Fantastic Beasts The Secrets of Dumbledore'un İlk Fragmanında Gözden Kaçan Detaylar

Harry Potter'dan yaklaşık 70 yıl önceki olayları konu edinen Fantastic Beasts'in yeni filminin ilk teaser'ı yayınlandı. Mads Mikkelsen'in Grindelwald olarak boy gösterdiği filme dair ilk düşen detayları inceliyoruz.

Fragmanı önden verelim

bir kere öncelikle mads mikkelsen'i yeni gellert grindelwald olarak görüyoruz. oyunculuk olarak johnny depp'ten daha iyi bir performans sergileyip daha iyi bir grindelwald olur mu bilemem ama görünüş olarak johnny depp'in 2. filmdeki rock yıldızı gibi gösterişli haliyle zerre alakası olmadığını, daha çok meyhanede kafayı çekip de sokağa çıkmış götlü göbekli bir amca gibi göründüğünü söylemek zorundayım:

gellert mikkelsen


yine grindelwald'la bağlantılı olarak himalayalar'ın eteklerindeki bhutan'ı görüyoruz. ilk bakışta sadece gökyüzünde patlayan havai fişekler dikkatimizi çekiyor ama dikkatlice bakarsanız tapınağın tepesine çıkan sonsuz merdivenlerin iki yanında da grindelwald'ın suretini görüyoruz. suretlerin önünde devasa mürver asalar ya da kılıçlar gibi bir şeyler var. dahası o patlayan havai fişeklerin ortasında gg sembolu çıkıyor. yani ya gellert grindelwald'ın adı ve soyadının ilk harfleri olan gg'ler ya da mottosu olan for the greater good'daki greater good'u sembolize eden gg'ler:

bhutan halkı sayın grindelwald'a ülkemize hoşgeldiniz der


söz konusu bu gg sembolü aslında serinin ikinci filmi fantastic beasts the crimes of grindelwald için hazırlanmış, filmin comic-con afişinde kullanılmış ancak filmin kendisinde tek bir kere bile görünmemiş bir sembol. aşağıda görüntüyü yakınlaştırabilmek için keserek kullandığım posterde queenie'nin hemen arkasındaki flamaya ve yeni fragmandaki havai fişeklere dikkat:

grindelwald'ın suçları comic-con 2018 posterinde grindelwald'ın arması


posterin kesilmemiş orijinal halini de aşağıda görebilirsiniz. söz konusu sembol hangi kavramların kısaltması olursa olsun, grindelwald muhaliflerini hapsetmek için nurmengard hapishanesi'ni inşa ettirdiğinde bu sembol giriş kapılarının üstünde yazacak. tıpkı auschwitz toplama kampının giriş kapılarının üstünde arbeit macht frei (çalışmak özgürleştirir) yazdığı gibi nurmengard'ın kapılarının üstünde de für das größere wohl (çoğunluğun iyiliği için) yazacak:

grindelwald'ın suçları comic-con 2018 posteri (orijinal boy)


hogwarts'ı ve meşhur kısımlarını bu filmde belli ki daha fazla göreceğiz. öncelikle newt scamander, ağabeyi theseus scamander ve büyü-dışı jacob kowalski'yi (muggle haliyle hogwarts'ın içinde ne arıyorsa) amerikan büyücülük okulu ilvermorny'nin tılsım profesörü eulalie hicks ile birlikte çok tanıdık bir koridordan:


tuhaf ve otantik bir alet ile kocaman bir odada kendilerini bekleyen albus dumbledore'un yanına giderken görüyoruz


o oda hangi oda mı? tabii ki de ihtiyaç odası


kaçan kovalanır
demişler. grindelwald ümitsiz aşığını ayağına nasıl getireceğini iyi biliyor. dumbledore da bhutan köylerinde sokakları arşınlıyor. quidditch maçlarında arayıcıya yakalanma işini belli ki hobi olarak yapan, onun haricinde nerede entrikalı olay varsa orada biten altın snitch de yanında dolanıyor:

007 altın snitch


film birçok farklı ülkede geçeceği için dumbledore bu defa birden fazla ülkede bulunup olaylara dahil olacak. o ülkelerin en başlıcalarından biri de almanya. hitler'in buz gibi faşizminin avrupa'yı etkisi altına almaya başladığı sıralarda onun büyücü dünyasındaki yansıması olan grindelwald'la baş etmeye çalışan kendisi, yerlerin soğuktan buz tuttuğu, karlı bir günde credence barebone ya da aurelius dumbledore'la da berlin meydanlarında kapışacak:

kardeşler karşı karşıya


rexluxe sinemaları iftiharla sunar: habil ile kabil berlin'de


fragmandaki en ilginç anlardan birisi sevgili büyü-dışı arkadaşımız jacob kowalski'ye ait. saray/malikane tarzı bir yerde havada uçuşan tabak-çanağın ve kağıtların arasından kurtulmaya çalışıyor. ancak elinde bir büyücü asası tutuyor. dahası, hemen arkasındaki duvarı boydan boya kaplamış olan devasa tablolar var. onlardan en önde olanında bir adam elinden ışıklar çıkartan bir nesneyle büyükçe bir kalabalığa hitap ediyor. gerçek dünyadan benim şu an bilmediğim gerçek bir tablo mu yoksa büyücülük tarihine ait bir takım olayları gösteren kurgusal bir tablo mu çok merak ettim:

jacob's ladder


bu arada bu kısacık fragmanda iki tane canavar göstermeyi de ihmal etmemişler. ilkinin ne olduğu maalesef pek belli olmasa da newt'ın kucağında taşıdığı ve kendisine saldıran grindelwald müridi vinda rosier'den kaçırmaya çalıştığı yaratığın adı qilin. küçük bir keçi ya da sıpaya benzeyen bir şey anlaşılan. geçen ay sızdırılan senaryo metni doğruysa (ki tahminen doğrudur) bu hayvancığın başına pek fena şeyler gelecek bu filmde:

ayşenewt ve minik sıpa


ve sadece ateşler saçan kuyruğu görünmesine rağmen kuyruğun şekli ve arkaya doğru giden kıvrımına bakılırsa bu filmde en tehlikeli ve ölümcül sihirli yaratıklardan biri olan mantikor'u göreceğiz:

patlar-uçlu-mantikor


bilmeyenler vardır belki, kadim bir mitolojik yaratık olan mantikor yarasa kanatlı, akrep kuyruklu, aslan yeleli şöyle korkunçlu bir şey:

mantikor reyiz

bakalım harry potter ve wizarding world severleri heyecanlandıracak daha ne gibi ilginç ayrıntılar gelecek...