların biraz mucit yönlerini çalıştırmaları gerekiyor. bir huniden, krema poşetinden, boş plastik bir şişeden, tadilattan kalmış bir boru parçasından yararlanmanız olası. içi kıyma sokabileceğiniz şekilde boş, çok fazla eğilip bükülmeyecek kadar sert ve bağırsak kalınlığına uygun bir silindir tarifine uyan her şey kullanılabilir. siz bunlarla uğraşırken bağırsak yumuşamış olmalı.

sıra geldi doldurma aşamasına

öncelikle bir uyarıda bulunayım ilk elinize aldığınızda beceremeyeceksiniz ve bırakmak isteyeceksiniz. bırakmayın 1-2 deneme yaptıktan ve elinizdeki aparata alıştıktan sonra yapabildiğinizi farkedeceksiniz. bağırsağı kondom geçirir gibi (gerçekten birebir aynı şey) elinizdeki silindir aparata geçirin. göz kararı 1 kangal olacak kadar (çok da önemi yok) bağırsağı geçirdiğinizi düşünüyorsanız bağırsağı kesin ve ucuna düğüm atın. düğüm atmak için sert bir ip kullanmanızı öneririm, düğümü sıkı atmazsanız sucuğu doldururken ucu açılır haberiniz olsun. yani aslında bağırsak şu an tam olarak kondom gibi olmuş olmalı. dışarı bakan ucu kapalı, diğer tarafı açık, açık taraf aparat tarafı olmalı ve kıymayı burdan doldurmalısınız. yeterince doldurduğunuzu düşündüğünüz zaman bağırsağı aparattan ayırıp o ucuna da düğüm atın. dikkat etmeniz gereken en önemli şey bağırsakla kıyma arasında kesinlikle hava boşluğu kalmaması, ufak tefek hava boşluklarını toplu iğneyle patlatabilirsiniz. eğer bunu yapmazsanız kuruturken o bölgeler küflenebilir.

buraya kadar geldiyseniz tebrik ederim, en zor aşamaları geçtiniz

şimdi lezzetli bir sucuklu yumurta ile aranızda duran tek şey 7-8 günlük kurutma süresi. ben cesaret edemediğim için 2-3 gün balkonda kurutup sonra dolaba alıyorum, siz kendinize güveniyorsanız ve havalar uygunsa (güneş yok, serin ve rüzgarlı) 1 hafta dışarıda tutabilirsiniz. sucuğu orta ve doğu avrupa ülkelerindeki gibi çok kuru ve buruşmuş seviyorsanız 1 ay dolapta tutabilirsiniz, klasik market sucuğuna benzesin diyorsanız 1 hafta yeterli. afiyet olsun.