Evrimde Çok Önemli Rol Oynadığı Düşünülen Devasa Doğal Yapı: Büyük Rift Vadisi

İnsanoğlunun buradan yola çıktığı ve bir fay hattına ev sahipliği yaptığı bilgisi düşünülürse, bu vadi kesinlikle öğrenilmesi gereken doğal güzelliklerden biri diyebiliriz.
Evrimde Çok Önemli Rol Oynadığı Düşünülen Devasa Doğal Yapı: Büyük Rift Vadisi

büyük rift vadisi, 19.yy'da john walter gregory adlı bir ingiliz coğrafyacı tarafından tanımlanmış, ürdün rifti, kızıldeniz rifti ve doğu afrika riftini kapsayan çizgidir.

o dönemde ta lübnan'daki bekaa vadisinden başlayıp ta afrika'nın güneyindeki malavi gölü'ne kadar giden çukurluğun bir bütün olduğu düşüncesiyle tanımlanmış olsa da günümüzde bunun yanlış olduğu anlaşılmış, birbiriyle bağlantılı 3 farklı riftten oluştuğu kabul edilmiştir. günümüzde kullanımı genelde doğu afrika rifti ve bunun oluşturduğu afrika'daki derin vadidir. o yüzden bakınız (bkz: doğu afrika rifti)

John Walter Gregory'nin Rift Vadisi çizimi / [1896], The Great Rift Valley, London: Frank Cass & Co. Ltd.


rift, bir zamanlar bütün olan iki kütle arasında oluşan yarık demektir. 

büyük rift vadisi, doğu afrika rift vadisi, afrika-arabistan rift vadisi ya da sadece rift vadisi olmak üzere farklı isimlerle anılıyor.

vadi tamamı 6400 kilometre uzunluğunda olan ve doğu afrika’dan lübnan’daki bekaa vadisi’ne ve oradan da türkiye’nin güneyindeki amik ovası’na kadar uzanan büyük rift sisteminin en büyük bölümünü oluşturuyor. hatay'ın da altından geçen ve doğu anadolu fay hattı ile birleşen bu fay dünyanın en büyük fayıdır.

Eldoret yakınlarından Büyük Rift Vadisi, 2006 Sonbaharı.

büyük rift’in oluşumunda afrika levhası ve arap levhası olarak iki büyük levha rol oynuyor. bu levhalar birbirinden uzaklaşarak vadiyi oluşturmuştur.

vadi jeologlar kadar biyologların da ilgisini çekmektedir. çünkü canlılığın buradan başlayarak dünyaya yayıldığı düşünülmektedir.


rift vadisinin oluşumu topografik, jeolojik değişimi tetiklemiş, hava akımlarının davranışlarını değiştirmesi bakımından meteorolojik değişimi sağlamıştır. dolayısıyla da iklimsel değişimi, bitki örtüsü ve yaşam bakımından ekolojik ve biyolojik değişimi sağlamıştır. bu değişimler de çeşitliliği ve türleşmeyi doğrudan etkilemiş, sonuçları içinde insanın da bulunduğu evrimsel açıdan çok büyük adımların atılmasına neden olmuştur.

kaynak
kaynak

Kocaman Bir Medeniyete Ev Sahipliği Yapmış Saklı Güzelliklerden: Frig Vadisi