Evrenler Arası Star David Bowie Hakkında Daha Önce Duymadığınız 25 İlginç Bilgi

David Bowie, başından sonuna kadar kendine has müzik yıldızlarından biri olarak bu dünyadan gelip geçti. Arkasında ise büyük ihtimalle yakın zamanda tüketemeyeceğimiz kadar keşfedilmeyi bekleyen hikaye bırakarak.
Evrenler Arası Star David Bowie Hakkında Daha Önce Duymadığınız 25 İlginç Bilgi
Mirror


1) 10 ocak’ta hayatını kaybeden david bowie’nin twitter’da takip ettiği son hesap god’dı.

2) david bowie’nin kapağında kendisinin olmadığı tek albümü son albümü blackstar’dır. geri kalan tüm albümlerinde kendisi yer almıştır.

3) blackstar aynı zamanda bir tür kanser lezyonudur.

4) son albümünde death grips, kendrick lamar, lcd soundsystem ve boards of canada etkilendiği isimlerdendir.

5) david bowie idolünün little richard olduğunu söylemiştir.


6) hayatında yediği en kötü şey at idrarında pişmiş yumurtadır. bunu ona yedirten de birlikte hong kong seyahatine gittiği john lennon’dır. aynı zamanda john lennon’ın en büyük hayranlarındandır.

7) sanat koleksiyoncusudur. koleksiyonun çoğunluğu ünlü olmayan 20. yüzyıl brit ressamların çalışmalarıdır.

8) gençliğinde sanat okuluna gitmiştir ve kendine ait sürrealist birçok resmi vardır. en çok etkilendiği isimlerin başında egon schiele gelir. heroes ve lodger albümlerinin kapağında schiele’nin roquairol ve st. sebastian tablolarından esinlenmiştir.

9) godspeed you black emperor! ve arcade fire’ın favori gruplarından olduğunu söylemiştir.

10) 1996’da bir şarkısını –telling lies- online yayınlayarak, internet üzerinden kendine ait bir şarkının dağıtımını yapan ve indirilmesini sağlayan ilk ana akım müzisyendir.


11)
2000’de kraliçe ikinci elizabeth tarafından verilmek istenen -britanya imparatorluk nişanı olan- komutan ünvanını geri çevirmiştir. 2003’te ise yine kraliçe tarafından şövalye ünvanı verilmek istenmiş fakat geri çevirmiştir.

12) 33 film ve dizide aktör olarak yer almıştır. the man who fell to earth filmiyle en iyi aktör ödülünü almıştır. yardımcı oyuncu olarak ise the last temptation of christ’da pontius pilate’i, prestige’de nikola teslayı canlandırmıştır.

13) çay fobisi vardır. 5 yaşında yaşadığı bir olaydan beri içememektedir.

14) lise çağlarında büyük bir caz sever ve charles mingus hayranıdır.

15) berlin üçlemesini (low-heroes-lodger) hansa adlı küçük bir stüdyoda kaydetmiştir.


16) tvc 15 şarkısını iggy pop’un gördüğü bir rüyadan esinlenerek yazmıştır. o rüyada televizyon seti iggy pop’un sevgilisini yemektedir.

17) bowie 1990 dünya turu öncesinde fanlarına en çok çalınmasını istedikleri parçaya oy vermelerini istemiş. fakat en çok istenen parçayı çalmamıştır. (the laughing genome)

18) diamond dogs albümündeki tüm enstrümanları kendisi çalmıştır.

19) under pressure parçası isviçre’deki stüdyosunda queen ile doğaçlama takılırken ortaya çıkmıştır.

20) bowie, under pressure parçasını 92 yılındaki queen tribute konserine kadar canlı hiç söylememiştir.


21)
kokain bağımlılığının zirvede olduğu dönemlerde bir iddaaya göre kendi idrarını bir büyücü çalmasın diye soğutucuda depolayarak saklamıştır.

22) en zayıf olduğu dönem uyuşturucu bağımlığının ciddi seviyelerde olduğu diamond dogs turundaki halidir. 1.78 boyundaki bowie 43 kilodur. o dönemlerde kırmızı biber ve süt dışında herhangi bir gıda tüketmemiştir.

23) 70’lerdeki uyuşturucu kullanımının sebebinin haz ve zevk için olmadığını sadece evden pek dışarı çıkmadığı ve günler boyu uykusuz çalıştığı için kullandığını söylemiştir.

24) gözleri farklı renkte değildir. bir kavga sonucunda bir gözünde kalıcı gözbebeği genişlemesi meydana gelmiştir.

25) kendi isminin bovi ya da buvi diye mi telafuz edilmesi konusunda net bir fikri yoktur.

David Bowie - Moonage Daydream