Evde Köpek Beslemek İnsana Ne Gibi Bir Fayda Sağlamaktadır?

Köpek beslemek insana bir fayda sağlar mı, sağlamaz mı? Bir bebek kadar iyi bakım isteyen bu sevimli hayvan, insana ne gibi bir fayda sağlayabilir? Sözlük yazarları anlatmış.
Evde Köpek Beslemek İnsana Ne Gibi Bir Fayda Sağlamaktadır?
iStock.com


59 seconds kitabında richard wiseman'ın alıntıladığı akademik çalışmalardan birinde bir grup borsacıya stresi düşürmesi için köpek veriyorlar. diğer grup ise kolesterol ilacı kullanıyor (sebep: stres kolesterolü arttırıyor). 6 ay sonunda köpek besleyenlerin kolesterol seviyeleriyle ilaç kullananlarınki aynı çıkıyor. ayrıca deneye katılan borsacıların tamamı deney için aldıkları köpeği geri vermeyi reddediyorlar.

bir kere eviniz kokmaz. köpeklere özel şampuanlar var ve köpeği belli bir yıkama sıklığı var.bunların dışına çıkmadığınız sürece gayet misler gibi kokuyor.mesela ben bizimkini dün akşam yıkadım şu an tertemiz gram koku yok. bir daha da 20 gün sonra filan yıkarız ve o sürece kadar da koku olmaz. siz köpeğinizi iyi eğittiğiniz sürece sağı solu ısırıp zarar vermezler.


ve köpek besleyen insanlar da sağlıklı ilişkilere sahip oluyor. hani "hayvanlar dostumuzdur" klişesi vardır ya gerçekten öyle. siz üzgün olduğunuz zaman hissedip gelip size sırnaşması,keyfinizi yerine getirmeye çalışması,evde yalnız otururken gelip dizinize başını yaslaması ve yalnızlığınızı paylaşması bile bunu kanıtlar nitelikte bence.insanlar sevgisine karşılık beklerken kedi/köpek gibi evcil hayvanlar sevgisini size karşılıksız sunar.

bir haftadır üzüntüden, sinirden, stresten yıkılıyorum. boş vakitlerimi ağlayarak geçiriyorum da diyebilirim ve yanımda sadece kim var dersiniz? bence de anladınız. o küçücük varlığın verdiği huzuru ve enerjiyi şuan bana verebilen hiçbir insan yok hayatımda. olmasın da zaten, umurumda değil.


yok tüyü dökülüyor, ay halıya sıçıyor, aman havlıyor diye bahane uyduranlar eminim ki bir kez olsun bunu tatmamistir. suan ben bunalimin esigindeyim, kopegim de hasta. beraber uyuyoruz, beraber uyaniyoruz, beraber evi dagitiyoruz, beraber topluyoruz, hava almaya beraber cikiyoruz, cikamazsak da yine beraber bunaliyoruz. o iyilestikce ben de keyifleniyorum. bundan ote fayda mi olur? birak haliyi gelsin kafama sicsin isterse, canini yedigim.

3 aylık köpek besleme sürecimde;

- öncesinde her hafta sonu ağrıyan başım bir kez bile ağrımadı.

- 16 kilo verdim (98den 82ye), bel-sırt ağrıları bitti, efor harcarken terleme azaldı.

- çevremdeki insanlar daha mutlu ve pozitif bir insan olduğumu söyledi.

- baktığım köpek sokakta ölmek üzereyken bulduğum bir golden olduğundan vicdanen çok huzurlu oldum.

- onu gezdirirken veya onun için internette araştırma yaparken bir çok güzel insanla tanıştım.

bunlar fayda değilse, fayda ne lan it? (it şeklinde bitirerek köpekli başlıkta şaka yaptım ehe mehe)

oglumun gozlerime bakmasina, onunla konusurken beni anlamak istercesine kafasini sola yatirmasina, birsey istediginde kafasini o seyin yanina koymasina, arabanin sesini evden duydugunda cama kosmasina, beraber yurumeye, hasta olmaya, evden cikamayacak duruma geldiginde tuvaleti icin israrla banyoya gitmek istemesine, gittigi banyoda kalp krizinden ölmesine, onunla gecen her ana, her dakikaya milyonlarca tesekkurum var. 


diger hayvanlari sevdirmesine, merhameti hatirlatmasina, dunyami daha yasanir kilmasina milyonlarca tesekurum var. bana kattiklari icin milyonlarca tesekkurum var. gozumde yas kalbimde sizi olmasina milyonlarca tesekkurum var. pasamin, argosumun biricik oglumun kulagina kuyruguna patisine kurban olun.

evet sıçıyo, ısırıyo ama çok sadık çok sevimli gibi karşı tezleri siktir edin, hiçbir boka yaramasa yine kılına zarar gelecek diye korka korka sevmelerin en çokunu veririm.

ev kokuyo diyo adam ya, uyurken kokusunu özlüyon bu varlığın, sevgisizliğini siktiğim.