Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore İsmi Bizlere Ne Anlatıyor Olabilir?

Wizarding World (Büyücülük Dünyası), yaygın olarak bilinen ismiyle Harry Potter evreninin yeni filmi, Fantastik Canavarlar serisinin 3. filminin adı 'Dumbledore'un Sırları' olarak duyuruldu. Peki bu isim ne ifade ediyor olabilir?
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore İsmi Bizlere Ne Anlatıyor Olabilir?

fantastic beasts: the secrets of dumbledore, bana nedense işin içinde bir kelime oyunu varmış gibi gelen bir isme sahip olan film.

şöyle ki, tıpkı bir önceki filmin adının grindelwald'ın suçları olması gibi bu filmin adının da dumbledore'un sırları olması seyirciye ilk bakışta filmin sadece albus dumbledore'u merkezine alacağını düşündürüyor. 2. film eskinin sıkı dostları / aşıklarından grindelwald'a, 3. film de dumbledore'a ithaf edilmiş gibi görünüyor. sonuçta fantastik canavarlar falan filan da, bildiğimiz üzere bu film serisindeki asıl hikaye bu ikisinin trajik aşk hikayeleri ve kaçınılmaz olarak 1945 yılında gerçekleşmek zorunda kalan, büyücülük tarihine geçen meşhur düelloları. bu anlamda rowling arka arkaya gelen bu iki filme her iki karakterin de adını vererek tarafları eşitlemiş oluyor. evet, iki filmin adı da gayet sönük ve sıradan ama en azından kendi içlerinde bir mantıkları ve misyonları var.

peki ya 3. filme adını veren "dumbledore" kelimesi, bizim tahmin ettiğimiz gibi albus dumbledore'u değil de, star wars serisindeki jedi teriminin hem tek bir jedi şövalyesini hem de jedi örgütünün tamamını ifade etmek için kullanılması gibi genel olarak "dumbledore ailesini" kastetmek için kullanılmış bir kelimeyse? filmin adı "albus dumbledore'un sırları" değil de "dumbledorelar'ın sırları" olarak düşünülürse? işte o zaman işler değişir.


bir bakalım

- elimizde hali hazırda bir adet jude law ve albus dumbledore'un gençliği var.

- aberforth dumbledore'un gençliğinin bu filmde yer aldığını ve richard coyle tarafından canlandırıldığını biliyoruz. yani 3. filmle birlikte seride artık aberforth dumbledore da var.

- aurelius dumbledore olduğu iddia edilen credence barebone (ezra miller) var.

- credence'ın aurelius dumbledore olduğunu iddia eden ve dumbledore ailesinin sırlarını bilen gellert grindelwald (mads mikkelsen) var.

- daha önce harry potter serisinde adı bir kere bile geçmemiş olan credence'ın nasıl olup da dumbledore ailesinden olabildiği sorusu ve büyük merakla beklenen yanıtı var.

Grindelwald olarak Mads Mikkelsen

credence'ın bir obscurial olması ve bütün bedenini ele geçiren obscurus parazitinin vakti zamanında dumbledore'ların küçük kız kardeşini de pençesine alan "şey"le aynı şey olduğu iddialarını da unutmamak lazım. bu da hâlâ açıklığa kavuşturulması gereken bir konu. yani bu filmde bir de ariana dumbledore karakteri varsa gördüğünüz üzere dumbledore ailesi'nin neredeyse tamamı artık fantastic beasts serisinde yer almış oluyor.

ariana'nın dumbledore-grindelwald ilişkisinde bir dönüm noktası olan o trajik olayın kahramanı olduğunu ve ikilinin yollarının sonsuza kadar ayrılmasına sebep olan kilit karakter olduğunu hatırlatırım. ariana olayından sonra tamamen ayrılan ikilinin yolları bundan sonra sadece tek ve son bir defa daha kesişiyor, o da 1945'te yaşanan düelloda. yani ariana şu ya da bu şekilde bir noktada illâ ki bu serinin bir parçası olacaktır, çünkü hikayesi film serisinin ana hikayesiyle doğrudan bağlantılı. anne kendra dumbledore ve baba percival dumbledore da en azından diyaloglarda ya da flashbacklerde görünseler alın işte size fantastik canavarlar: dumbledore'ların sırları...

olmaz olmaz demeyin ve adı bokum gibi, kendisi lokum gibi olması muhtemel bir filme kendinizi hazırlayın derim.