Evliliğe Olan Hevesinizi İkiye Katlayacak Derecede Güzel Sebepler

Uyarı: Bu içerik evliliğe özendirici öğeler barındırmaktadır. Okumadan önce lütfen dikkate alınız.
Evliliğe Olan Hevesinizi İkiye Katlayacak Derecede Güzel Sebepler
iStock.com / AleksandarNakic

- uyku sersemi ortalikta dolasip, kahvalti yapmaya vakit bulamadan hizla evden ciktiktan sonra cantaya her sey tamam mi diye bakarken, sevdicegin hazirlamis oldugu peynirli minik sandviclerin icinde "afiyet olsun :)" yazisini bulmak.

- aksam eve biraz erken gelip, enfes yemeklerle süpriz yapmaya calisirken siz, onun da tesadüfen eve ciceklerle gelip, sizi öpücüklere bogmasi.

- birlikte bilgisayarin basina oturup, gün agarana dek, nereye-nasil-ne ile tatil yapacaginizi özgürce planlamak, sonra hazir uyku da kacmisken, sabahin 6`sinda misir patlatip film izlemek.

- esli davetlerde, evlilik hikayenizi merak edenlere, suratlar kipkirmizi hep ayni heyecanla ayni seyleri anlatip birbirine sevgiyle bakabilmek.

- kavga edince öteki odaya gecip ayni evde azicik ayri duramayip, sarilip barisivermek.

- ciddi bir rahatsizligi birlikte güle aglaya yenip zafer kutlamasinda zeytinyagli, kekikli, biberli zeytin yemek, sarap icmek.

- gecenin bir yarisi kötü rüya gören esin kiyafetlerini giydirip sokaga cikmak, birlikte nefes almak.

- siz evde yalniz kalamiyorsunuz diye harika bir yaz okulu firsatini tepen esin üzerine bir de "yasasin bir hafta ayri kalmayacagiz" cigliklari atarak size sarilip uyumasi.

- istedigi yerine gelmedigi icin salonu pankartlarla doldurup eylem yapan esle kahkahalar esliginde uzlasabilmek.

not: tabi önce cilgin, yaratici ve sevgi dolu bir es bulmak sarttir.

dalgalı saçlarıyla çimlerde size doğru koşan 2,5 yaşında tatlı bir kızınız olabilme ihtimali. bir gün sahip olursanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. inş herkes bu duyguyu yaşar.

babam annemle hiç gezmezdi. fikir sormazdı. gormezden gelir duymazdı.

ben ise bugun guzel bir adamla evliyim. cok mutluyum. şapkamı almak istedigimde dur ben getireyim diyor. bana omlet pisiriyor. acmısın diye soruyor. sen bunu cok seversin bak diyor. ben hangi rengi secersem ona evet diyor. 

bazen kendimi onun yanindayken oyuncakcı dukkanındaki cocuk gibi hissediyorum. simarmak serbest istedigini almak serbest. bu bana yetiyor. beni cok seviyor. onu cok seviyorum. evlenmek icin guzel bir neden mi lazim? evlenmek icin guzel nedenler ariyorsunuz ama guzel bir adam olmayi unutuyorsunuz. guzel olun.


asik olmak. zamanla ask biter falan derler ama hikaye. ilk gordugum gunden beri asik oldugum kadinla evlendim suan karsimda oturuyo dizi falan izliyo ben de ona bakiyorum. her sabah her aksam her an bakmaktan bikmiycagim insan. bi imzanin onemi yok elbet o imza olmasa da ben askla bakardim yine ama.

duzenli bi hayat kurabilmek icin evlilik onemli sey. bi kere hayatiniz tamamen duzene giriyor. surekli gez toz eglen bi yerden sonra insani yoruyo. insan evine gelip huzur bulmak istiyo. bi de coluk cocuk olunca neslinin devam edecegi dusuncesi dahi mutlu ediyo insani. icgudusel bisey heralde.

esasen evlilik hukuksal sonuclari olan bir kurum. mesela ben ölsem kalsam sahip oldugum malvarligi esime ve cocuguma gececek. ayrica nesep bagini ortaya koyabilmek acisindan da onemli. sonuc olarak tum toplumsal ve dinsel kaliplardan cikilsa dahi vazgecilmeyecek bir kurumdur.

gün içinde bir sürü işiniz olsa da, telefonda bir dakika konuşmasanız bile, hatta akşam yemeğini de iş toplantısıyla vs geçirseniz de bunların ardından eve dönecek olmanız ve sevdiceğinize sarılarak uyumanız bence en geçerli ve en güzel sebeptir.

annenin,babanın ya da toplumun hatırı için ya da sadece üremek için evlenmeyin artık!

