Evrim Teorisine Dair İlginç Bir Araştırma: Beyindeki Yılan Tanıma Teorisi

Evrim teorisiyle de ilişkilendiren bu teori geçirdiğimiz değişime dair oldukça ilginç bir olay.
Evrim Teorisine Dair İlginç Bir Araştırma: Beyindeki Yılan Tanıma Teorisi
iStock


yılan tanıma devresi(snake detection theory), bilimadamlarının yakın zamanda tam yerini keşfettikleri, hatta beynin pulvinar bölgesindeki 91 nörondan oluştuğunu anladıkları devredir. araştırmayı makak maymunlarıyla yapmışlar ama beynin oraları insan da dahil bütün primatlarda aynıymış. meraklısına makale burada.

ilginç olan şu ki böyle bir bölgenin olması gerektiği bir antropolog tarafından ortaya atılmış, demiş ki vatandaş "bu primatlar hep ağaçlarda yaşamışlar, en büyük tehlike yılan, yılanı hızlı tanıyabilmek büyük evrimsel avantaj olmuş olmalı". nitekim önce maymunların yılan resimlerini başka resimlerden çok daha hızlı tanıdıkları deneysel olarak bulunmuş, sonra da beyne konulan elektrodlarla bu bölge bulunmuş.

ben bunu buraya niye yazdım derseniz, "evrim teorisi çöktü, zaten yalan, fan fin" diye bağıran insanların arasında doğal seçimin biyolojiyi anlama konusunda ne kadar etkin ve kritik önemde olduğunu görsün meraklıları dedim.

neyse ben şimdi deneyi yapan vatandaşları arayıp bir sonraki safhada erkeklerde göte kilitlenme durumunu sağlayan devreyi bulmalarını istiyeceğim.