Everest'teki Cesedi Tam 75 Yıl Sonra Tesadüfen Bulunan Dağcı: George Mallory

Everest'in zirvesine ilk çıkan insan olarak Edmund Hillary'i biliriz, 1953 yılında. Ancak bundan tam 30 yıl önce bir dağcının aslında bunu başarmış olma ihtimali oldukça yüksek.
Everest'teki Cesedi Tam 75 Yıl Sonra Tesadüfen Bulunan Dağcı: George Mallory

1924 yılında royal geographic society'nin everest'in tepesine tırmanmak için kurduğu ekibin lideriydi george mallory. 

kendisine "niye" diye soranlara "because it is there" (çünkü orada) demiştir. 8300 metre yükseklikte çadırını ve ekibini terk ederek arkadaşı andrew irvine ile everest'e tırmanmıştır.


mallory, 1923 yılındaki ilk everest tırmanış denemesinde 24.000 feet yüksekliğe ulaşmıştır. bu deneme aslında daha sonra dağa tırmanmak isteyenler için harita çıkarmak için yapılmıştır.

bir sene sonraki ikinci tırmanış denemesinde arkadaşı irvine'le birlikte kamptan yolladıkları haberde havanın iyi olduğunu ve zirveye tırmanıp bir gün sonra da çadıra geri döneceklerini söylemişlerdir. bilindiği kadarıyla bulutları aşıp yaklaşık 28,000 feet yüksekliğe ulaşmışlardır ama bir daha da onlardan haber alınamamıştır. 


ölümünden 9 yıl sonra bir başka tırmanış ekibi üyesi tarafından mallory'nin buz baltası bulunmuştur. 1999 yılında ise başka bir dağcı ekibi mallory'nin cesedini bulmuştur. 

bir diğer acı nokta ise 1953'te başarıya ulaşan tırmanışın mallory'nin 1923 yılındaki haritalamada bulduğu kuzey doğu tarafındaki vadiden gerçekleşmiş olmasıdır.


george mallory'nin cesedi hala everest'te durmaktadır. zirveye ulaştıktan sonra iniş sırasında düşüp bileğini kırdığı daha sonrada öldüğü sanılmaktadır. cesedi yüzü koyun yatar vaziyette, sırtı mermer gibi bembeyaz olmuş şekilde duruyor. 

mallory'nin cesedin böyle bulunmuş:


George Mallory'nin zirveyi görüp görmediği konusu maalesef net değil

oksijen tüpü cesedinin bulunduğu rakımdan çok daha yüksekte bulunmuştur.

oksijensiz kalmanın korkusuyla kontrolsüz hızlı iniş sırasında düşerek hayatını kaybettiği düşünülüyor.

Irvine ve Mallory


zirveye varıp varmadığı ile ilgili biraz romantik olabilir fakat ingiltere'den ayrılmadan önce eşinin ve kendisinin beraber olduğu bir fotoğrafı yanına alıyor. ve eşine, her gün bu fotoğrafa bakacağım ve eğer zirveye varırsam bu fotoğraf benimle beraber geri dönmeyecek, everest'in zirvesine gömeceğim diyor. daha sonra malum cesedini bulan dağcılar cebine bakıyorlar fakat o fotoğrafı bulamıyorlar.

Dünya'nın Çatısı Olarak Nitelendirilen Everest'i Bu Kadar Ölümcül Yapan Şey Ne?