Evrenin Hep Metafizik Olarak Kalacağı Gerçeği ve Bunun Altında Yatan Sebep

Evren hala açıklayamadığımız binlerce soruyla dolu: En büyük gizemlerden biri. Yıllardır yapılan birçok araştırmaya rağmen evren hakkında çok az şey biliyoruz. Sözlük yazarı "takim elbise ile yuzen adam", bu gizemin neden asla çözülemeyeceğini anlatmış.
Evrenin Hep Metafizik Olarak Kalacağı Gerçeği ve Bunun Altında Yatan Sebep
iStock.com


evreni oluşturan bütün maddeler (yıldızlar,gezegenler,göktaşları,kuyrukluyıldızlar,nebulalar) yani atomlar evrenin ancak %4'lük kısmını oluşturur.geri kalan % 96 ise, içeriği henüz bilinmeyen dark matter-karanlık maddeden oluşur.bir diğer deyişle boşluktan oluşur.

ayrıca atomların da %99,9999999'u boşluktan oluşur. atom çekirdeği ile elektron arasındaki boşluk bu seviyededir.

bu ne demek evrenin %99,99999 boşluk. bunu bir çoğumuz biliyoruz zaten.

insanoğlu olarak maddeyi ve yapıtaşlarını araştırmak yerine biraz boşluğa odaklanıp neden olduğunu, nasıl oluştuğunun öğrenmesi durumunda evrenin %99,99999'unu ve belki de evrenin ötesini açıklayabiliriz.


ancak bu boşluk gözlemlenebilir, ölçülebilir olmadığı için "bilimsel" olarak incelenmesi imkansız. çünkü bir şeyi ölçebilmek için bir referansa ve standarta ihtiyaç vardır.

örnek verecek olursak, balıkların bilimsel çalışmalar yapabildiklerini hayal edin. bu balıklar yosunları, algleri, ahtapotları, balinaları, hatta suyun içindeki tuz miktarını bile ölçebilir. ancak suyun kendisini inceleyememesi gibi bir şeyden bahsediyorum. suyu inceleyebilmesi için suyu dışardan bir referans ile fark edebilmesi gerekir. yoksa su onun için bir boşluktur.

bu ne demek, evrenimizin %99,99999999luk kısmı her zaman teori olarak kalacak. hiç bir zaman " bilimsel" olarak kanıtlanamayacak. her zaman binlerce yılda geçse metafizik her zaman olacak.