Fantasy Role Playing (FRP) Tam Olarak Nedir?

Oyuncuların, belli bir kurgu düzeninde farklı karakterlere büründükleri oyun türüne Role Playing Game, bunun fantastik edebiyat temelli versiyonuna da Fantasy Role Playing deniyor (fantezi rol yapma oyunu). Sözlük yazarlarının yorumlarıyla biraz daha detaylandıralım şimdi bunu.
Fantasy Role Playing (FRP) Tam Olarak Nedir?


frp, açılımı "fantasy role playing" olan kısaltma veya oyun türüdür

genellikle masaüstü rol yapma oyunları için kullanılan bir terimdir. oyunu oynamak için öncelikle oyuncuların zevkine göre setting ve system seçilir. setting oyunun geçeceği evreni oluştururken, system oyunda yapılabilecek eylemlerin nasıl ve ne şekilde yapılacağıyla ilgili kurallar bütününü oluşturur. setting ve system belirlendikten sonra oyuna hakim bir kişi dungeon master (dm) olur. dungeon master'ın görevi oyunun senaryosunu belirleyerek, oyuncuların çeşitli durumlar karşısında seçim yapmalarını sağlamaktır. ayrıca oyuncuların yönetmediği karakterleri de dm yönetir. oyuncuların görevi ise karşılaştıkları durumlara karakterlerinin nasıl tepki vereceklerini, karakterin sahip olduğu nitelik ve nicelikleri göz önünde bulundurarak belirlemektir.

oynanışı detaylandıralım

öncelikle oyun oynatıcı çizgisel olmayan, oyuncunun tavır ve tercihlerine göre değişebilecek esneklikte iskelet bir senaryo yazar. daha sonra oyuncular bu senaryo ile örtüşebilecek karakterlere bürünürler. bu işlemlerden sonra oyun başlar. oyun oynatıcı senaryoyu anlattıkça oyuncular bürünmüş oldukları karakterlerle empati kurmaya çalışarak, olaylar o karakterlerin gözünden görmeye, anlamaya ve çözmeye çalışırlar. oyun sırasında şans etkenini belirlemek ve oyuncunun hayali dünya ile girdiği etkileşimin başarısını ölçmek için çok çeşitli zarlar da kullanılabilir. bununla beraber, oyunculara oyundaki atmosferin yaşatılabilmesi için ortamda ışık ayarları yapmak ve ambiyans sağlamak amacıyla müzik açmak frp'nin olmazsa olmazları arasındadır.

FRP için tema üzerinden hazırlanan senaryoları da kullanabiliyorsunuz.

iki yıldır her hafta düzenli olarak oynayan biri olarak birkaç şey karalayabilirim 

orijinal olarak bir masa etrafına toplanan 3 veya daha fazla kişi bir tane yirmilik zar ve kağıt kalem ile oynanmaktadır. ama daha sonralar tabii ki bilgisayar ortamına da ayrıntılı bir şekilde aktarılmıştır. bilgisayar versiyonu her ne kadar bazı yönlerden kullanışlı olsa da gerçek deneyimi yaşamak için masaüstünde oynanması gerektiği söyleniyor (ben hiç masaüstü oynamadım çünkü grubumdaki insanlar başka şehirde).

en basit şekliyle anlatmak gerekirse unutulmuş diyarlar isimli yüksek fantazi öğelerinin hakim olduğu orta çağ dünyasında maceraya atılan bir kişi nasıl davranırsa o şekilde davranıyorsunuz, yani bence tam olarak hayal kurmak değil; çünkü hayal kurduğun zaman şu anki kişiliğinle bağını koparmadan 3. boyutta eylem ve olayların zihinde oluşmasını sağlarken frp oynarken oyuncunun tamamen birincil kişiliği ile bağını koparıp karakterin rolüne bürünmesi beklenir. adı üstünde role play.


yani "ben şimdi büyücü oldum hıaaa" değil de "merhaba ben kieran majere, daggerford lordunun büyü danışmanıyım" şeklinde bir yaklaşımınız olmalı frp'de. olay tamamen role bürünmek. sen bilgisayar oyunlarındaki gibi tuşlarla karakteri yöneten biri değilsin, bizzat karakterin kendisisin. kaba tanım için bu kadarı yeterli olur sanırım.

Dönünce Sizi Aylarca TBT'siz Bırakmayacak Muhteşem Tatil Yerleri

Hayal Gücünü Özgür Bırakmanın Ne Denli Büyüleyici Bir Deneyim Olduğunu Gösteren Oyun: FRP

Heyecanlı Senaryoların Bizzat Aktörü Olmak İsteyenler İçin Güzel Kutu Oyunu Tavsiyeleri