Evinizdeki Tarihi Geçmiş Pastörize Sütü Kullanarak Yapacağınız Kolay Bir Lor Peyniri Tarifi

Eğer lor peynirini seviyorsanız kesinlikle denemeye değer ve kolay bir tarif.
Evinizdeki Tarihi Geçmiş Pastörize Sütü Kullanarak Yapacağınız Kolay Bir Lor Peyniri Tarifi
iStock


normalde peynir yapımının 2 yöntemi var

1. süt kesiği denilen asitleştirme yöntemi (limon, sirke ekleme yöntemleri): bunda kaynayan süte çok az limon veya sirke eklenerek süt kesiği yapılıyor. ancak hali hazırda ekşimiş süt çok rahatlıkla kesileceği için birkaç damla limon yeterli gelecektir.

2. şirden mayası yani rennet enzimi ile pıhtı oluşturma: bunda mayalama sıcaklığının. 32-35 derece arası olmalı, aksi takdirde enzim denatüre oluyor. koyu renkli şişede ve dolapta saklanıp çok az kullanılan bir şey. 5 litre süte 2 çay kaşığı yeterli geliyor. bunda peyniri asitleştirmeden yapıldığı için hem probiyotik oluyor hem de tadı bence daha güzel oluyor. ancak kaynatılmadığı için pastörize süt kullanımına dikkat etmekte fayda var. bulunduğum şehirde güvenilir bir çiğ süt pek yok, artık sertifikalı çiğ sütler de satılıyor onlara hiç denk gelmedim.

elinizde ekşimiş süt varsa direkt birinci yöntem daha mantıklı

sütü kaynatın direkt kesilecektir. birkaç damla limon suyu ve akabinde biraz soğuyunca süzme işlemi. lor peynirinin yapımı bu kadar kolay.

kaynayınca süt kesiğinin oluşması


süzme aşaması


lor peynirim


bu, tuzsuz ama mis gibi süt kokan bir lor oluyor

içine çörek otu, dere otu, ceviz vs keyfe göre karışımlar eklenip tüketilebilir. tadı ekşi değil ancak sirke ile yapılınca benim tecrübeme göre daha ekşi oluyor ve ben sirke ile denediğimde çok beğenmemiştim.

aslında peyniraltı suyunu bir kez daha kestirip tekrar ricotta ya da whey peyniri elde etmek mümkün ancak ben hiç denemedim. hatta peyniraltı suyundan bir kez daha çökeltilen peynirin çok daha lezzetli olduğunu olumuştum, normalde bu benim yaptığım kazein içeren peynirken gerçek lor bir whey peyniri yani tekrar peynir altı suyunun çökelmesi ile elde ediliyor. bir dahakine whey peynirini de denicem.