Farkında Olmadan Faturanızı Etkileyen Olay: Gizli Elektrik Tüketimi

Uzaktan kumanda üzerinden standby moduna aldığınız televizyonunuzun elektrik tüketmediğini düşünmüyordunuz herhalde? Onun o şekilde kalabilmesi için "gizli" bir elektrik tüketimine ihtiyacı var. Bu durum az da olsa sizin faturanıza yansıyor.
Farkında Olmadan Faturanızı Etkileyen Olay: Gizli Elektrik Tüketimi
iStock

evlerde ve işyerlerinde fişleri takılı bırakılan cihazların bir nevi bazal metabolizması için gerekli olan enerjidir gizli elektrik tüketimi.

nasıl olur da olur?

önceleri elektrikli aletler gayet basitti; basıyorduk düğmeye, çalışıyordu. basıyorduk, duruyordu. kanal değiştireceğimizde gayet mekanik bir düzenekle kanal değiştiriyorduk mesela tv ve radyoda. teknolojinin gelişmesiyle cihazlara zamanlama kontrolleri, hafıza birimleri gibi elektronik yenilikler geldi, bunun anlamı cihazların çalışmazken bile enerjiye ihtiyaç duymalarıydı.


bazı rakamlar var bu konuda mesela

bilgisayar, çalıştığı zamanlarda yaklaşık 150-200w enerji ihtiyacı duyuyor, beklemede iste 30w. işin ilginci, kapatsanız dahi 5w tüketimi var. aynı şekilde programlanabilir bulaşık makineniz, çamaşır makineniz, standby'da beklettiğiniz tv'niz, uydu alıcınız, dvd oynatıcınız... hepsinin tüketimleri var.

cihazları ikiye ayırıyor uzmanlar: faydalı nöbet tutanlar ve bir halta yaramadığı nöbet tutanlar. şimdi faks makineniz elbette enerji altında olmalı, lakin uydu alıcınızı kapatsanız incileriniz dökülmez.

yine söz konusu uzmanlar diyor ki sadece avrupa kıtasındaki bu gizli tüketim 6 nükleer santralin üretimi kadar!


ne yapmak lazım diye soranlarınız olabilir

cevap gayet basit: fişi çekin. deniz yıldızı hikayesini bilirsiniz, gerçi konuyla direkt alakalı değil ama olsun. hani videonuzu denize atsanız onun için fark eden şey olumlu bir şey değil ama dünya için çok şey yapmış olursunuz. hem koltuk altına sıktığınız deodorantlar yüzünden deldiğiniz ozon tabakası için dünya'dan özür de olabilir bu. sizi biri delse ne hissedersiniz.

Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları