Evin İçinde Öylesine Takılıyormuş Gibi Görünen Karasineklerin Amacı Nedir?

Musca domestica ya da bizim bildiğimiz adıyla karasinek, pek çok insan tarafından sevilmeyen bir böcek türü. Evin içine girip, saçma sapan yerlere konmasıyla nefret toplayan bu karasineklerin olayı nedir?
Evin İçinde Öylesine Takılıyormuş Gibi Görünen Karasineklerin Amacı Nedir?
iStock

bilimsel ismi: musca domestica (ev sineği)

karasinek, diptera (çift kanatlılar) takımında hemen her ortama uyum sağlamış bir üyesidir. çöplüklerde üremeyi sever. gelişim evreleri sırası ile yumurta, larva, pupa ve erişkindir. erişkinlerin ortalama ömrü bir hafta kadardır. genelde sıcak aylar da görülse de kışın binaların sıcak kısımlarında da erişkin sinekler görülebilir. ağız organelleri yalayıcı şekildedir. özellikle şekerli maddeleri çok sever. 


yiyeceklere ve her yere konduğu için anthrax (şarbon), entamoeba histolytica, giardia intestinalis gibi mikropları insan ve hayvanlara bulaştırmaktadır. 

karasineklerle mücadele etmek çeşitli yönlerden zordur. özellikle çeşitli ilaçlara karşı direnç kazanmıştır. tuzak şeklinde ilaçlar (yapışkan vs.) ile mücadele edilebilir. pencerelere sinek teli takılabilir. üreme alanları çöplük gibi pis yerler olduğu için bu alanlar mümkün olduğunca yerleşim alanlarından uzak olmalıdır. hatta bunları sineklik ile öldürmek bile mekanik mücadele yöntemlerinden birisidir.

kara sinekler de tıpkı diğer canlılar gibi barınma, yeme ve üreme amaçlı hareket ederler. ev ortamının ısısı dışarıya göre daha iyidir; rüzgar yoktur, ne çok sıcaktır ne de çok serin. sinekler yazın serinliğin, kışın da sıcak havanın peşindedir. kışın sinek mi olur demeyin; ılıman iklime sahip bir yerde yaşıyorsanız her daim sinek bulmak mümkün. özetle, ev ortamı sinekler için daha güvenli bir ortam.


ayrıca evde besin bulma imkanları da oldukça yüksek. mutfakta, tuvalette, döşemede mutlaka yiyecekleri bir şey bulabilirler. peki neden bu hayvan sehpaya veya masaya değil de suratıma ve bacağıma konuyor derseniz; yaydığınız ısı ve koku onların gözünde potansiyel bir yiyecek kaynağı olmanıza neden oluyor. özellikle terliyken kokunuzu alan sinek "hımmfs nefis kokuyor, gidip şunu biraz emikleyeyim" diye düşünüyor.


odanın orta yerinde hiç durmadan dönmeleri ise tamamen üreme amaçlı. bir eş bulsam da bafilesem düşüncesinden başkası değil.

ben çözümü kedi beslemekle buldum. özellikle avcı karakterli bir kediniz varsa evin içinde hareket eden her şeyi bir şekilde savuşturuyor.

Sinsice Yatağa Yerleşerek İnsan Kanıyla Beslenen Böcek: Tahtakurusu