1- çokkültürlülük: başka bir kültürden başka bir ailenin eğitiminden, soyundan, terbiyesinden, coğrafi konumundan gelmiş biri ile bir oluyorsunuz. dolayısıyla çokkültürlülüğü deneyimleyerek hem kendi soyunuza hem onun soyuna eşlik ediyorsunuz. çok güzel bir duygu. düşünsenize bambaşka bir yörenin yemeklerini, yaşam geleneklerini sanki siz de onlardanmış kadar iyi bilir hale geliyorsunuz. ve o kültüre / kültürlere saygı duymayı öğreniyorsunuz*

2- öğrenme hızlanıyor: bilmediğiniz bir çok şeyi, sevdiğiniz ve beraber yaşamaya karar verdiğiniz insandan öğreniyorsunuz. hayat boyu sadece kendi deneyimlerinizden değil onun deneyimlerinden de faydalanarak yaşıyor hayata karşı motoru turbo güçe alıyorsunuz. ayrı bedende yaşadığınız deneyimleri gün sonunda birleştiriyor, kazanılanlar kutusuna atıyorsunuz. "ben olsaydım öyle yapmazdım" dedikleriniz gün geliyor "iyi ki öyle yapmış, bir bildiği varmış"lara dönüşüyor. alternatif çıkış yolu bulmayı öğreniyorsunuz.

3- çift anadal yapmış oluyorsunuz: sadece sizin okuduğunuz ve deneyimlediğiniz hayat bilgisinden daha fazlasına sahip oluyor onun da okuduğu okullara, topladığı bilgilere sahip oluyorsunuz. siz ressamsanız ve o bir bilim adamıysa artık siz de yarı yarıya bir bilim insanı sayılırsınız tebrikler* bilmediğiniz dikkatinizi hiç çekmemiş matematiksel olaylara karşı önyargısız yaklaşmaya hatta biraz biraz öğrenmeye başlıyorsunuz.

4- umut: hani basit bir drama dersi örneği vardır: gözlerinizi kapatıp arkanızdaki insanın sizi tutacağına inanarak kendinizi arkaya doğru bırakırsınız. neden yapılır? çünkü gerçekte birebir yaşanmadan sözle anlaşılmaz bazı şeyler. arkandaki insanın tutacağına inanmak başka bir şeydir, kendini gerçekten bıraktığında tuttuğunu görmek bambaşka bir şeydir. gerçekten olay olmuştur. ve o kişi sizi tutmuştur. bunu deneyimlemek bile insanı insanoğluna güvenmeyi öğretir. hala umut var dedirtir. doğru insan sizi zaman zaman şaşırtsa bambaşka fikirlere sahip olsa da düştüğünüzde yaralanmanıza izin vermeyecek hayata karşı güveninizi tazeleyecektir.

5- sabır: siz kırdığınız çiçeğin dalını neresinden kessem diye düşünür ağlanırken, o binbir çaba ve özenle, sevgiyle o dalı yerine sabitleyip, sulayarak severek kırılmış daldan çiçek çıkartır. hayranlıkta başka bir boyuta geçer sabrın sonunun güzelliğini keşfedersiniz. (tabi bu eğer sorunlardan kaçan, kesip atmaya çalışan sizseniz çözüm bulup sorunu aydınlığa kavuşturan karşı tarafsa böyle, tam tersi ise merak etmeyin onun da size öğreteceği aklınızın ucundan bile geçmeyecek çözümleri olacaktır.)

6- küçük mucize yani çocuk: tarif edilemez dedim ama tarif etmeye çalışacağım. hani kendinizde eksik yönler bulurda onu tamamlamak istercesine insanlar seçeriz ya kendimize. çocuğunuz olduğunda kendinize bulduğunuz eksikleri keşke şöyle olsaydım dediğiniz şeyleri çocuğunuzda var olarak (sevdiğinizin genleri vasıtasıyla) görürsünüz. şükretmek için muhteşem bir oluşumdur. onun bir parçası olmasından, o sevdiğiniz insanın aynısının çocuk halini yetiştiriyor olmaktan gurur duyarsınız.

7- eksikleri tamamlama: sağlıklı beslenmiyor olabilirsiniz, sevdiğiniz bunun için yanınızda. birlikte ilk evlendiğiniz yıllar g.tü göbeği salmışken birinizden biriniz sağlıklı beslenmeye geçiş sürecini başlatır ve diğerini de buna ikna etmeye çalışır. farkındalık yaratır. onun beslenişinden, onun kendine doğal bakmasından, onun saflığından, içsel temizliğinden ister istemez etkilenirsiniz. ve kimse size bişey demeden eksi yönlerinizi artıya çevirmek için çaba göstermeye başlarsınız. kendi annenize ve babanıza bile saygısızca davranıyorken onun ailesi ile dialoglarını gördükçe kendinizi düzeltme yoluna gidersiniz.